Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nestratili sme dva roky vývoju gitu, pretože dovtedy mal málokto predstavu o tom, čo všetko by SCM mohol vedieť robiť. Momentálne sa už vie, ktoré funkcie sú pre vývoj kernelu dôležité, ktoré chýbajú a ktoré sa nepoužívajú. A dá sa pracovať len na tom, čo skutočne treba.
Povedzme, že sa pred pár rokmi (tuším 1999) očakávalo, že za pár rokov by mohlo byť niečo použiteľné. Problém je, že miesto úpravy existujúcich vecí sa autori projektov rozhodli štiepiť, vytvárať vlastné projekty, ...
Ale pane inženýre, nikdo není dokonalý a je velice snadné kritizovat práci druhého. Jste snad lepší vývojař než LT, že se ho troufáte záporně posuzovat.
V případě, že LT přiřadíme titul "mizerný" jak by jsme asi měli titulovat Vás
Ano, existují projekty open source operačních systémů, které jsou (teoreticky) po stránce softwarového designu navrženy mnohem lépe. Jenže, ouha, některé nebyly nikdy dokončeny, jiné (skoro) nikdo nepoužívá, protože přes ten skvělý design není výsledek moc prakticky použitelný…
isql
není úplně user friendly :-) ), ale protože je používám jen já sám, nic mne nenutí s tím něco udělat…
P.S. vždyť se v článku píše, že Linus GNU/Linux nepoužívá, ne? :-)
help
a zmacknul enter.
Tiskni
Sdílej: