Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
mkdir male; for file in *.jpg ; do echo $file; convert -size 600x600 -resize 600x600 -sharpen 0.01 -strip -quality 70 "$file" "male/$file"; done
apt-get install imagemagick
/etc/apt/sources.list
, já tam mám
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty main restricted universe multiverse deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty main restricted universe multiverse deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-updates main restricted deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-updates main restricted deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-backports main restricted universe multiverse deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ feisty-backports main restricted universe multiverse deb http://security.ubuntu.com/ubuntu feisty-security main restricted universe multiverse deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu feisty-security main restricted universe multiverseDůležité jsou ony repozitáře universe a multiverse. Nejspíš tam příslušné řádky budeš mít, jen jsou zakomentované. Jako root zedituj onen soubor, např.
sudo nano /etc/apt/sources.lista odstraň # ze začátků příslušných řádků. Pak aktualizuj seznam balíčků
sudo aptitude update, proveď pro jistotu upgrade balíčků, u nichž existuje nová verze
sudo aptitude upgradea pak nainstaluj imagemagick
sudo aptitude install imagemagickPokud se někdy přece jen dostaneš do situace, kdy máš program v deb balíčku, který není v oficiálním repozitáři, nainstaluješ ho pomocí
sudo dpkg -i jmeno_souboru.deb
sudo dpkg -i jmeno_souboru.debToto nejede. Pise mi to ze nelze cist ze zdrojove oblasti. su nesu, vse stejny.
sudo nano /etc/apt/sources.listNepouzivam nano. Je pro me nepouzitelny co se tyce ovladani a tak trochu humpolacky. Pouzil jsem tedy gedit. Po odstraneni vsech krizku neni patrna vubec zadna zmena. Jen se mi vedle sources.list objevily dalsi slozky se zamkem. Nic vic.
sudo aptitude updateToto je take k nicemu. Zahlasi mi to, ze nemohu cist seznam baliku. A opet, su nesu vse je stejny. Tak jsem stale tam kde jsem byl. Fotky mam ale jiz upraveny. Nainstaloval jsem si Windows, potom irfanview a v nem jsem vsech 600 fotek upravil dle mych pozadavku behem 10 sekund. Jenze windows pro me neni reseni. Udelal jsem to jen proto, ze jsem to potreboval opravdu rychle a ne cekat tyden. Proste se mi to podle navodu tady vubec nepodarilo. Jen jsem si zasral Ubuntu stovkami nainstalenych souboru ktere vubec k nicemu nepotrebuji nebo nejedou tak jak by mely. Zatim dekuji.
aptitude install picwiz
viliam@anbu:~$ picwiz X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device DCOPClient::attachInternal. Attach failed Could not open network socket X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device X Error: BadDevice, invalid or uninitialized input device 169 Major opcode: 148 Minor opcode: 3 Resource id: 0x0 Failed to open device kbuildsycoca running... Reusing existing ksycoca kio (KService*): WARNING: The desktop entry file /usr/share/applications/DefaultPlugins.desktop has Type=Link instead of "Application" or "Service" kio (KService*): WARNING: Invalid Service : /usr/share/applications/DefaultPlugins.desktop kio (KSycoca): ERROR: No database available! viliam@anbu:~$
sudo aptitude install gwenview digikam kipi-pluginsPokud používáš Gnome, tak ti musí poradit někdo jiný.
#!/usr/bin/python import Image, os def resizepic(oldname, newname, res): print 'resizing %s to %s.' %(oldname, newname) im = Image.open(oldname) out = im.resize(res, Image.ANTIALIAS) out.save(newname) new_bytes = os.path.getsize(newname) if new_bytes > 55000: print 'Warning, the size of %s is %d bytes' %(newname, new_bytes) def suggest_new_name(oldname): newname = oldname.replace('.jpg', '_m.jpg') return newname res = (1024, 768) dirname = 'lowres' try: os.mkdir(dirname) except: pass for filename in os.listdir('.'): if not filename.endswith('.jpg'): continue newname = os.path.join(dirname, suggest_new_name(filename)) resizepic(filename, newname, res)Zmenší všechny *jpg v aktuálním adresáři a nové obrázky uloží do adresáře "lowres". Do názvu se přidá "_m" (jako _m_alá verze). Jestliže je velikost nového souboru větší než 55000 bajtů, tak vypíše warning a jinak nic nedělá, protože nevím, co by vlastně měl udělat.
To byl příkaz, který zadáš v terminálu. Nepotřebuješ být ani v žádném grafickém prostředí. V KDE si spustíš terminál konsole, v Gnome gnome-terminal (nebo jak se tam přesně jmenuje), vlezeš do adresáře s těmi fotkami, opíšeš ten příkaz a stiskneš Enter.
PS: Promiň, ale připadá mi hloupé ptát se na nějaký problém, když neznáš ani úplné základy.
DÍKY MOC CHLAPE! JSEM V NEBI, ŽE MI ZASE NĚCO FUNGUJE!
Nic si z toho nedělej. Jen tak dál. Vždy mě Tvé příspěvky rozesmějí (v dobrém slova smyslu), protože se tady řešilo již spousta problémů pomocí mnoha nástrojů a Ty jsi vždy dokázal, že Python si poradí opravdu se vším A to se cení, ukazuje to alespoň více možných cest k řešení a je na každém jakou si kdo vybere...
#!/bin/bash # for I in ./*.[jJ][pP][gG] #lze doplnit -filter Quadratic nebo -filter Cubic -filter Lanczos pred opci resize. mkdir picture; cp *.* ./picture; cd picture; for file in *.jpg; do convert $file -filter Cubic -resize 600x400 $file; done for file in *.JPG; do convert $file -filter Cubic -resize 600x400 $file;Velikost (zde 600x400) lze libovolně měnit - nejlépe ve stejném poměru
Tiskni
Sdílej: