Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Reporting] "BatchFlushAge"=dword:00008b16 "SequenceNumber"=dword:000000bd "SamplingValue2"=dword:000000eaTakže z toho plyne, že ve Windowsech čistě nainstalovaných té dokumentace moc není (tudíž uživatelé Windows nejsou zvyklí číst) narozdíl od Linuxu. PS: Windows používám v práci (dokonce i nějaký vývoj SW
Takže z toho plyne, že ve Windowsech čistě nainstalovaných té dokumentace moc není (tudíž uživatelé Windows nejsou zvyklí číst)Jo, tak tohle bych tesal do kamene
Uvazujme o situaci :
Kdyby byl windows zadarmo, Bill Gates bydlel na kraji cinske ctvrte ve spine a zivil se cistenim bot, kdyby byl Linux za cenu windowsu, koupili by ste si ho nebo ukradli?
A to že je Linux zadara nemůže být hlavní důvod proč ho používat???Asi to muze byt jeden z prvnich impulsu, dokud si to totiz clovek predstavuje, tak ho nenapadne, proc by si mel porizovat jiny OS. Ze za nej nemusi vysazet penize na drevo, muze byt duvod. Jenomze tak docela to s tou cenou fungovat nebude, jednak spousta lidi taky za jiny OS nezaplati ani korunu (a diky sikovnemu cracku jsou systemem mene obtezovani nez ti "blbi poctivi"), a pak, kdo se da na Linux, rychle zjisti, ze investuje tak jako tak, hlavne svuj cas a energii. Coz je pro spoustu lidi daleko zabavnejsi investice nez tech par tisic, protoze najednou objevi, ze dostali oproti vetsinovemu OS neskutecny dar svobody. Svobody vybrat si distribuci podle temperamentu, svobodu vybrat si desktop (nebo se na desktop vykaslat), svobodu vybirat si z nekolika druhu aplikaci ... a taky se nauci s touhle svobodou vyberu zachazet, coz vetsinou prispiva k budovani osobnosti vic nez se zaradit do vetsinoveho davu ;) To je podle me to, co spoustu lidi drzi u Linuxu, i kdyz by z ciste racionalniho pohledu vyresili svuj trivialni ukol u pocitace pohodlneji ve Windows (uz jen protoze jsou na ne dele zvykli). Jak zacnou naroky vzrustat (a tim nemyslim opravdu specializovane naroky, tam nehraje volba OS az takovou roli, pouziva se proste to nejlepsi, co je k dispozici), clovek zjisti, ze svoboda volby zacina byt produktivnejsi nez kdyz se musi podrobit reseni nucenemu "vetsinovym systemem". Tak napr. ja pouzivam Linux uz par let uz me taky par let neskutecne stve, jak neohrabany, neprehledny a tezkopadny system ten s oknem v logu je a omezuji kdykoliv muzu pobyt a praci v nem na minimum. A to ne z nejakeho ideologickeho duvodu, ale ciste z praktickeho. Zvykl jsem si totiz usporadat svoje pracovani prostredi tak, jak mi umoznuje Linux, coz ve Windows proste nejde. Takze se v tom systemu nemuzu citit dobre. A jakmile si clovek odvykne (jelikoz zvyk a pohodlnost je ta nejvetsi prekazka jakekoliv zmeny cehokoliv), je vyhrano ;) Jestli neco stoji dva tri ctyri tisice... zkuste si ten vydaj rozpocitat na pet let, zvlast kdyz s pocitacem delate denne, cili s jeho pomoci vydelate rychle desetinasobky nebo nekdo stonasobky za daleko kratsi dobu. Skoda ovsem, ze neni Linux jako idealni system k uceni (se tomu, ze svet neni cernobily a ze zapojit mozek je lepsi nez stat se cvicenou opici) proste prikazan ve skolach.
Tiskni
Sdílej: