Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Společnost AVG Technologies uvolnila Beta verzi svého antiviru AVG 8.5 pro Linux/FreeBSD. Vyzkoušet zdarma ho můžete po registraci/přihlášeni do Beta programu: beta.avg.com.
Produkt je určen pro použití na klientských stanicích, e-mail serverech či souborových serverech, které běží na platformách Linux nebo FreeBSD. Plně využívá open source technologie jako třeba RedirFS, stejně jako komerční antispamový engine SpamCatcher 5.2.0. Antivir podporuje architektury x86 a amd64 a je dostupný v mnoha předkompilovaných formátech. Další informace a zkušenosti jiných uživatelů můžete získat na Beta fóru na adrese betaforum.avg.com.
Tiskni
Sdílej:
Na Linuxu by meli k antiviru pribalit i nejaky vir.
A kde takový člověk chytne virus (bavíme se o platformě Windows)?
A určitě jsou zavirované?
Hele a to jste se už opravdu někdo setkal s po síti samo-šířící entitou(skoro se bojím říct virus a email vynechme)?
Abych to uvedl na pravou míru. Narážím tím na definici počítačového viru. Já už nějaké virus neviděl pěkně dlouho (přesněji 12 let - jo 97…to byla léta). Není to spíš nesprávně nazývaná cena za "free" a programy?(Samozřejmě nenarážím přímo na freeware)
Řekl jsem snad že NAT == firewall??? Neřekl!
necítím potřebu instalovat antivir.A protože jsem za NATem, tak ani firewall.
Jde mi čistě jenom o to, že NAT natolik výrazně snižuje riziko útoku na můj počítač, že firewall je zbytečný.
Jo jako Personal Firewall ve stylu Keria? Tak to nejen zbytečný, ale ještě otravný.
Přímo mě totiž vidí jen velmi málo počítačů. A pro někoho, kdo by dokázal za NAT proniknout, jsem naprosto nezajímavý a nestojím mu za tu snahu.
Jak málo počítačů? A nikdo nikam nemusí pronikat. Je to zcela standardní chování NATu. Jen Vás chci vyvést z iluze, že když jste za NATem, tak na Vás nikdo "nevidí" (lépe řečeno, že nemůže být iniciátorem spojení).
Běžnej Franta mě nevidí, protože každý připojený klient má svůj subnet a ty nejsou navzájnem proroutované (pokud vím). A tomu, kdo by se ke mně dostat uměl, za to nestojím. Vím, že NAT není žádná skutečná ochrana, ale v tomhle konkrétním případě i tahle symbolická pseudoochrana stačí.
… Antivir podporuje jak x86, tak amd64 architekturu …Nebylo by vhodnější říci „antivir podporuje pouze x86 a amd64 architekturu,“ nebo vám dvě z mnoha přijdou hodně?
Opravte jeste Linux na Gnu/Linux(r) FreeBSD na FreeBSD (r), redirfs na RedirFS a spamcatcher na SpamCatcher..doufam ze jsem na nic nezapomel... Kdo chce sa biti, hul si vzdycky najde...
linuxak se _zaviruje_ pomerne jednoduse:
pujci kolegovi windowsakovi usb klicenku a za pul roku nahodne zjisti, ze stihl nakazit pul windowsoidniho sveta :)
no x86_x64 ne ale amd64 ano :)
To IMHO neni az tak pravda.
ClamAV ma v kolekci velkou sbirku viru pro Windows ne pro Linux.
Na Linux je asi 35 viru. Jeden jsem videl. V podstate to byl bashovy skriptik, ktery dela rm -rf.
bash naked.sh
.
… Cache fill: 0.06% (674 bytes) Win32 LoadLibrary failed to load: avisynth.dll, /usr/lib/win32/avisynth.dll, /usr/local/lib/win32/avisynth.dll
Každý Franta Vomáčká ví, že je to nesmysl(nebo "virus"), protože každý Franta Vomáčka ví, že neexistuje žádný dochovaný záznam, protože každý kdo měl tu čest zkameněl.
BTW: Když "virus", tak aspoň pořádný.(Bohužel jsem ztratil inicializační skripty)
hec ja videl opravdovej linuxovej virus, normalne napadal binarky a siril se uplne klasicky, jenom moc nefungoval a zapomel poustet puvodni kod obcas, obcas fungoval spravne, akorat uz nevim jak se menoval:(