OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na serveru derStandard.at vyšel rozhovor s Aaronem Seigem. Mluvilo se zejména o KDE SC 5.0, budoucnosti Plasmy a využití QML v KDE.
Tiskni
Sdílej:
derStandard.at: So the long term vision for the KDE Software Compilation is to move everything to QML, Javascript and OpenGL?
Aaron Seigo: Long term, yes
Mimochodem, kolik toho umí KWin a kolik IceWM?Irelevantní. Počítač toho umí víc než kalkulačka a přesto když potřebuju něco rychle spočítat nečekám až mi počítač nabootuje, ale použiju kalkulačku.. :)
Proto musi byt vykonne jak herni stroj.
Kdybych nepoužíval jenom nettop a netbook, možná bych ti to i věřil.
Nepomuk (schvalne, kdo jej aktivne pouziva a jak casto?), Akonadi
Na jedno PC jsem nainstaloval Kubuntu. Používá se hlavně k přehrávání hudby a filmů, prohlížení webu a vybírání e-mailu. Uživatelé nejsou právě technické typy, takže jim vyhovuje, že nemusí řešit, kde jsou uložené filmy, kde hudba a kde nějaké dokumenty. Tam se to opravdu využije.
Kdybych nepoužíval jenom nettop a netbook, možná bych ti to i věřil.A svizne, co? Ja jenom, ze na desktopu s Core2Duo, par GB RAM a GF7300, coz je jednoznacne vykonnejsi nez co mas, se teda o sviznosti neda mluvit. Nahozeni toho IceWM pro me bylo zdrojem solidnich depresi. To si pak clovek vsimne, co je to rychlost.
Uživatelé nejsou právě technické typy, takže jim vyhovuje, že nemusí řešit, kde jsou uložené filmy, kde hudba a kde nějaké dokumenty. Tam se to opravdu využije.Mame jsem hodil na plochu ikonku ke slozkam Filmy a Hudba a ma to stejne i bez Nepomuku na jeden klik.
A svizne, co? Ja jenom, ze na desktopu s Core2Duo, par GB RAM a GF7300, coz je jednoznacne vykonnejsi nez co mas, se teda o sviznosti neda mluvit. Nahozeni toho IceWM pro me bylo zdrojem solidnich depresi. To si pak clovek vsimne, co je to rychlost.
Ano, svižné. Možná kdybych zapnul všechny možné efekty, bylo by to jinak, ale nějak nemám potřebu. Občas používám LXDE na jednom starším počítači, ale taky u toho pořád nadávám, co všechno to neumí.
Mame jsem hodil na plochu ikonku ke slozkam Filmy a Hudba a ma to stejne i bez Nepomuku na jeden klik.
Jenže si asi nenahrává další a nemá toho desítky až stovky giga jako já nebo ti, kterým se o ten počítač starám.
Navíc NEPOMUK a Zeitgeist a tyhle věci vůbec mají další využití, když tě zajímá, co sis pouštěl za film před měsícem a nemůžeš si vzpomenout nebo když potřebuješ něco najít podle metadat.
Možná kdybych zapnul všechny možné efekty, bylo by to jinak, ale nějak nemám potřebu.No, ale pak je jaksi zminovani vyhod kwinu irelevantni, protoze sice umi kdejake kravinky, ale stejne je mas vypnute a vetsina lidi nejspis taky.
Občas používám LXDE na jednom starším počítači, ale taky u toho pořád nadávám, co všechno to neumí.Jako napr.? Jenom jsem zvedavy. Mne by chybelo mozna nejake automountovani. Ale to by slo poresit pres hal ci ruzne Kity. Co vic? Spustim terminal, prohlizec (cimz taky pohrbim nemale prostredky
Jenže si asi nenahrává další a nemá toho desítky až stovky giga jako já nebo ti, kterým se o ten počítač starám.Ne, ale ja jo. A mam to stejne. Staci si to roztridit a je pokoj. A jestli trideni provadim na fs, coz je pak pristupne i pri prebootovani do jineho OS ci kopirovani na prenosny disk, nebo to musim tridit v Nepomuku, jez ty vyhody nema, jaksi Nepomuk v mych ocich zrovna neobhajuje.
Navíc NEPOMUK a Zeitgeist a tyhle věci vůbec mají další využití, když tě zajímá, co sis pouštěl za film před měsícem a nemůžeš si vzpomenout nebo když potřebuješ něco najít podle metadat.Jo, ale ta metadata tam musis nacpat a co jsem si spoustel pred mesicem si budto pamatuju (teda ne presne na den) anebo to nestalo za to. Takhle, ja bych byl rad, aby to k necemu bylo a v podstate jsem rad, ze je to k necemu tobe, ale abych mel vyzranych nemalo RAM kvuli necemu, co pouziju jednou za cas je IMHO na hlavu.
No, ale pak je jaksi zminovani vyhod kwinu irelevantni, protoze sice umi kdejake kravinky, ale stejne je mas vypnute a vetsina lidi nejspis taky.
Mám zapnutý efekt Prezentace oken, občas používám průhlednost. To jsou pro mě dost zásadní věci, které mi usnadňují práci. Rozmazávání opravdu nepotřebuju. KWin umí "tiling" a "tabs" (nevím teď, jak se tomu přesně říká česky).
Jako napr.? Jenom jsem zvedavy. Mne by chybelo mozna nejake automountovani. Ale to by slo poresit pres hal ci ruzne Kity. Co vic? Spustim terminal, prohlizec (cimz taky pohrbim nemale prostredky) a jedu.
Rozchodil jsem automatické připojování, ale nevyhovovalo mi něco ve filtrování souborů a zrovna PCManFM mi občas padal. Taky nevím, jestli umí karty (jestli si to nepletu s Thunarem). Aby OpenBox uměl "tiling", musím si doinstalovat nějaký další program.
Ne, ale ja jo. A mam to stejne. Staci si to roztridit a je pokoj. A jestli trideni provadim na fs, coz je pak pristupne i pri prebootovani do jineho OS ci kopirovani na prenosny disk, nebo to musim tridit v Nepomuku, jez ty vyhody nema, jaksi Nepomuk v mych ocich zrovna neobhajuje.
Zrovna tihle lidé to třídit nebudou (styl práce "všechno na ploše") a já už také přestávám mít chuť v tom udržovat systém, protože je toho prostě moc a přibývá to moc rychle. Takže stejně musí fungovat nějaké vyhledávání.
Jo, ale ta metadata tam musis nacpat a co jsem si spoustel pred mesicem si budto pamatuju (teda ne presne na den) anebo to nestalo za to. Takhle, ja bych byl rad, aby to k necemu bylo a v podstate jsem rad, ze je to k necemu tobe, ale abych mel vyzranych nemalo RAM kvuli necemu, co pouziju jednou za cas je IMHO na hlavu.
Já si nepamatuju názvy. Metadata to umí vzít u některých typů souborů i automaticky, zrovna třídění v kolekci v Amaroku je výborná věc. Kdyby to, jak tu někdo v jiné diskuzi navrhoval, umělo prohledávat i nějakou databázi textů písní, byl bych hrozně vděčný, protože občas si vzpomenu na kus textu a chtěl bych vědět, jak se ta skladba jmenuje.
Taky nevím, jestli umí karty (jestli si to nepletu s Thunarem).Thunar neumí, PCmanFM tuším jo.
když tě zajímá, co sis pouštěl za film před měsícem a nemůžeš si vzpomenout
find -atime
?
Zpomalení jsem nepozoroval (ale netvrdím, že není).No, mne to na 4.6.x taky celkem slo (na to, ze je to KDE), ale ten upgrade ... to bylo fiasko.
Ad ikony) Kde se to dá vypnout?Tady je bugreport. Projdi si to. Jsou tam odkazy co a jak.
Ty bílé by mi až tak nevadily, jen kdyby byla nějaká jednoduchá možnost, jak mít bílé všechny.To by je nekdo musel namalovat. Takze je na tobe, zda je to jednoducha nebo slozita zalezitost. Ale tohle by mohlo pomoct. Navic, ja pouzivam ikony Faenza. Ta zmena ikon v Oxygenu pro me byla jak studena sprcha. Taky pekne kurvitko.
It's impossible to make icons for non-KDE applications and for KDEPIM 4.4, because they don't use KDE tray protocol.-- http://kde-look.org/content/show.php/Monochrome+Tray+Icons?content=135874
BUT the do not work because these programs either use an old API (kmail, akregator, kteatime) or they don't use KStatusNotifierItem::setIconByName (like kopete) this allows plasma to select an icon according to the desktop theme. Instead they use KStatusNotifierItem::setIconByPixmap with a pixmap that was loaded by the program itself (choqok does this and supposedly kgpg). Also: konversation doesn't use the icon defined in the set for it's red-blinking-alert instead is uses it's default .png icon, so the explanation above might apply likewise.-- http://kde-look.org/content/show.php/Additional+SysTray+Icons?content=133685
Proto musi byt vykonne jak herni stroj.A na výkonnom stroji to vyzerá nasledovne: Procesor sa fláka, RAM zíva prázdnotou a KDE je ppoommaalléé...
Zvláštní, můj notebook není herní sestava, používám intelovskou grafiku a problémy nemám žádné.Nebo proste jenom tu cukaturu uz tolik nevnimas. Mam jiny stroj: Phenom II, 4 GB RAM, GTX 275. Zkusil jsem si plynulost zmeny velikosti okne ve Windows 7, a zadny zazrak, ale celkem se to dalo. V KDE 4 znatelne horsi. Tak asi tak.
@sxxe I have to disagree, it's just flashing with compositing disabled and trust me there is such a significant difference that I recorded a video (which I very rarely do)
Takže teraz keď už máme plynulé prostredie tak to zase rozbijeme ;)Haha lol, tak to je dobrá "reklama". Spíš si dělá srandu, dát takový nadpis a ve videu TOHLE. To je jako napsat akční thriller k videu s ordinací v růžové zahradě.
+10 názov je mizerne zvolený. Okrem toho ukazovať rýchlosť pomocou nahrávania desktopu je totálna blbosť, jediná ako-tak použiteľná metóda je nahrávať priamo z výstupu grafickej karty, alebo namieriť kameru na monitor. Mne napr. okno dolphinu zvládne prekresľovať pri resize zhruba na 50fps zhruba s 1 frame oneskorením za wm, takže to skutočne vyzerá relatívne plynulo. Keď ale použijem napr. recordmydesktop, xvidcap ... tak je to podobná sekaná ako v tom videu na youtube.
Takže aby sme to zosumarizovali ... človek, ktorý video uploadol zaznamenal veľký rozdiel v rýchlosti vykresľovania vďaka integrácii xsync, ale keďže je to nahrávané pomocou softvéru je to sekaná tak či tak. Či aj viditeľné zlepšenie aj reálne ťažko povedať, u mňa nevidím rozdiel medzi resizom okna gimpu a dolphinu, oba prakticky nezaostávajú za windowmanagerom (používam awesome-wm). Je možné, že xsync práve zvýšil rýchlosť nahrávania, chcelo by to fakt vyskúšať naživo.