Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
mkdir male; for file in *.jpg ; do echo $file; convert -size 600x600 -resize 600x600 -sharpen 0.01 -strip -quality 70 "$file" "male/$file"; done
apt-get install imagemagick
/etc/apt/sources.list
, já tam mám
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty main restricted universe multiverse deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty main restricted universe multiverse deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-updates main restricted deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-updates main restricted deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-backports main restricted universe multiverse deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-backports main restricted universe multiverse deb http://security.ubuntu.com/ubuntu feisty-security main restricted universe multiverse deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu feisty-security main restricted universe multiverseDůležité jsou ony repozitáře universe a multiverse. Nejspíš tam příslušné řádky budeš mít, jen jsou zakomentované. Jako root zedituj onen soubor, např.
sudo nano /etc/apt/sources.lista odstraň # ze začátků příslušných řádků. Pak aktualizuj seznam balíčků
sudo aptitude update, proveď pro jistotu upgrade balíčků, u nichž existuje nová verze
sudo aptitude upgradea pak nainstaluj imagemagick
sudo aptitude install imagemagickPokud se někdy přece jen dostaneš do situace, kdy máš program v deb balíčku, který není v oficiálním repozitáři, nainstaluješ ho pomocí
sudo dpkg -i jmeno_souboru.deb
sudo dpkg -i jmeno_souboru.debToto nejede. Pise mi to ze nelze cist ze zdrojove oblasti. su nesu, vse stejny.
sudo nano /etc/apt/sources.listNepouzivam nano. Je pro me nepouzitelny co se tyce ovladani a tak trochu humpolacky. Pouzil jsem tedy gedit. Po odstraneni vsech krizku neni patrna vubec zadna zmena. Jen se mi vedle sources.list objevily dalsi slozky se zamkem. Nic vic.
sudo aptitude updateToto je take k nicemu. Zahlasi mi to, ze nemohu cist seznam baliku. A opet, su nesu vse je stejny. Tak jsem stale tam kde jsem byl. Fotky mam ale jiz upraveny. Nainstaloval jsem si Windows, potom irfanview a v nem jsem vsech 600 fotek upravil dle mych pozadavku behem 10 sekund. Jenze windows pro me neni reseni. Udelal jsem to jen proto, ze jsem to potreboval opravdu rychle a ne cekat tyden. Proste se mi to podle navodu tady vubec nepodarilo. Jen jsem si zasral Ubuntu stovkami nainstalenych souboru ktere vubec k nicemu nepotrebuji nebo nejedou tak jak by mely. Zatim dekuji.
aptitude install picwiz
viliam@anbu:~$ picwiz X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device DCOPClient::attachInternal. Attach failed Could not open network socket X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device kbuildsycoca running... Reusing existing ksycoca kio (KService*): WARNING: The desktop entry file /usr/share/applications/DefaultPlugins.desktop has Type=Link instead of "Application" or "Service" kio (KService*): WARNING: Invalid Service : /usr/share/applications/DefaultPlugins.desktop kio (KSycoca): ERROR: No database available! viliam@anbu:~$
sudo aptitude install gwenview digikam kipi-pluginsPokud používáš Gnome, tak ti musí poradit někdo jiný.
#!/usr/bin/python import Image, os def resizepic(oldname, newname, res): print 'resizing %s to %s.' %(oldname, newname) im = Image.open(oldname) out = im.resize(res, Image.ANTIALIAS) out.save(newname) new_bytes = os.path.getsize(newname) if new_bytes > 55000: print 'Warning, the size of %s is %d bytes' %(newname, new_bytes) def suggest_new_name(oldname): newname = oldname.replace('.jpg', '_m.jpg') return newname res = (1024, 768) dirname = 'lowres' try: os.mkdir(dirname) except: pass for filename in os.listdir('.'): if not filename.endswith('.jpg'): continue newname = os.path.join(dirname, suggest_new_name(filename)) resizepic(filename, newname, res)Zmenší všechny *jpg v aktuálním adresáři a nové obrázky uloží do adresáře "lowres". Do názvu se přidá "_m" (jako _m_alá verze). Jestliže je velikost nového souboru větší než 55000 bajtů, tak vypíše warning a jinak nic nedělá, protože nevím, co by vlastně měl udělat.
To byl příkaz, který zadáš v terminálu. Nepotřebuješ být ani v žádném grafickém prostředí. V KDE si spustíš terminál konsole, v Gnome gnome-terminal (nebo jak se tam přesně jmenuje), vlezeš do adresáře s těmi fotkami, opíšeš ten příkaz a stiskneš Enter.
PS: Promiň, ale připadá mi hloupé ptát se na nějaký problém, když neznáš ani úplné základy.
DÍKY MOC CHLAPE! JSEM V NEBI, ŽE MI ZASE NĚCO FUNGUJE!
Nic si z toho nedělej. Jen tak dál. Vždy mě Tvé příspěvky rozesmějí (v dobrém slova smyslu), protože se tady řešilo již spousta problémů pomocí mnoha nástrojů a Ty jsi vždy dokázal, že Python si poradí opravdu se vším A to se cení, ukazuje to alespoň více možných cest k řešení a je na každém jakou si kdo vybere...
#!/bin/bash # for I in ./*.[jJ][pP][gG] #lze doplnit -filter Quadratic nebo -filter Cubic -filter Lanczos pred opci resize. mkdir picture; cp *.* ./picture; cd picture; for file in *.jpg; do convert $file -filter Cubic -resize 600x400 $file; done for file in *.JPG; do convert $file -filter Cubic -resize 600x400 $file;Velikost (zde 600x400) lze libovolně měnit - nejlépe ve stejném poměru
Tiskni
Sdílej: