Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Debian Etch, který by měl být vydán jako stabilní 4. prosince tohoto roku, obsahuje od třetí betaverze i nový grafický instalátor [zprávička]. Ne každý chce procházet instalací jen aby si ho prohlédl, proto každý jeho krok můžete shlédnout na serveru Debian Admin.
Tiskni
Sdílej:
Mno já jsem viděl i nainstalovanej Debian (s GNOME) a žádný terno to nebylo...copak? nelibilo se tema? nebo snad wallpaper? ;)
Navíc máme jedinečné uživatelské forum.V čem je jedinečné oproti třeba ubuntuforums.org nebo forum.ubuntu.cz?
A pokud jde o balíčky rpm versus deb, tak jsem jednoznačně pro rpm (tedy Debian nebo Ubuntu pro mě nepřipadá v úvahu). Zatímco rpm balíček, jsem schopen bez problémů udělat sám, o deb balíčcích se to říct nedá. Snažil jsem se nastudovat zdrojový deb balíček pro libgpod pro Ubuntu, abych zjistil, jak to, že v Ubuntu se z něj dělá i python-gpod a ve Fedoře ne. A co jsem zjistil? Nic. Musel jsem to nakonec vymyslet sám. Vůbec jsem nepochopil strukturu deb balíčků, oproti tomu struktura rpm balíčků je přehledná a jasná.https://help.ubuntu.com/ - Packaging guide
forum.ubuntu.cz se s výše uvedenými nemůže srovnávat - menší počet uživatelů a tím pádem i menší "databáze znalostí".Já si spíše myslím, že nemůžete nesmyslně srovnávat různé věci dohromady tak, jak se to hodí. Seriozní je srovnávat srovnatelné - tedy oficiální anglická fóra s anglickými a česká s českými. Takže ještě jednou: forum.fedora.cz se nemůže množstvím příspěvků (studnicí odpovědí) ani počtem registrovaných uživatelů vyrovnat forum.ubuntu.cz, podobně fedoraforum.org s ubuntuforums.org. A podobně také help.ubuntu.com a wiki.ubuntu.com s ekvivalenty u Fedory.
Nicméně ubuntuforums.org je asi 2x větší než fedoraforum.org, což mu jistě hraje do karet. Na fedoraforum jsem se nikdy nesetkal s tím, že by někdo někomu "nadával". Je tam vyloženě přátelská atmosféra. Co jsem slyšel o ubuntuforums.org, tak tam to je s tou atmosférou horší (i když ne o moc).Opět nechápu, proč srovnáváte osobní zkušenost s fórem Fedory a zkušenost s fórem Ubuntu z doslechu. To také není seriozní srovnání podle stejného metru.
Kromě toho, subjektivně mi příjde fedoraforum.org přehlednější a graficky lépe vyvedené, nicméně to je spíš věc zvyku...Myslím, že registrovaní uživatelé na ubuntuforums.org si mohou vybrat z několika motivů vzhledu.
Je to taková srdeční záležitost a hlavně jsem vždycky s pomocí fóra vyřešil svůj problém... Každé forum je svým způsobem jedinečné a fedoraforum.org je jedinečné pro mě, neb každá distribuce má trochu jinou cílovou skupinu uživatelů a já spadám do té fedorácké...Ale vždyť to je přece dobře, že vám nějaká distribuce a fórum vyhovuje nejlépe, respektive lépe než jiné. Jen jsem chtěl poukázat na - podle mého názoru - nesmyslné a neseriozní formulace.
https://help.ubuntu.com/ - Packaging guideDíky za tip. Ve volném čase prostuduji. Po zběžném prostudování jsem zjistil, že ta hlavní věc, co mě zmátla bylo to, že místo .spec souboru u rpm je tu souborů víc a ještě navíc jsou zapakované spolu se zdrojáky gzipem. Zvláštní přístup... Při tvorbě rpm máme jenom originální archiv se zdrojáky, jeden .spec soubor popisující balíček, případně různé patche a další zroje (např. dodatečné ikony, .desktop soubory apod.)... Ještě jednou děkuji, věřím, že mi to hodně pomůže.
Znám lidi, co maj pořád Fedoru Core 3, ačkoliv za měsíc už vyjde Fedora Core 6 ;) Nicméně máte pravdu, obvykle se tyto tři desktopy instalují 1-2 za rok...Michal tim ale myslel to, ze pak prubezne upgraduje, ne ze tam nechava ty verze sw, co tam byly pri instalaci ;) (aspon doufam, ze to myslel ;)
Akorát přidáš další zdroje balíků a upgradneš, co se hodí...Mám testing - nemusím nic přidávat