Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V rozhovoru pro O'Reilly.com říká vývojář linuxového jádra Greg KH, že Linux podporuje více hardwaru než kterýkoliv jiný operační systém. „Linux podporuje všechno. Jestli máte hardware, který nemá v Linuxu podporu a je aktuálně v prodeji, dejte mi vědět.“
Tiskni
Sdílej:
Jden příklad za všechny - tisk na tiskárně až ke krajům papíru (bez bílých okrajů).Není to sice věc linuxového jádra, ale například mně tohle bez potíží již několik let funguje (HP Photosmart 7550).
Digitální tunery je več, kde by se mělo teda pořádně zapracovat.Kdyz jsem se na ne pred nejakou dobou dival, tak jsem nenasel zadnou DVB-T PCIe kartu, ktera by byla funkcni pod Linuxem a dala se v Cesku koupit. Vite o nejake?
Everything is supported by Linux.Řekl bych, že tahle věta si o zahlcení přímo říká
Nová verze SW je napsaná snad dokonce v JavěAle fuj psát soft pro osciloskop v Javě je pěkně nechutné (pokud to nezpracovává realtimově, tak beru zpět). Možná by šlo nainstalovat na Windows nějakou USB dumpovací vrstvu a zanalyzovat data, pokud se fakt posílá jen průběh, tak to bud jen něco jako bitmapa. Potom by už ovladač na Linux šel udělat lehko. Jinak oscík dobrej, to já mám ještě CRT, i když jsem si ho zprovoznil sám...
SW není realtime, pokud nepočítám cyklické stahování nasamplovaného průběhu.
Prakticky to funguje tak, že si SW na PC vyžádá z osciloskopu data a ten mu je poskytne buď jako screenshot vlastní obrazovky, nebo jako binárku s hodnotama z A/D převodníku x počet kanálů v rozsahu <1,6> (kanál může být vypnutý = nezobrazuje se, nebo jsou zobrazené až 4 záznamy z paměti). V té binárce pak kromě hodnot (nejspíš 16bit integer) jsou zaznamenané i nastavené rozsahy (časová základna a napětí). To je prakticky vše.
Vlastně jediný problém je vyžádat si z osciloskopu data. Zpracování nevidím jako zásadní problém. Naštěstí použití PC je jen bonus navíc a ne nutnost, ale i tak.
Ano, analyzovat komunikaci na Woknech by možné bylo, ale nenašel jsem na to čas. Mám teď EEE 901, která se bez Woken nedala koupit, takže mne to tolik netrápí.
Jinak oscík dobrej, to já mám ještě CRT, i když jsem si ho zprovoznil sám...
Nějaké info na webu by nebylo? Doma vyráběné záležitosti mne zajímají.