Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
ktere jejich specialisti na odhaleni chyb nenasly?
Mě několikrát dost překvapily informace o vývoji ext4 (dosud asi nejvíc přiohnutí ext4 pro padající systémy a blbě napsané aplikace), ovšem to co bylo v posledních jaderkách mě už skoro vyděsilo.
Chápu, že ten článek je psán odlehčenou formou, ale věci jako "padá to při online resize, sambě, quotě a defragu; nikdo z vývojářů si toho nevšiml protože to moc nepoužívá" mě tedy zrovna u vývoje systémů souborů (kde je požadavek na maximální spolehlivost a jakákoliv chyba má velké následky) mi moc vtipné nepřijdou.
Jsem schopen akceptovat chyby stávající se jednou za 10 let za téměř nesmyslných podmínek, ale neotestovat základní vlastnosti toho SW produktu? Takhle tedy vypadá vývoj nástupce nejpoužívanějšího FS v linuxu?
Takže tak. Chápu místní nenávist vůči MS a tato zprávička si o flame (bohužel) koleduje ale problémy jsou na obou stranách.
To same napadlo MS az po nekolika letech
Není pravda, už v době NT 4.0 mělo několik lidí v mém okolí betu NT5 (2k). Pravda, teď je to zcela veřejné.
Ale je to jak jsi psal, ze to vyvojari nepouzivaji tak to nezjisti.
To vůbec nemusí používat na svých mašinách. Ale tak snad mají nějaké polo / automatické testy, kde je každá featura zahrnutá a po každé změně to důkladně projedou. Asi to mají, já nevím, z toho textu to však neplyne.
zvlášt, když ten limit je snadno dosažitelný i s běžným domácím HWPochybuji, že je v domácnostech běžné mít raid o dostatečné velikosti.
Teda nevim, jestli 2TB DB se dá nazvat jednoduchou DB
Skoro se mi chce napsat: zeptej se Marka Stopky .
Prostě v těhle podmínkách neni testovaná, nevim co je na tom divného.
Divné na tom je právě to, že je to netestováno a že se tím ještě chlubí - bohužel to nemůžu najít (si snad budu dělat shoty všeho co na netu zahlídnu, než to někdo změní ).
Na tuhle velikost se zákazník může dostat velice rychle a pak může mít velký problém. Nebavíme se tu o teoretickém limitu v řádu EB jak jej mají některé FS, ale o zcela reálně dosažitelné hranici.
… the Linux philosophy is "laugh in the face of danger". Oops. Wrong one. "Do it yourself". That's it.
V celkovém součtu bych řekl, že to bude s bezpečností tak na stejno.Zdá se mi to, nebo se jedná jen o plané kecy. Porovnávat bezpečnost opensource a closedsource lze tak leda hloupě statisticky, což nemá žádnou reálnou vypovídací hodnotu. Opensource podle mě osobně dává pro bezpečnost mnohem lepší předpoklady (ale důležité je, zda se ty předpoklady uplatní).
ani hovnoTo je ale docela velká nadsázka, hodná možná win9x.
schváleném
o.s. projektu, tak se zaměstnanec rozvíjí a firma může čerpat dalších zkušeností. A pokud hluché místo není, tak to lze brát jako školení :)).
Takze jednemu blbovy tebe zamrzol instalator aplikacie a to ma byt bug v uzivatelskom rozhrani?Blba si nech, na to není nikdo zvědavej. A buga v uživatelském rozhraní to skutečně, ačkoli uznávám, že je v podstatě bezvýznamná. Kdybys měl schopnost porozumění textu, došlo by ti, co jsem mylsle tím "Kdyby ona drobná grafická chyba pozadí byla kdekoli jinde, snad bych si toho ani nevšim."
Tiskni
Sdílej: