Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Rád bych představil svůj zkušební projekt, který se zabývá rozpoznáváním obličejů v obraze na internetu. Chtěl bych tímto požádat širokou veřejnost a čtenáře tohoto serveru o pomoc při testování a vyplnění ankety spokojenosti s rozpoznáváním. Výsledky budou využity pro budoucí vývoj. Testovací stránky projektu.
Tiskni
Sdílej:
Dobrý den, chci se zeptat pomocí jakých parametrů na fotce detekujete obličej? Nahrál jsem fotku se dvěma lidma. Jeden člověk je focen ze předu, druhý vedle něj má hlavu natočenu a je vidět jen jedno oko, druhé je částečně zakryté a zavřené. Program detekoval jen jeden obličej. Dokreslil jsem na fotku druhé oko a fotku nahrál znovu a byly detekovány dva obličeje. Probíhá dektece podle očí a jejich počtu, tj. člověk s jedním okem nebude detekován? Zkusil jsem nahrát další fotku, kde jsem oko přemaloval na černo a obličej byl detekován správně. ps: Zvířata to asi nebere. Nahrál jsem fotku své kočky a rozpoznána nebyla .
>Nahrál jsem fotku své kočky a rozpoznána nebyla
.
http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/no/1Fmawh6yrT.jpg
http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/no/0wnXIYleiI.jpg
Která z těchle dvou to je?
http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/no/1Wt20Uv46c.jpg
Heh, těch koček je tam víc
http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/no/1kGBNpXsWZ.jpg
http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/no/5WwaFwidDs.jpg
Další, kruci...
Samozřejmě ta hezčí (ta druhá) . ps pro autora programu: Je vhodné takto volně zpřístupňovat a vlastně, i ukládat, nahrané fotky? Na stránce programu nikde nevidím upozornění, že fotky budou dále používány.
A musí jít o lidský obličej? Já tam nahrál několik Paroubků a asi půlku jich to nevzalo.
To je jak na Novinkach. Vzdycky se najde nejaky blbec, ktery zatahne politiku do jakekoliv diskuse.
Co to kecáš? Vždyť jsem poskytl zcela relevantní údaj! To, že jsem vybral obličej tvora, co je politicky činný (a náhodou u komunistů), je dílem naprosté náhody. Go, Ježíšku, go.
To som nemal vidieť!!! Normálne som sa skácal pod stôl!
... Spomenul som si pri tej príležitosti na scénu z Austin Powers, našiel ju na youtube (mole) - a skácal sa druhýkrát. Bloody good work!
Přikládám "zdrojový" obrázek. A žádný Petr Fejk to není, je to prostě Paroubek. Občas bývá v televizi, myslel jsem, že ho poznáte.
Simpsonovci tváre nemajú...
Databáze všech nahraných obrázků.
http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/no/
http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/yes/
ps. A dík za to péčko, co tam je...
Pekna hracka :) Verim ze je docela problem spolehlive ropoznavat obliceje.
az na tohle to zafungovalo spravne na vsech fotkach co jsem zkousel
http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/yes/OJvgycY1jk.jpg
mno, zaujimava databaza, co vsetko tam ludia davaju :o))
http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/yes/sbAgvMXe7g.jpg
http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/yes/oigxLxlsJ8.jpg
Tam toho je.. ;)
http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/yes/v1SAXcDH4t.jpg
Fakt překvapivé, co se tam všechno dostane :)
+1
Neni to nahodou z filmu Kruh? ;)
Nejprve jsem byl take mirne nesvuj, ze se muj ksicht vali u nekoho na pocitaci, aniz bych to odsouhlasil, ale kdyz jsem si pak prosel to ostatni, tak mi to je vlastne uplne jedno
Děkuji za všechny reakce, názory a podměty pro další vývoj. Tolik příspěvků jsem ani nečekal. Přes Vánoce budu mít mnoho práce, ale potom se s vámi rád podělím o použité technologie a způsob detekce. Ve stručnosti - využívám detektor napsaný v jazyce C, je upraven pro detekci obrázků, ale dá se veli dobře použít i pro detekci ve videu. Problém rozpoznávání objektů v obraze je hodně široký a detekce není nikdy 100%. Hodně záleží na velikosti obrázku, šumu, natočení obličeje, překrývání obličeje apod. Tímto problémem se zabývají desítky vědeckých teamů. Ja používám pro detekci metodu AdaBoost a natrénované klasifikátory. Jsem rád že vás můj projekt zaujal a pobavil. Jak bude více času chystám se detektor zdokonalit a pak rád rozepíši více o použitých technologiích a zdrojových kódech. Děkuji všem
S pozdravem Jiří Ševcovic
myslim, zeby z toho byl pekny clanek. Redakce, nezapomente na tohoto pana
Proč to není v blogu?
Pisete, ze program je v C, ale to se mylite! Ani nevite v cem programujete:)
OpenCV a ta je v C++. Tato knihovna obsahuje detektor obliceju a ten take pouzivate (viz. http://pcl210-01.fit.vutbr.cz/face-xsevco00/data/haarcascades/)
Troufam si rict, ze cely Vas program neni delsi nez 100 radku:) Pokud by jste pouzil vyssi programovaci jazyk (python, ruby) ktere maji wrapper k OpenCV, tak je to na 30 radku.
Nevim proc tahat tolic ctenaru abclinuxu za nos.
Pěkný den,
rád bych uvedl váš příspěvek na pravou míru, abych zbytečně nemátl případné čtenáře - program je skutečně napsán v jazyce C. OpenCV umožňuje vývoj i takovýchto konzolových C programů. Celý program se díky použité knihovně OpenCV vlezl na nějakých 220 řádků, snažil jsem se o pokročilejší metodu rozpoznávání než je uvedeno v examplu ke knihovně OpenCV. Zkrácení kódu využitím pythonu nebo ruby je možné, nicméně nemohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Programování v těchto jazycích jsem nezkoumal. Považovat C++ za "nižší" programovací jazyk je docela odvážné a myslim že mnozí programátoři by Vám oponovali, ale proti gustu .... Každopáně děkuji za vaší reakci. Jakmile bude více času rád napíši o této problematice článek.
Pěkné Vánoce, Jiří Ševcovic
Kniznica moze byt kludne aj vo fortrane ci v C++ alebo v assembleri x86 a svoju aplikaciu mozete vyvijat pod C. Ide len o to spravne odovzdat parametre funkcii na zasobnik a zavolat funkciu. Mnohokrat som to takto musel robit. Urcite ste uz niekto pouzili kniznice Delphi (pascal) a Builderu (C, C++) v jednom programe a mozno ste o tom ani nevedeli.