Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Je to šíleně předražený...miniPC přichází na trh s malými rozměry, nízkou spotřebou a jednoduchým používáním Předveďte vaši představu kalkulace pro odpovídající produkt. Na jedné straně se z každého rohu volá po malých, tichých, úsporných a vyladěných sestavách - na druhé straně když se ji někdo konečně dokope dodávat, tak je to "předražený". Co není předražený? Velkej hlučnej šmejd s náhodně vybraným HW z penáče (ale hlavně že má supermegahyperprocesor 4GHz a windowsy hasta la vista)? Tahle společnost začne být vyspělá tehdy, až se budou prodávat a hlavně kupovat produkty s velkou přidanou hodnotou, tj. nikoliv suroviny pro DD (dodělej doma). Že tohle platí zejména o open source produktech, které jsou jako suroviny zadarmo, ale měly by vydělávat producentům hlavně na službách s nimi spojenými, to by se konečně mohlo rozkřiknout i mezi uživateli Linuxu. Konkrétně koupit elegantní vyladěný HW s vyladěným Linuxem pro konkrétní potřeby (nevím, jestli to tak je v tomto případě, ale vypadá to tak) je přesně to, co v téhle zemi zatím chybí. Ale ne, pánům bastlerům je to předražený, protože oni si to jistě dokážou za pár týdnů zbastlit a nakonfigurovat sami o něco levněji (aniž by jejich práce a čas měly nějakou cenu). Jo jo, jen tak dál.
Ale ne, pánům bastlerům je to předražený, protože oni si to jistě dokážou za pár týdnů zbastlit a nakonfigurovat sami o něco levněji (aniž by jejich práce a čas měly nějakou cenu).Jo, pokud ma neci cas dvojnasobek ceny HW, pak mu na jeho produkt hazim bobek, zvysoka a vydatne. Sorry, strcte si to az tam. Fakt nechapu, cemu se divis. Je to nesmyslne predrazenej krap s mizernym vykonem.
Tahle společnost začne být vyspělá tehdy, až se budou prodávat a hlavně kupovat produkty s velkou přidanou hodnotou, tj. nikoliv suroviny pro DD (dodělej doma).Súhlas, ale to nie je prípad tejto "novinky" - cena je jednoducho príliš nadsadená. Zaujímavý koncept je napríklad Zonbu - podstatne cenovo prijateľnejší (základná verzia za 256 USD vrátane poplatkov za dopravu). Ak by začali ponúkať variant bez ukladania dát cez Internet, prípadne s dizajnovo doladeným externým USB diskom...
Tahle společnost začne být vyspělá tehdy, až se budou prodávat a hlavně kupovat produkty s velkou přidanou hodnotou...coz miniPC neni. Ze tahle spolecnost ma obecny problem neposuzovat produkt jen podle ceny materialu, to je fakt, jenze v tomhle pripade to proste je moc. Neni mozny, aby u relativne maloserioveho produktu vydelal vyrobce komponent, vyrobce pocitace, prodejce a nebylo to predrazeny. A pridana hodnota? Vzdyt panove Cesi vynalezci ten pocitac ani nekompletuji. Jen preprodavaji kus HW s instalovanym Xubuntu. Instaluji snad na to Xubuntu dalsi SW, aby se vybavenim alespon priblizili Mac OS X? (nejsou schopni ani vymenit nedodelavku Xfburn za mnohem lepsi Brasero) Ctu tam neco o bezplatne podpore pri prechodu na Linux, samozrejme ovencene tunou superlativu -- ale kde je neco konkretniho? Clovek ktery ma odvahu napsat, ze poskytuje podporu zadarmo a nespecifikovat to nejspise nema zadnou poradnou koncepci. Co reknou zakaznikum, kdyz je s prechodem na Linux budou otravovat uz prilis dlouho? Ze prave ted jim podpora zdarma skoncila? A kde se o tom doctu?
Nechtěli jsme žádný drahý superstroj, co bude všechny ohromovat svými gigahertzy a gigabajty.místo toho hoši sestavili pár komponent a prodávají drahý superstroj, co ohromí možná tak mizerným výkonem a omezenými schopnostmi. nic proti snaze, ale tohle je fakt výsměch. to už radši pegasos nebo efiku (pomineme-li množství paměti)
A uživatel v kanclu nebude pravděpodobně potřebovat ty věci, které na Linuxu procesor x86 vyžadují.95% uživatelů v kanclu potřebuje* MS Office. Ne OpenOffice, ne KOffice. Tím se možnost uplatnit se na trhu značně zmenšuje. Ale budiž, dostat Linux do kanclu to se možná nechá, ale ještě jsem neslyšel o firmě, která by na kancelářskou práci používala jinou architektoru, než x86. Krom toho, tohle vlákno začalo "Mě osobně by se to třeba do obýváku líbil". Pokud by mělo jít o přehrávač videí a hudby, možná bych zvolil něco, co se používá častěji a nechají se k tomu tedy najít návody na netu. * Nepotřebuje, ale jsou na ně zvyklí a držkovali by, kdybys je chtěl přeučit na něco jiného. A i když se přeučí, tak budou furt držkovat, že s tímhle se nedá dělat a MS Office jsou lepší. A - a to je to podstatné - s největší pravděpodobností budou švejkovat místo toho, aby pořádně dělali.
