Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vyšlo KDE 4.1.2. Mazání souborů je nyní 32× rychlejší, byla opravena spousta chyb v KHTML a jeho novém JS interpreteru "Frostbyte", Kopete je stabilnější při používání ICQ, Yahoo a Gadu-Gadu a KGPG se také dostalo několik oprav. To ale zdaleka není vše, vizte seznam změn.
Tiskni
Sdílej:
Section "Extensions" Option "Composite" "false" EndSection3D mám ale bez composite asi nedokážem použiť a s composite to robí strašné blbosti (aj keď kompozitný manager nebeží).
No ani nie .. nvidiu som doteraz používal s opensource drivermi (bez 3D) lebo s nvidia drivermi nefungovala hibernácia. Nvidiu momentálne nepoužívam lebo mi odišla doska. S ATI rovnaký problém, opensource drivery (bez 3D). S grafickou kartou sis to je jednoduchšie pretože jediný driver ktorý na ňu existuje 3D nepodporuje. A v prípade intelu sa o žiadnej podpore 3D nedá hovoriť, takmer čokoľvek 3D mi dokáže zhodiť X takže nepoužívam 3D.
Mimochodom KDE sa dá spustiť ak xrender funguje. Ak ale funguje pomaly tak by som to rozhodne použiteľným nenazval.
Ja som nič o KDE4 nepísal. Len som reagoval na to, že stroje bez 3D by som nenazýval šunkami lebo ešte aj v súčasnosti sa vyrábajú a predávajú. A to "bez 3D" neznamená, že grafická karta nemá podporu 3D akcelerácie ale ovládače grafickej karty nemajú ovládače.
A to či chcem aby mi tu KDE4 behalo alebo nie .. no vzhľadom na filozofiu KDE4 je dosť pravdepodobné, že ho nebudem na desktope chcieť. Chýbajúce funkcie som schopný si naprogramovať lenže ako hovorím filozofia KDE .. nemožnosť nastavenia je cieľom ..
Momentálne sa snažím vyladiť a definitívne prejsť na fvwm keďže v KDE nevidím žiadnu perspektívu do budúcnosti. Ale samozrejme chcem aby KDE4 fungovalo aj na strojoch bez 3D (napr. mobilných telefónoch).
xrandr -o left
reagovat vyrazne pomaleji.
Mazání souborů je nyní 32× rychlejší...takže se KDE4 můžete zbavit 32× rychleji, pokud se vám nebude líbit
[KDE-Global GUI Settings] GraphicEffectsLevel=1do KDEHOME/share/config/kdeglobals :(