OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Byla vydána první opravná verze KDE 4.8 s označením 4.8.1, viz seznam změn – týkají se především Dolphinu, další opravy chyb se objevily v Kopete, Umbrellu aj.
Tiskni
Sdílej:
to všichni z celého KDE používají jen DolphinJá bych ten dotaz trochu modifikoval. On někdo vůbec používá Dolphin? (I když … asi ano, neb znám i několik málo lidí, kteří ve Windows používají průzkumníka, což je tak nějak obdobné.)
Především je podstatně pohodlnější, obejdu se v něm bez myši a práce je rychlejší. Přes F4 mohu editovat soubor jak na místním disku, tak přes ftp či ssh, snadno se v něm vyhledává, filtruje, označuje, vrací v historii adresářůto je imho dost subjektivní. Já bych např s klavesnici nikdy takove efektivity jako s myší nedosahl. Ale uhodl jsi. Je to věc každého z nás. Takže až budeš mit zase potřebu si leštit ego, najdi si nějaký jiný způsob.
Noppoo Choc Mini... an entire keyboard made of chocolate.
Opravdu mi přišlo divné, že někdo v Linuxu používá tento typ správce souborů, když to téměř nikdo nepoužívá ani mezi klikači ve Windows.Tak asi oba žijem v nějakem jinem vesmiru
Zapomínáš několik skutečností:
...používají "průzkumník-like" file manager :)
Tihle správci souborů jsou kde všude.
Otulo, narážím na
No když se hlásí i ti, kdo používají Windows, zatímco s Linuxem si jen občas hrají, tak to nemá chybu.
(sic) Zatímco linuxový desktop se o těch 17 let později stále plácá od ničeho k ničemu, nabízí jedno škaredější prostředí než druhé a použitelných aplikací je minimum. Linux na server jediná volba - na desktop už nikdy více.
Reagoval na
No dobře, tak už vím o 3 lidech, kteří používají "průzkumník-like" file manager :)
To nemůže používat "průzkumník-like" file manager na MS Windows?
KDE 4.8.1 bezi bez problemujak já ti závidím ...
automaticka detekce pripojenych monitoru :(hm, nevím, jak na Dellech, ale na TP510 tomu prostě nemůžu vysvětlit, že monitor, co mám vpravo od doku, chci mít vpravo ... pokaždé po zadokování to jak blbec naklikávám znova, žádné save as default nebo jak se to tlačítko jmenuje, nepomáhá
Kmail nepouzivam, takze tam nevim, ale jinak obecne nemam tak od 4.3 problemy s pady.no, stejně ti závidím ... když ne kmail, tak věčně padající flash v Konqueroru, přitom ten samý plugin v SeaMonkey nepadá, věčně zatuhávající kded4, problémy se synchronizací kalendáře včetně pádů KOrganizeru ...