Pokud by mělo jít o přehrávač videí a hudby, možná bych zvolil něco, co se používá častěji a nechají se k tomu tedy najít návody na netu.Návody za jakým účelem? Linux + MythTV jsou všude víceméně stejné a je to používané dost...
Tady jde o to, že k plnohodnotnému provozu Linuxu v kanceláři x86 nepotřebujete, a z hlediska efektivity je x86 skoro až nevhodné.Přesto se používá skoro všude, stejně jako windows. Můžeš se pokusit prosadit něco lepšího, v takovém případě ti přeju hodně štěstí a pevnou větev.
Všetci čo sa tu oháňajú predražením, by si mali povinne vyliezť na Alzu, alebo iný obchod a skúsiť si naklikať komponenty na ten mini-ITX. Nemyslím že sa dostanete s cenou omnoho nižšie než tí chlapci. Bohužiaľ - VIA EPIA samotná je drahá, lebo sa málo predáva, a málo sa predáva lebo je drahá. Možno má tento počin zmysel práve v tom, že tento začarovaný kruh pomôže prelomiť.
Počítač, ktorý nehučí ako helikoptéra, nežerie ako ohrievač a nezaberá polovicu voľného miesta pod stolom - celkom sexi myšlienka...
Jo, dostal jsem se na cca 6000 bez dane (nepocitaje disk neznameho puvodu, protoze 80GB IDE krap si dneska muze koupit akorat pako). A to se vyplati!Všetci čo sa tu oháňajú predražením, by si mali povinne vyliezť na Alzu, alebo iný obchod a skúsiť si naklikať komponenty na ten mini-ITX.
Další výhoda notebooku: mobilita, baterka (můžou tedy vypnout proud ve firmě a pracuje se dál).Pokud je dost světla na ostatní věci (papíry a pod.), server se sdílenými daty je zálohovaný, připojení k internetu také. Jinak řečeno, to že by firma zůstale provozuschopná bez elektřiny je nepravděpodobné. Možná chvíli, pak by došlo i kafe a bylo by to úplně v háji. Čímž v žádném případě nechci říct, že ta zázračná sestava za 15kKč je lepší.
Neříkám, že bude celá firma provozuschopná. Beru to ze svého pohledu, že když vypnou proud, vždy si najdu na disku něco offline, na čem můžu pracovat.Už to vidím, všechny ostatní šéf pošle domů, jenom ty zůstaneš a budeš pracovat dál.
Skoda, ze se tim kolegove admini nechali osalitPřesně to jsem si při čtení pomyslel...
MSI Axis 700 Lite, Mini ITX, VIA C7/1GHz 4 973,00 KINGMAX 1024MB DDRII 533 ORIGINAL 990,10 WD 1200JS CaviarXL, 120GB, 8MB, 7200rpm, SATA/300 1 244,70 LG GSA-H50LRBB, černá, lightscribe, kit 838,40
cena za HW celkem 8046,20Pokud bych se pouštěl do stejného podniku jako tady pánové, na mašinu bych nainstaloval své oblíbené Gentoo, pro uživatele vztyčil vlastní overlay, dal k dispozici rovnou předkompilované upgrady balíčků a samozřejmě nabízel další služby (vzdálená správa atd.) Na službách se dá vydělat.
Oops...
Ale tá DPHčka tam aj tak vyriešená nie je...
Oops... tak je
Idem si nájsť nejakú dieru, do ktorej sa na čas zahrabem ...
Když si myslíte, že je to předražený, tak počítejte:
Morex Cubid 3677 VIA Epia EN15000G (1) DIMM 512 MiB DDR2-533 (2) WD Scorpio 80 GB WD800BEVE (3) Pioneer DVR-K17 slim DVD±R ------------------------------ těsně pod 13000
Takže ty 2000 za sestavení, instalaci a podporu mi vzhledem k cílové skupině nijak extra přehnaný nepřijdou.
Poznámky:
1) nenašel jsem v ceníku 1 GHz C7, tak jsem vzal 1.5 GHz
2) pravda, 1024 MiB by bylo výrazně lepší a cenový rozdíl celkem zanedbatelný
3) 100GB 7200otáčkový Seagate Momentus 7200.1 nebo Hitachi Travelstar 7K100 by byly asi zajímavější, ale do kanclu tohle bohatě stačí
Tiskni
Sdílej: