Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Reporting] "BatchFlushAge"=dword:00008b16 "SequenceNumber"=dword:000000bd "SamplingValue2"=dword:000000eaTakže z toho plyne, že ve Windowsech čistě nainstalovaných té dokumentace moc není (tudíž uživatelé Windows nejsou zvyklí číst) narozdíl od Linuxu. PS: Windows používám v práci (dokonce i nějaký vývoj SW
Takže z toho plyne, že ve Windowsech čistě nainstalovaných té dokumentace moc není (tudíž uživatelé Windows nejsou zvyklí číst)Jo, tak tohle bych tesal do kamene
Uvazujme o situaci :
Kdyby byl windows zadarmo, Bill Gates bydlel na kraji cinske ctvrte ve spine a zivil se cistenim bot, kdyby byl Linux za cenu windowsu, koupili by ste si ho nebo ukradli?
A to že je Linux zadara nemůže být hlavní důvod proč ho používat???Asi to muze byt jeden z prvnich impulsu, dokud si to totiz clovek predstavuje, tak ho nenapadne, proc by si mel porizovat jiny OS. Ze za nej nemusi vysazet penize na drevo, muze byt duvod. Jenomze tak docela to s tou cenou fungovat nebude, jednak spousta lidi taky za jiny OS nezaplati ani korunu (a diky sikovnemu cracku jsou systemem mene obtezovani nez ti "blbi poctivi"), a pak, kdo se da na Linux, rychle zjisti, ze investuje tak jako tak, hlavne svuj cas a energii. Coz je pro spoustu lidi daleko zabavnejsi investice nez tech par tisic, protoze najednou objevi, ze dostali oproti vetsinovemu OS neskutecny dar svobody. Svobody vybrat si distribuci podle temperamentu, svobodu vybrat si desktop (nebo se na desktop vykaslat), svobodu vybirat si z nekolika druhu aplikaci ... a taky se nauci s touhle svobodou vyberu zachazet, coz vetsinou prispiva k budovani osobnosti vic nez se zaradit do vetsinoveho davu ;) To je podle me to, co spoustu lidi drzi u Linuxu, i kdyz by z ciste racionalniho pohledu vyresili svuj trivialni ukol u pocitace pohodlneji ve Windows (uz jen protoze jsou na ne dele zvykli). Jak zacnou naroky vzrustat (a tim nemyslim opravdu specializovane naroky, tam nehraje volba OS az takovou roli, pouziva se proste to nejlepsi, co je k dispozici), clovek zjisti, ze svoboda volby zacina byt produktivnejsi nez kdyz se musi podrobit reseni nucenemu "vetsinovym systemem". Tak napr. ja pouzivam Linux uz par let uz me taky par let neskutecne stve, jak neohrabany, neprehledny a tezkopadny system ten s oknem v logu je a omezuji kdykoliv muzu pobyt a praci v nem na minimum. A to ne z nejakeho ideologickeho duvodu, ale ciste z praktickeho. Zvykl jsem si totiz usporadat svoje pracovani prostredi tak, jak mi umoznuje Linux, coz ve Windows proste nejde. Takze se v tom systemu nemuzu citit dobre. A jakmile si clovek odvykne (jelikoz zvyk a pohodlnost je ta nejvetsi prekazka jakekoliv zmeny cehokoliv), je vyhrano ;) Jestli neco stoji dva tri ctyri tisice... zkuste si ten vydaj rozpocitat na pet let, zvlast kdyz s pocitacem delate denne, cili s jeho pomoci vydelate rychle desetinasobky nebo nekdo stonasobky za daleko kratsi dobu. Skoda ovsem, ze neni Linux jako idealni system k uceni (se tomu, ze svet neni cernobily a ze zapojit mozek je lepsi nez stat se cvicenou opici) proste prikazan ve skolach.
Tiskni
Sdílej: