Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
mkdir male; for file in *.jpg ; do echo $file; convert -size 600x600 -resize 600x600 -sharpen 0.01 -strip -quality 70 "$file" "male/$file"; done
apt-get install imagemagick
/etc/apt/sources.list
, já tam mám
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty main restricted universe multiverse deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty main restricted universe multiverse deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-updates main restricted deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-updates main restricted deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-backports main restricted universe multiverse deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-backports main restricted universe multiverse deb http://security.ubuntu.com/ubuntu feisty-security main restricted universe multiverse deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu feisty-security main restricted universe multiverseDůležité jsou ony repozitáře universe a multiverse. Nejspíš tam příslušné řádky budeš mít, jen jsou zakomentované. Jako root zedituj onen soubor, např.
sudo nano /etc/apt/sources.lista odstraň # ze začátků příslušných řádků. Pak aktualizuj seznam balíčků
sudo aptitude update, proveď pro jistotu upgrade balíčků, u nichž existuje nová verze
sudo aptitude upgradea pak nainstaluj imagemagick
sudo aptitude install imagemagickPokud se někdy přece jen dostaneš do situace, kdy máš program v deb balíčku, který není v oficiálním repozitáři, nainstaluješ ho pomocí
sudo dpkg -i jmeno_souboru.deb
sudo dpkg -i jmeno_souboru.debToto nejede. Pise mi to ze nelze cist ze zdrojove oblasti. su nesu, vse stejny.
sudo nano /etc/apt/sources.listNepouzivam nano. Je pro me nepouzitelny co se tyce ovladani a tak trochu humpolacky. Pouzil jsem tedy gedit. Po odstraneni vsech krizku neni patrna vubec zadna zmena. Jen se mi vedle sources.list objevily dalsi slozky se zamkem. Nic vic.
sudo aptitude updateToto je take k nicemu. Zahlasi mi to, ze nemohu cist seznam baliku. A opet, su nesu vse je stejny. Tak jsem stale tam kde jsem byl. Fotky mam ale jiz upraveny. Nainstaloval jsem si Windows, potom irfanview a v nem jsem vsech 600 fotek upravil dle mych pozadavku behem 10 sekund. Jenze windows pro me neni reseni. Udelal jsem to jen proto, ze jsem to potreboval opravdu rychle a ne cekat tyden. Proste se mi to podle navodu tady vubec nepodarilo. Jen jsem si zasral Ubuntu stovkami nainstalenych souboru ktere vubec k nicemu nepotrebuji nebo nejedou tak jak by mely. Zatim dekuji.
aptitude install picwiz
viliam@anbu:~$ picwiz X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device DCOPClient::attachInternal. Attach failed Could not open network socket X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device kbuildsycoca running... Reusing existing ksycoca kio (KService*): WARNING: The desktop entry file /usr/share/applications/DefaultPlugins.desktop has Type=Link instead of "Application" or "Service" kio (KService*): WARNING: Invalid Service : /usr/share/applications/DefaultPlugins.desktop kio (KSycoca): ERROR: No database available! viliam@anbu:~$
sudo aptitude install gwenview digikam kipi-pluginsPokud používáš Gnome, tak ti musí poradit někdo jiný.
#!/usr/bin/python import Image, os def resizepic(oldname, newname, res): print 'resizing %s to %s.' %(oldname, newname) im = Image.open(oldname) out = im.resize(res, Image.ANTIALIAS) out.save(newname) new_bytes = os.path.getsize(newname) if new_bytes > 55000: print 'Warning, the size of %s is %d bytes' %(newname, new_bytes) def suggest_new_name(oldname): newname = oldname.replace('.jpg', '_m.jpg') return newname res = (1024, 768) dirname = 'lowres' try: os.mkdir(dirname) except: pass for filename in os.listdir('.'): if not filename.endswith('.jpg'): continue newname = os.path.join(dirname, suggest_new_name(filename)) resizepic(filename, newname, res)Zmenší všechny *jpg v aktuálním adresáři a nové obrázky uloží do adresáře "lowres". Do názvu se přidá "_m" (jako _m_alá verze). Jestliže je velikost nového souboru větší než 55000 bajtů, tak vypíše warning a jinak nic nedělá, protože nevím, co by vlastně měl udělat.
To byl příkaz, který zadáš v terminálu. Nepotřebuješ být ani v žádném grafickém prostředí. V KDE si spustíš terminál konsole, v Gnome gnome-terminal (nebo jak se tam přesně jmenuje), vlezeš do adresáře s těmi fotkami, opíšeš ten příkaz a stiskneš Enter.
PS: Promiň, ale připadá mi hloupé ptát se na nějaký problém, když neznáš ani úplné základy.
DÍKY MOC CHLAPE! JSEM V NEBI, ŽE MI ZASE NĚCO FUNGUJE!
Nic si z toho nedělej. Jen tak dál. Vždy mě Tvé příspěvky rozesmějí (v dobrém slova smyslu), protože se tady řešilo již spousta problémů pomocí mnoha nástrojů a Ty jsi vždy dokázal, že Python si poradí opravdu se vším A to se cení, ukazuje to alespoň více možných cest k řešení a je na každém jakou si kdo vybere...
#!/bin/bash # for I in ./*.[jJ][pP][gG] #lze doplnit -filter Quadratic nebo -filter Cubic -filter Lanczos pred opci resize. mkdir picture; cp *.* ./picture; cd picture; for file in *.jpg; do convert $file -filter Cubic -resize 600x400 $file; done for file in *.JPG; do convert $file -filter Cubic -resize 600x400 $file;Velikost (zde 600x400) lze libovolně měnit - nejlépe ve stejném poměru
Tiskni
Sdílej: