Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
oddelí sa terajšia poradňa "linux" od novovzniknutej "unix"; neviem, či je to dobrý nápad. Ako používateľ FreeBSD budem postavený pred ťažkú voľbu, v oboch zmienených bude akýkoľvek dotaz ohľadom BSD off-topicDotazy o *BSD určitě nebudou v unixové poradně off-topic.
Z toho popisu mi nie je celkom jasné či bude existovať URL, na ktorej uvidím všetky otázky bez ohľadu na to, do ktorej poradne patria.Na hlavní stránce budou zastoupeny všechny poradny (i když si registrovaní uživatelé budou moci později nastavit, které tam chtějí mít zobrazeny).
Ja bych se priklanel k tomu aby bylo v programatorske poradne doporuceni (ne prikaz ci povinnost) pokladat dotazy tykajici se spise open source veci a podobne free veci, prece jen WinAPI je uz trochu out, i kdyz pokud se bude jednat o programovani opensource programu tak to bude rekl bych super :). Nicmene kuprikladu na reseni problemu s windows jsou skutecne povolanejsi fora jako napriklad windowsbbs kterou jsem nedavno objevil.
A jinak diky, vice poraden (programatorska, hw) je super napad, konecne ubyde zbytecnych hadek o zrusenych dotazech a diky oddeleni pujde slusne vyhledavat. Jen mozna jeste umoznit vyhledavat ve vsech poradnach zaroven (muze jit kuprikladu o programovani na linuxu) pokud to jiz nebylo navrzeno/specifikovano.
Tohle znam na vlastni oci/ruku. Jsem ten blbec ktery googli protoze se ho lide pres icq, prip. ekvivalent irc ptaji na otazky jejichz odpovedi jsou jako prvni v jednoduchem google dotazu. Obcas se divim proc to icq stale jeste vubec mam (momentalne asi proto ze se pouziva v praci :'( ).
Dotaz na chytreho cloveka pres pocitace je prece o tolik snazsi nez pouzit vlastni mozek a kdyz clovek zdurazni jak je to pouzivani googlu tezke tak sheery ochotne pomuze :/.
„Zasvinění“ přílišnými off-topicy bych se nebál, stejně sem budou chodit převážně linuxáci (pač je to abclinuxu, ne?)Tady už jsme zažili takových věci... jinak vizte poradnu na Rootu, jednou za čas se tam podívám a je to offtopic až běda. Právě proto, že tam schází jakákoliv regulace.
a všichni přece nejsou takový fachidioti, aby nesnesni kapičku větší rozhled...A já, jeden z idiotů, stále trvám na tom, že větší rozhled pouze v rámci mezí. Nějaké mapy patří možná do nějakého "Off the wall" fóra, ne do linuxového.
Nebojácně se vypravilo tam, kde ještě žádné kuře nebylo.
... nebo bys chtěl mít fórum o tomto serveru na rootu?A vidíš, to by možno nebolo zlé! Choďte niekto hodiť na root.cz do fóra dotaz "root vs. abclinuxu: kto poskytuje väčšiu pridanú hodnotu používateľom?" a možno padnú zaujímavé návrhy na zlepšenia práve tam.
poradny = programování + zbytek
,
kde
zbytek = běžný život[1] + (OS resp. distro)[2]
.
[1] Tzn. v současné linuxové dovolit pouze problémy typu "převod jednoho formátu na druhý" -- řešení těchto problému bývají velmi podobná (když ne totožná) v libovolném
unix-like.
[2] Linuxové distribučně dependentní problémy přesunout do
vznikající unixové poradny. Tzn. vznikající unixovou poradnu rozšířit o podporadny typu Debian, Ubuntu, Slackware, Fedora apod.
Tyto podporadny nazvané jménem OS/distribuce by se daly možná chápat jako adekvátní třeba pro dotazy typu "rozdíl v hier(7)", "balíčkovací systém" apod. v jednotlivém OS/distru.
Možná ještě samostatně hw dotazy a jak se kdosi zmínil samostatnou
"jaké distro na staré pc" Poradny = Programování + Běžný_život + OS_distro_dep + Furt_Dokola
.
Tiskni
Sdílej: