Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Fedora chce zrušit tradiční linuxové oddělení /bin a /usr/bin a /lib a /usr/lib (a to samé s /sbin). To samé už udělal Solaris a zároveň by díky symbolickým odkazům byla zachována kompatibilita. Celkově by se věci i zjednodušily.
Tiskni
Sdílej:
/bin/ User utilities fundamental to both single and multi-user environments. These programs are statically compiled and therefore do not depend on any system libraries to run.
/usr/bin/ Common utilities, programming tools, and applications.
/usr/sbin/ System daemons and utilities (executed by users).
/sbin/ System programs and administration utilities fundamental to both single and multi-user environments. These programs are statically compiled and therefore do not depend on any system libraries to run.
These programs are statically compiled and therefore do not depend on any system libraries to run.Mám dojem, že jsi trošku offtopic, protože tohle v drtivé většině linuxových distribucí vůbec neplatí. Na nějaké staticky linkované binárky si tu (skoro) nikdo nehraje.
mam taku malu otazku .. mne napriklad pride nelogicke ze moduly jadra su v /lib/modules a nie napriklad v /boot ako to ma napriklad FreeBSD.
teda nieco v style
/boot/vmlinuz-3.1.0
/boot/modules/3.1.0/*
potom by to malo tu vyhodu ze vykonna cast jadro a moduly by sa dali dat na samostatnu /boot particiu
Dnes je to asi víceméně jedno, protože initramdisk mnohé moduly z /lib/modules obsahuje nakopírované
Obsahuje ale jen ty, které jsou potřeba před přimountováním kořenového filesystému, což je jen velmi malá část.
mne napriklad pride nelogicke ze moduly jadra su v /lib/modules a nie napriklad v /boot ako to ma napriklad FreeBSD.O FreeBSD nevím, ale v kontextu Linuxu je to totální nesmysl. Moduly jádra se zavádějí za běhu systému, ne při bootu. Oddíl /boot se naproti tomu za běhu vůbec nepoužívá a ani není potřeba ho mít namoutnovaný (výjimkou budiž rekonfigurace bootloaderu či instalace nového jádra). Mělo by to jen samé nevýhody, jako zbytečné zvětšení /boot apod. Moduly jsou tam, kam patří, mezi ostatními moduly/knihovnami.
dmidecode
.
V RedHatu proto hledali lepší řešení a inspirovali u FreeBSD, kde se jméno liší podle ovladače a ovladač čísluje rozhraní deterministicky např. podle pořadí na sběrnici.To jako že mi ethernet a wifi ovládá stejný ovladač? Dříve jsem měl eth0 a wlan0, teď mám em1 a em2.
FreeBSD, kde se jméno liší podle ovladače a ovladač čísluje rozhraní deterministicky např. podle pořadí na sběrnici.
Což je koncepce, která byla v Linuxu po zralé úvaze opuštěna, protože to obecně ani teoreticky nejde udělat tak, aby ta jména byla persistentní. Takže je lepší hned od začátku přestat předstírat, že to jde.
Očíslování síťových rozhraní závisí na tom, v jakém pořadí se natáhnou moduly, což od přechodu na udev hotplug může být úplně náhodné. První pokus o řešení bylo ukládání MAC adres, ale s tím jsou zas problémy při výměně hardwaru: u serverů je běžné, že pokud se něco rozbije, technik od dodavatele v rámci podpory přiveze nový a přehodí disky. Jenže kvůli změně MAC by se pak nenakonfigurovala síť a server by nefungoval, dokud by ho správce nepřijel nastavit. V RedHatu proto hledali lepší řešení a inspirovali u FreeBSD, kde se jméno liší podle ovladače a ovladač čísluje rozhraní deterministicky např. podle pořadí na sběrnici.Hmmm, a co kdyz prehodi disk do serveru, kde nejsou emX sitovky, ale vicX sitovky? Nebo jinak, vezmu system ze stareho HW a zkopiruju na novy HW. Bohuzel musim zmenit vsechno, kde se vyskutuje emX. Kdyz mam ethX, tak mi proste zustane ethX, jenom po zkopirovani systemu smazu /etc/udev/rules.d/*permanent-net*rules (jasne, obcas na to taky zapomenu, ale lepsi po bootu smazat jeden soubor, nez hledat konfigurace zavisle na jmenu zarizeni). Chtelo by to jeste lepsi system, mozna opravdu podle poradi na sbernici, jenze dokud se nenatahnou vsechny moduly, tak system nevi, kolik ma sitovek (nebo vlastne vi, protoze zna kod sitove karty, tak by to mozna slo). Jinak, nikomu nic nebrani ten udev script prepsat, aby ty sitovky cisloval jinak ... scriptik by mohl project sbernice od ISA, PCI, PCI-e, USB atd, vyfiltrovat sitovky a pak cislo vygenerovat podle toho, kolikata je sitovka v poradi. To musim zkusit:)
Přehlednější možná. Univerzálnější nee.
/proc, /sys, /run
by som hodil do jedneho /objects/ kebyze bolo na mne tak ako to ma solaris
takze
/objects/proc/
/objects/sys/
/objects/run/
konfiguráky vymyšleností jako systemd v /libCo prosím?
To je dobrý, že jste začali sjíždět kontroly. A řešení je jaký? Přesunout to do rootu? Hmm, a k čemu to je jako dobrý, tohle "řešení"?je to dobrý k tomu, aby sis mohl honit triko, jak jsi mě setřel jinak pokud tě zajímá realita a ne jen nějaké tvoje haluze na nastartování flejmu, tak řešení je spíš naopak nervat do /sbin a /lib kdejakou blbost, která může bejt v /usr a pokud to nejde, a z výše uvedeného důvodu(*) to tam musí zůstat, tak to aspoň nelinkovat s každou blbostí, co v systému je, nýbrž udržet si závislosti mimo /usr (ano, v některých případech to nejde, a pak může dojít k té nežádoucí variantě přesunu další věci mimo /usr) hezkým vedlejším efektem při tom je odhalení pár prasečin, kde jsou natvrdo zadrátovaný cesty (*) v souvislosti s čímž mi přijde úsměvná argumentace pro změnu zhruba v tom smyslu, že systém mimo /usr je stejně už tak obrovský, že nemá smysl uvažovat o mountování bez /usr, a že kdo to potřebuje namountovat zvlášť, třeba jako system rescue, tak že si stejně má ukuchtit initrd, kde bude mít vše potřebné ... OMG, takže problém, že máme 450 MB (to číslo tam padlo) mimo /usr a nevejde se nám to na kus disku pro to vyhražený, vyřešíme tím, že to přesuneme do /usr a dalších 450 MB navíc zabijeme kopií téhož v initrd, která zřejmě bude potřebovat místo na tomtéž disku, ze kterého jsme to právě odstranili přesunem do /usr, fakt cool logika, nemluvě o tom, že to initrd je potřeba ukuchtit a aktualizovat extra, zatímco věci mimo /usr mají chodit out-of-the-box a jsou v moci balíčkovacího systému
tak řešení je spíš naopak nervat do /sbin a /lib kdejakou blbost, která může bejt v /usrAha. No, takže to chceš zrušit, a proto jseš proti tomu, co je v článku zmíněno? Hmmm... to teda fakt dává smysl - jasná schíza
OMG, takže problém, že máme 450 MB (to číslo tam padlo) mimo /usr a nevejde se nám to na kus disku pro to vyhražený, vyřešíme tím, že to přesuneme do /usr a dalších 450 MB navíc zabijeme kopií téhož v initrd, která zřejmě bude potřebovat místo na tomtéž disku, ze kterého jsme to právě odstranili přesunem do /usr, fakt cool logika, nemluvě o tom, že to initrd je potřeba ukuchtit a aktualizovat extra, zatímco věci mimo /usr mají chodit out-of-the-box a jsou v moci balíčkovacího systémuNe, vůbec jsi to nepochopil. Jediné, co potřebuješ mít v initrd, jsou nástroje pro připojení ostatních potřebných oddílů (tedy i onoho /usr, pokud nemůžeš bez samostatného /usr žít). Nic dalšího. Což se s přehledem vejde do pár MB.
Aha. No, takže to chceš zrušit,nauč se číst
Což se s přehledem vejde do pár MB.jo, takže další frikulín, co někdy v životě viděl tak akorát možná SATA harddisk - tak tos' mohl říct rovnou, nebyl bych se obtěžoval s nějakým vysvětlováním; ostatně to mi mohlo bejt jasný hned po prvním příspěvku, ale holt jsem nezdolnej optimista ...
jo, takže další frikulín, co někdy v životě viděl tak akorát možná SATA harddisk - tak tos' mohl říct rovnou, nebyl bych se obtěžoval s nějakým vysvětlováním;Děkujeme za věcný příspěvek. Tos nám těch 450 MB ramdisk opravdu objasnil.
Děkujeme za věcný příspěvek.Od tebe v tomhle vlákně zatím nepadl žádný, takže sem s ním.
Tos nám těch 450 MB ramdisk opravdu objasnil.Je hezké, že se směješ tomu, že jsi něco nepochopil. Když uděláš ze tří stupňů (initrd, rootfs, usr) pouhé dva (initrd, usr), tak zřejmě budeš muset nějak vyřešit původní usecasy pro rootfs, jako je oprava lokálního systému bez /usr. Jediným argumentem pro tuto změnu, který jsem dosud slyšel, je že je stejně už všechno v initrd. Takže jsou jen dvě možnosti: a) Všecho co je v rootfs (/bin, /sbin, /lib) je tam nutně potřeba, tím pádem to po zrušení /bin, /usr a /lib bude potřeba kopírovat do initrd. b) Co je v rootfs navíc oproti initrd, tam vůbec potřeba není. To je opravitelná chyba, po jejíž opravě můžeš provést GOTO (a), ale s menším počtem megabajtů. Nepočítám, že bys v tomhle vlákně změnil způsob diskutování, ale snad se toho chytí někdo, kdo diskutovat chce :).![]()
Ne, není to vůbec potřeba cpát do initrd. Jediné co potřebuješ v initrd jsou nástroje na připojení rootfs, resp. /usr. Tečka.Četl jsi vůbec to, co jsem psal?
Tečka.Nepsal jsi něco o argumentech?
Asi si sedíš na kabelu.Dtto.
Ne, není to vůbec potřeba cpát do initrd.to = ?
Jediné co potřebuješ v initrd jsou nástroje na připojení rootfs, resp. /usr.a mohl bys tyto nástroje zkusit vyjmenovat?
Jo, čet. Co prosímtě potřebuješ na tu "opravu bez /usr" krom fsck a busybox?Pro pomalejší jedince cituji z komentáře, který jsi tedy údajně četl: b) Co je v rootfs navíc oproti initrd, tam vůbec potřeba není. To je opravitelná chyba, po jejíž opravě můžeš provést GOTO (a), ale s menším počtem megabajtů.
Buuuuuue, berou nám /usrMám podezření, že ti toho uniklo trošku víc. V této zprávičce ani v odkazovaném člálku není o rušení /usr jediného slova. Navíc jsem někde výše psal, že by mi zrušení /usr přišlo mnohem rozumnější, takže si takzvaně „sereš do vlastního hnízda“.
$ for i in /bin /sbin /lib /lib64; do du -sh $i --exclude=modules --exclude=firmware; done 7,1M /bin 15M /sbin 20M /lib 4,0K /lib64A tak furt marně hledám těch vašich 450 mega co potřebuje tak nutně narvat do initramfs, abyste mohli opravit systém.
Mám podezření, že ti toho uniklo trošku víc. V této zprávičce ani v odkazovaném člálku není o rušení /usr jediného slova.Ne, neuniklo. Vy tady furt řvete, jak je báječné mít samostatný /usr, protože bagr. Nikdo ještě nepřišel s žádným rozumným use casem, proč je to tak báječné, ale to nevadí. Prostě do /usr to přesouvat nebudem a ne a ne a ne, bueeeeee rozbili mi hračku, já chci mít extra /usr ale nechci tam mít všechno, buuueeeeeeeeee fňuk!
Bože.To slova tvá jsou. ~ Jesus Christ superstart (česká verze)
A tak furt marně hledám těch vašich 450 mega co potřebuje tak nutně narvat do initramfs, abyste mohli opravit systém.Víš co... uděláme dohodu. Ty najdeš a ocituješ příspěvek, kde tvrdím, že je potřeba narvat do initramfs 450 mega... a já ti vše vysvětlím a na nejbližší linuxové akci ti koupím oběd :).
Vy tady furt řveteJá tady neřvu, a klidně mi můžeš tykat. Jsme v přátelské diskuzi, ne v parlamentu.
a ne a ne a ne, bueeeeee rozbili mi hračku, já chci mít extra /usr ale nechci tam mít všechno, buuueeeeeeeeee fňuk!Fascinuje mě, kolik se do jednoho tvého komentáře vejde infantilních výkřiků.
v souvislosti s čímž mi přijde úsměvná argumentace pro změnu zhruba v tom smyslu, že systém mimo /usr je stejně už tak obrovský, že nemá smysl uvažovat o mountování bez /usr, a že kdo to potřebuje namountovat zvlášť, třeba jako system rescue, tak že si stejně má ukuchtit initrd, kde bude mít vše potřebné ... OMG, takže problém, že máme 450 MB (to číslo tam padlo) mimo /usr a nevejde se nám to na kus disku pro to vyhražený, vyřešíme tím, že to přesuneme do /usr a dalších 450 MB navíc zabijeme kopií téhož v initrd, která zřejmě bude potřebovat místo na tomtéž disku, ze kterého jsme to právě odstranili přesunem do /usr, fakt cool logikaNo, a od té doby marně pátrám, co je tak šíleně nutného v těch 450 mega, co dotyčný hrozně děsně moc nutně potřebuje mít dostupného v initramfs, až bude prý opravovat systém nebo něco podobného, protože je hrozný problém si to připojit. Samozřejmě jsem se dozvěděl kulový.
OMG, takže problém, že máme 450 MB (to číslo tam padlo) mimo /usr ...
Abych to odcitoval:Citace pěkná, ale ten oběd jsi bohužel nevyhrál. Už na první pohled to jeví stylistické odlišnosti od toho, jak píšu. Jsi si jistý, že jsi ocitoval můj komentář?
Víš co... uděláme dohodu. Ty najdeš a ocituješ příspěvek, kde tvrdím, že je potřeba narvat do initramfs 450 mega... a já ti vše vysvětlím a na nejbližší linuxové akci ti koupím oběd :).
Chtít po tobě pochopit smysl vlákna v diskusi asi bude příliš, že?Mohl bych se s tebou předhánět o tom, kdo umí lépe druhého urážet. Ale já to nemám zapotřebí :).
$ for i in /bin /sbin /lib /lib64; do du -sh $i --exclude=modules --exclude=firmware; donevs
Jediné co potřebuješ v initrd jsou nástroje na připojení rootfs, resp. /usr.... má to smysl komentovat?
Jo, okomentuj to. V čem je problém si sakra připojit ten /usr, stejně jako dneska musíš připojit /, abys nabootoval?Vážně chceš dneska sloužit jako úkázka elementární neznalosti? Nebo máš vážně pocit, že si dneska ručně nebo pomocí initskriptů připojuješ /?
mountroot() { pre_mountroot # Get the root filesystem type if not set if [ -z "${ROOTFSTYPE}" ]; then FSTYPE=$(get_fstype "${ROOT}") else FSTYPE=${ROOTFSTYPE} fi [ "$quiet" != "y" ] && log_begin_msg "Running /scripts/local-premount" run_scripts /scripts/local-premount [ "$quiet" != "y" ] && log_end_msg if [ "${readonly}" = "y" ]; then roflag=-r else roflag=-w fi # FIXME This has no error checking modprobe ${FSTYPE} # FIXME This has no error checking # Mount root if [ "${FSTYPE}" != "unknown" ]; then mount ${roflag} -t ${FSTYPE} ${ROOTFLAGS} ${ROOT} ${rootmnt} else mount ${roflag} ${ROOTFLAGS} ${ROOT} ${rootmnt} fi [ "$quiet" != "y" ] && log_begin_msg "Running /scripts/local-bottom" run_scripts /scripts/local-bottom [ "$quiet" != "y" ] && log_end_msg }a překvapivě se to volá z init (taktéž v onom initramfs)
No, na otázku jsem opět odpověď nedostal.Tys mi nějakou pokládal?
No initrd není potřeba, pokud si nenacpeš /usr na extra FS. :=P (Teda, pokud je to normální rootfs a ne něco zmíněného typu šifrovaný root na LVM (na RAID).Fakt je, že triviální případ bez initrd jede, což se může hodit. Je to prostě změna, to lidi nemaj rádi.
Obráceně je to samozřejmě blbostNení to zdaleka samozřejmé a nikdo neříká, že se musí nutně zrušit /usr celý. Stejně jako nikdo neříká, že to nejde celé přeorganizovat (a pár let symlinkovat à la OS X). IMO bez promyšlení celé struktury tohle nemůžeš napsat. Mně třeba přesvědčilo až to, když jsem zjistil, že takto /usr zahrnuje úplně všechny neměnné systémové zdroje, tzn vše, co jde rozumně označit za read-only (mimo instalaci software). A docela hodně pomohli i tím, když to přirovnali k /System (či /system pro milovníky lowercase), nebo ještě více informace, že Fedoří balíčky budou (mimo home) používat čtyři systémové adresáře /usr, /etc, /var a /run, z nichž každý má velmi přesně vymezený účel.
Už teď tam jsou nesmysly typu /srv nebo /media, nikdy jsem nepochopil k čemu to je dobré, zejm. druhý zmíněný adresář./srv je připravený adresář pro data služeb. Dá se to použít třeba na to, že naházíš veškeré weby, maily, dns a podobné do /srv a zálohuješ ho jako celek. Taky tam můžeš dát data sdílená mezi uživateli, různé repozitáře apod, a nemusíš tím špinit /home. Bez zásahu administrátora je z definice prázdný. /media je pro automatické připojování (externích) medií. Podle mě lidem nechtěli dělat nepořádek v /mnt, který si tradičně spravovali sami. Název adresáře je celkem obstojný, /mnt může přežít nebo zmizet, ale flashka už dneska patří do /media.
Neříkal jsem, že by byl problém, říkal jsem že stále jsou tací, kteří intird nepoužívají, že on není jediný :)To ale už trochu utíká z kontextu sjednocení /{bin,sbin,lib} s /usr/{bin,sbin,lib}.
hm, zase levá ruka neví, co dělá praváJo? A čí je to chyba? FESCo o UsrMove diskutovalo v říjnu, hned potom o tom byla dlouhá diskuse na devel@ listu. Popularizace UsrMove je myslím více než dostatečná.
hlavněže nedávno jsme začli sjíždět kontroly, jestli věci mimo /usr nezávísí na věcech v /usrA komu jste o tom řekli? Kde jsou nějaké výsledky? Kde je Fedora feature page FixedUsrDependencies? Kde jsou nějaké informace o tom, jak taková kontrola probíhá? Zkoumáte jenom závislosti ELF binárek (to by bylo nedostatečné), nebo jdete více do houbky? Moje osobní špatná zkušenost s odděleným /usr: Balík crda před časem instaloval databázi regulačních omezení pro WiFi pod /usr. Míval jsem samostatný /usr oddíl. Nějakou dobu mi trvalo, než mi došlo, proč se nemůžu připojit do některých WiFi sítí. Byly to sítě na kanálech 12, 13. Aby to WiFi karta umožnila, musí se od crda dozvědět, že tyto kanály jsou v ČR povolené. Na mém systému udev našel wifinu dříve než byl připojen /usr. crda v tu chvíli nenašel svoje data. Karta běžela pouze v bezpečném omezeném rozsahu. Samozřejmě se dá říct, že to byl prostě bug a měl být opraven. A taky že byl. Po čase. Jenže to byl úplně zbytečný bug. Díky UsrMove celá třída takovýchto bugů zanikne.
a je nutné někoho obviňovat?hm, zase levá ruka neví, co dělá praváJo? A čí je to chyba?
FESCo o UsrMove diskutovalo v říjnu... no ale pokud chceš, tak to hoď na FESCo, jestli jednali v říjnu, neb já jsem na to dle bugzilly hrabal někdy v půlce května, a to je dřív :-p (nemluvě o tom, že původní problém, na základě kterého to vzniklo, byl reportován dávno předtím, než probublal až k nám)
příslušným vývojářům, výsledky jsou v bugzille, samozřejměhlavněže nedávno jsme začli sjíždět kontroly, jestli věci mimo /usr nezávísí na věcech v /usrA komu jste o tom řekli? Kde jsou nějaké výsledky?
Kde je Fedora feature page FixedUsrDependencies?není pardón, nebyl jsem dostatečně explicitní, moje práce se týká RHEL, ne Fedory (laskavý čtenář si pak za domácí úkol zjistí, jak to souvisí, že ty moje pindy nejsou offtopic)
Kde jsou nějaké informace o tom, jak taková kontrola probíhá?v gitu přímo v testu, obecně o testování na naší wiki
Zkoumáte jenom závislosti ELF binárek (to by bylo nedostatečné), nebo jdete více do houbky?bohužel, test sjíždí jen ty binárky ... ale lepší než drátem do woka - ty bys asi měl tušit, jaký byl stav testování před pěti lety ...
Moje osobní špatná zkušenost s odděleným /usr: Balík crda před časem instaloval databázi regulačních omezení pro WiFi pod /usr. Míval jsem samostatný /usr oddíl. Nějakou dobu mi trvalo, než mi došlo, proč se nemůžu připojit do některých WiFi sítí. Byly to sítě na kanálech 12, 13. Aby to WiFi karta umožnila, musí se od crda dozvědět, že tyto kanály jsou v ČR povolené. Na mém systému udev našel wifinu dříve než byl připojen /usr. crda v tu chvíli nenašel svoje data. Karta běžela pouze v bezpečném omezeném rozsahu. Samozřejmě se dá říct, že to byl prostě bug a měl být opraven. A taky že byl. Po čase. Jenže to byl úplně zbytečný bug. Díky UsrMove celá třída takovýchto bugů zanikne.takže chceš říct, že chceš mít regdb narvanou v initrd? tvůj příklad je po mírné modifikaci krásná ukázka toho, jaká je to pitomina - stačí si totéž představit s tím, že /usr by bylo mountováno právě přes onu wifi
a je nutné někoho obviňovat?Už tvá poznámka o rukách mi připadala jako obvinění autorů UsrMove, že nesledují, co se děje okolo. Asi teda nedozorumění, promiň.
moje práce se týká RHEL, ne FedoryJe dobré opravovat chyby v RHEL, ale ještě lepší by bylo mít to opravené už ve Fedoře. Jinak se budou muset podobné chyby opravovat znovu v nové major verzi RHEL.
takže chceš říct, že chceš mít regdb narvanou v initrd?Pokud mountuju / (nebo i /usr, za předpokladu provedení UsrMove) přes wifi, tak ano, jinak ne. Ideální stav bude, že dracut správně pozná, co budu potřebovat k nabootování a sestaví initramfs ze všech potřebných komponent (a nedá tam nic zbytečného navíc).
to byl obecný povzdech vpodstatě jde o dvě různé skupiny s různými zájmy, jediná potíž je, že se potkávají u jedné distribuce, a to ještě jenom nepřímoa je nutné někoho obviňovat?Už tvá poznámka o rukách mi připadala jako obvinění autorů UsrMove, že nesledují, co se děje okolo. Asi teda nedozorumění, promiň.
no, a to je právě ten průšvih - ne každá novinka z Fedory musí jít do RHEL, ale pak je sakra těžké to v RHEL nějak udržovatmoje práce se týká RHEL, ne FedoryJe dobré opravovat chyby v RHEL, ale ještě lepší by bylo mít to opravené už ve Fedoře. Jinak se budou muset podobné chyby opravovat znovu v nové major verzi RHEL.
mno, bavme se o stavu po přesunu do /usr, takže /usrtakže chceš říct, že chceš mít regdb narvanou v initrd?Pokud mountuju / (nebo i /usr, za předpokladu provedení UsrMove) přes wifi, tak ano, jinak ne.
Ideální stav bude, že dracut správně pozná, co budu potřebovat k nabootování a sestaví initramfs ze všech potřebných komponent (a nedá tam nic zbytečného navíc).to je moc hezká myšlénka, leč v praxi má tu vadu, že na to je potřeba křišťálová koule - pokud to má být na míru konkrétnímu hardware, tak musíš vědět, jaký hardware bude použit, což nemusí být splněno ... kromě toho, chceš pouštět dracut po každém updatu, nebo jak se vypořádáš s tím, že bereš soubory a dáváš je někam mimo správu balíčkovacího systému? - věřím, že toto již bylo diskutováno, ale ňák to na wiki nevidím a když jsme u tý wiki, sorry, ale ta argumentace je ve stylu "věř a víra tvá tě uzdraví" ... naopak mě to jen utvrzuje v tom, co jsem napsal kolegovi - představu, že když se mi něco posere, tak "jenom potřebuju vytáhnout rescue CD", bych ještě tak chápal u BFU, ale ne u lidí, co mají moc rozhodovat o takovýchto věcech, u těch bych čekal trošku větší rozhled v souvislosti s tím rescue je úsměvné, jak přesunem věci "zjednodušujou" (sic!) tím, že je komplikujou - abych mohl systém spravit nemaje ono magické CD, tak kromě normálního initrd pro běžný boot, které mi vykouzlí dracut, musím mít ještě další speciální rescue initrd (a možnost jednoduše systému říct, že má nabootovat s ním), hm, takže software už se nám v tomto případě pouze neduplikuje ale triplikuje ... řekněme WOV!
to je moc hezká myšlénka, leč v praxi má tu vadu, že na to je potřeba křišťálová koule - pokud to má být na míru konkrétnímu hardware, tak musíš vědět, jaký hardware bude použit, což nemusí být splněno ...Takhle dracut funguje už teď - dá se zapnout "hostonly" režim. Pokud hw neznám, tak ano, musím nechat sestavit generický initramfs, který bude větší.
tak kromě normálního initrd pro běžný boot, které mi vykouzlí dracut, musím mít ještě další speciální rescue initrd (a možnost jednoduše systému říct, že má nabootovat s ním), hm, takže software už se nám v tomto případě pouze neduplikuje ale triplikuje ... řekněme WOV!Ne nezbytně. Bootloader může kernelu předhodit více než jeden initramfs soubor a kernel si je rozbalí všechny do jednoho souborového systému. Duplikaci je možné se vyhnout. Harald něco takového představoval loni na brněnské Red Hat Developer Conference. Ale do F17 tohle bohužel hotové mít nebude.
Bootloader může kernelu předhodit více než jeden initramfs soubor a kernel si je rozbalí všechny do jednoho souborového systému. Duplikaci je možné se vyhnout.ok, tož beru zpět, jsem pozadu ale teda mohli se to obtěžovat zmínit (nějakou námitku na toto téma jsem nakonec našel, a v odpovědi to není)
Harald něco takového představoval loni na brněnské Red Hat Developer Conference.jo, devconf ... škodaže termín koliduje s akcí, která je mi bližší; co jsem dneska slyšel, tak letos by to mohlo být opravdu zajímavé - Lennart aby si snad radši najal ochranku ...
Ale do F17 tohle bohužel hotové mít nebude.hm, aha takže ne "může", ale "v divokých mokrých snech pár lumenů se objevuje takovýto rovnák na vohejbák" hele mně je to na mým stroji docela jedno, mám jednoduchej setup, a dokud to bude pod kapotou fungovat, tak mi nesejde na tom, jestli bude pár bajtů tuhle nebo támhle, když je to furt na jednom disku - ale garantuju ti, že jestli to projde do RHELu, tak to bude masakr
ale garantuju ti, že jestli to projde do RHELu, tak to bude masakrAle nebude :).
co jsem dneska slyšel, tak letos by to mohlo být opravdu zajímavé - Lennart aby si snad radši najal ochranku ...Co jsi to slyšel?
takže ne "může", ale "v divokých mokrých snech pár lumenů se objevuje takovýto rovnák na vohejbák"Kernel umí převzít více initramfs souborů už dnes, jenomže dracut toho zatím nevyužívá. Rovnák na vohejbák to asi není už proto, že Harald s tím přišel úplně z jiných důvodů a to dříve, než přišel návrh na UsrMove.
garantuju ti, že jestli to projde do RHELu, tak to bude masakrKvůli většímu initramfs? We are doomed! DOOOOMED!
Kvůli většímu initramfs? We are doomed! DOOOOMED!Vzhledem k čerstvosti balíků v RHEL bych se nedivil, kdyby to většina lidí ještě bootovala z diskety :)
Ovsem Fedora/RHEL je snad jediny exemplar, ono to rozdeleni je vicemene umele.Asi tak jako každé jiné rozdělení.
V /usr/bin je dost velky bordel, tech par binarek uz tomu neublizi.Tak tenhle názor podle mě vede do pekel. A navíc za ním stojí mylný názor, že věci z libexec patří do binu. Zkus třeba toto:
$ ls /usr/libexec/ipsec addconn klipsdebug policy showhostkey _updown.mast auto look ranbits spi _updown.netkey barf newhostkey _realsetup spigrp verify _copyright pf_key rsasigkey _startklips whack eroute pluto _secretcensor _startnetkey ikeping _pluto_adns secrets tncfg _include _plutoload setup _updown _keycensor _plutorun showdefaults _updown.klipsNebo bysis to představoval v /usr/bin/ipsec/*?
/usr/libexec
přesunout, tak spíše do /usr/lib/$podadresář/
, protože jsou to i podle FHS object files, libraries, and internal binaries that are not intended to be executed directly by users or shell scripts.Nezaznamenal jsem snahu je přesunovat do
/usr/bin
. Myslím, že Tomáš se mýlí.
Kde je větší pravděpodobnost výskytu chyby? Tam kde je 4000 souborů, nebo tam kde jich je jen 400 a to ještě relativně malých?Zní to sice rozumně, ale bezvýznamně.
Přesto bych nechtěl aby někdo v zájmu "zjednodušení" struktury stávající schéma rozkopával. Užil jsem si toho bordelu dost u Windows.Aha. A že je to rozbitý a nefunguje to správně, to je patrně takový "detail"?
Fakt nechápu proč mají nějací idioti nutkání do toho vrtat.O idiotech nevím, jmenuj :). A jinak pro ty, kteří nevědí, proč, jsem tu postoval odkaz, který mi ty důvody dostatečně osvětlil, když jsem sám nevěděl ještě nechápal důvody.
Teď je na adminovi, kde co má.To zaslouží vysvětlení, co se tedy pro admina změní sjednocením bin, sbin a lib.
Kdyby to bylo nahňácané všechno v kupě, tak bych se s tím babral asi ještě teď.Nepleť si (ne)schopnost admina s organizací /*bin a /usr/*bin v distribuci.