Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
~/.centericq/soundsvlozte:
icq_257322664 msg /home/.../bin/icq-new-message ...kde
/home/.../bin/icq-new-messageje takyto skriptik:
#!/bin/sh # # ICQ OSD message notificator # # Developed by Lubomir Host '...' <... AT platon.sk> # Copyright (c) 2005 Platon SDG, http://platon.sk/ # Licensed under terms of GNU General Public License. # All rights reserved. echo -e "\nICQ: $1" | osd_cat -A right -p top -c green \ -l 5 -d 5 -f terminus-iso8859-2-32Prosim, zamente si ... za r a j o. Zaroven prosim administratorov, aby podla moznosti upravili chovanie vlastnosti "Znacka ... nie je povolena'. Kym som nesubmitol prispevok 20x, tak to nepreslo. Nabuduce taku trpezlivost nebudem mat. Dakujem.
xmessage schválně. Děkuji za rozšíření (v zásadě jsem připomínku o OSD očekával, takže ani nebylo nutné to v článku zmiňovat).
~/.centericq/external
%action OSD event msg proto all status online away na options nowait %exec #!/bin/sh echo $CONTACT_NICK | osd_cat \ -f terminus-iso8859-2-32 \ -p bottom -A center -d 1 -O 1 -u white \
nasel jsem to na:
http://woq.nipax.cz/h_linux.php
DIKY!
~/.centericq/external
%action OSD event msg proto all status online away na options nowait %exec #!/bin/sh echo $CONTACT_NICK | osd_cat \ -f terminus-iso8859-2-32 \ -p bottom -A center -d 1 -O 1 -u white \
nasel jsem to na:
http://woq.nipax.cz/h_linux.php
DIKY!
libncurses. Zkuste ji tedy povýšit a napište, zda to funguje. Pokud ne, pak je bug v CenterICQ a možná by stálo za to reportovat ho autorovi CenterICQ.
# grep charset ~/.centericq/config fromcharset cp1250 tocharset utf-8
Pekny clanek, pouze drobna nesrovnalost, historie se zobrazuje ^-O a nikoliv ^-X.
~/.bashrc si nadělejte nějaký ty aliasy:
alias cicq-dalibor='centericq -b ~/.centericq-dalibor' alias cicq-dalsi-osoba='centericq -b ~/.centericq-dalsi-osoba' alias cicq-nejaka-dalsi-osoba='centericq -b ~/.centericq-nejaka-dalsi-osoba'A řekněte všem, jak to maj spouštět.
Není s tím jak vidno žádný problém.
Musíte takhle mít všichni společné nastavení úplně všeho a když je pak zapotřebí něco odlišně, máte problémy, jak je vidět z tohoto případu.
centericq -b ~/.centericq-dalibor
centericq -b ~/.centericq-nekdo-dalsi
atd.
Tak může být více "účtů" pod jediným účtem uživatelským.
Jinak opravdu nerozumím otázce (Kopete neznám - nemám rád a nepoužívám KDE, ani ho nemám nainstalované, takže Kopete nevyzkouším, abych zjistil, co máte na mysli).
Jestli vám jde o to, že vám tam třeba běží Xka a v nich byste rád měl třeba 3 terminály a v nich 3 instance CenterICQ, pro každého z rodiny jednu, nic vám IMHO nebrání. K tomu je parametr -b. Jinak to zkuste přeformulovat a vysvětlit, co máte přesně na mysli.
CenterICQ ovšem neopustím, spatřuji ve způsobu jeho ovládání spíše výhodu.)
- potrebuji komunikovat s lidmi, kteri pouzivaji ICQ.
A druha otazka zni, jestli centericq podporuje ICQ brany v jabberu.
Diky.
Tak to zkousim, a zatim nic moc... mozna z moji neznalosti, ale nedostatky se mi zdaji az prilis velke na to, aby to mohlo nahradit plnohodnotneho klienta.
Konkrete mam namysli:
, ale aspon par zakladnich pro navigaci bych si pod timto terminem predstavoval .Mam na mysli, ze to (alespon dle mych pozadavku) nema na graficke klienty jako napr. muj oblibeny gaim, presto, ze bych mozna docela rad dal prednost nejakemu konzolovemu klientovi, kdyby splnoval tech par mych pozadavku (hlavne rychla navigace).
Kolik travim casu? No pokud jsem doma, tak jsem online prakticky furt, ale ze bych zurive chatoval, tak to ne...spis naopak, ale kdyz uz s nekym mluvim, tak vetsinou s vice lidma, proto mi vadi to pomaly a nepohodlny prepinani (v gaimovi jsou (volitelne) taby a prepinam pomoci ALT-CisloTabu).
A dalsi duvod, kterym by si me konzolovy klient mohl ziskat by byly emacs zkratky...ale u centericq se ani neda o necem takovem mluvit, v GTK apolikacich sem nekde do konfiugaku pridal radek a uz mi jedou ty zakladni zkratky (ktery se nemlatej se zkratkama daneho programu)...coz furt neni moc idealni, ale aspon neco
A dalsi vec, na kterou jsem v centericq neprisel je jak udelat abych posilal zpravy entrem a zaroven napr. Shift+Enter odradkovaval. Popripade je nekde seznam vsech akci, co jdou nadefinovat na zkratky? Nebo to jsou vsechny co jsou v tom souboru keybindings?
trochu to sem nepatriOmyl. Vůbec to sem nepatří!
Dik za radu
Tiskni
Sdílej: