Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšel nVIDIA ovladač 180.37 (beta). Opravuje blokování signálů v některých aplikacích, pád X serveru a různé problémy ve VDPAU (v podpoře H.264 a VC-1).
Tiskni
Sdílej:
Snad budou fungovat lépe než 180.35. To mi ani nešlo odhlásit se z KDE 4.2.
Tak zdá se, že už to opravili.
To je dobře, nerad downgraduji balíčky, což jsem tentokrát musel udělat.
Podle changelogu to vypadá na jeden z lepších releasů. Problém s odhlašováním mělo hodně lidí (včetně mě), jako bonus se z aplikací spuštěných při startu KDE stávali zombie. To blikání po pádu OpenGL aplikace mě taky dost štvalo (dělá to fast preview v huginu, který dost používám). A u problému s javou vím o člověku, který s tím měl problém.
Divné věci na to že 180.35 byla stable a 180.37 je beta
Hoši z NVidia jedou poslední dobou jak fredky Jen tak dál. Škoda ale, že nespolupracujou s Nouveau
Proprietární drivery jsou fakt skvělý, ale když se nemohou všude dodávat kvůli licencím, to bych řekl, že škodí. Přijdete k někomu, že mu dáte Linux a ono to samo nenaběhne do grafiky, musíte vygenerovat xorg.conf, aby používal vesu/nv, nebo tak a teprve potom po instalaci teprve nahodit oficiální drivery. Trochu kazí dojem. Hoší je ale, když to má udělat někdo, komu Linux nic neříká a chce to jen zkusit.
Bylo by ale fajn, kdyby to naběhlo rovnou. Nevím, jestli je to problém spíše distribucí, ale stalo se mi několikrát, že mi grafika nenaběhla vůbec.
Skutečný průser je, když aktualizuju jádro a ovladače od NVIDIE nefungují ani po několika měsících existence této řady jader. Zrovna nedávno jsem řešil podobný problém - kancelářské PC s grafikou FX 5700LE (pro kacelář v pohodě stačí) a ovladač fungující s jádrem 2.6.27.x (asi pátá revize, rozhodně nebylo čestvě vydané) jsem našel až v nějakém zapadlém diskuzním fóru.Pokud to bylo nvnews.net, tak to je hlavní komunikační fórum. Každopádně jestli vydali ovladač a nebylo to na nvidia.com, tak muselo jít o opomenutí, na které by se mělo upozornit.
ale kdyz se nemohou vsude dodavat kvuli licencim ....
co to je za blbost, v jake proboha situaci muze dojit k tomu, ze "se nemuzou dodavat kvuli licenci"? z pohledu uzivatele majiciho kartu od Nvidie
Myslel jsem samozřejmě na instalačních CD distribucí, nebo u těch, které jsou "pouze svobodné" ...
Option "NoLogo" "1"
Ale oni mi stejnak s kernel mode-settings zatnou tipec.
V klidu. To tu hned tak nebude.
různé problémy ve VDPAU (v podpoře H.264 a VC-1)
Všiml si někdo nějaké změny?
A přišel už někdo na to jak používat VDPAU v FFMpegu? Mi přijde, že mám dřevěné ruce nebo co.
Ano, zatím oddělená větev přehrávače XBMC: http://xbmc.org/forum/showthread.php?t=45525&highlight=vdpau
V pohodě tento přehrávač používám. Až VDPAU dobře odladí, tak se tato větev vrátí do normálního SVN repozitáře.
vydaném přehrávači
No jo no...
Také "nevydaný" přehrávač MythTV, ale zde jsou hotové deb balíky http://www.avenard.org/media/Ubuntu_Repository/Ubuntu_Repository.html
Abych pravdu řekl, tak netuším. Nějaký balíček v repositářích současných distribucí, který stačí jen nainstalovat a už se jede s největší pravděpodobností neexistuje. Na druhou stranu existuje už dost softwaru, který VDPAU podporuje a má své daily/nightly buildy(min. u VLC a xbmc jsem si jistý), pokud se opravdu chceš kompilaci vyhnout. Pokud chceš, Mplayer má pár týdnů VDPAU v trunk branchi a opravdu to není tak těžké:
mkdir /opt/mplayer cd /usr/src svn checkout svn://svn.mplayerhq.hu/mplayer/trunk mplayer cd mplayer ./configure --prefix=/opt/mplayer make make install
Ja som uzivatel Ubuntu. A od ovladaca 180.17, ktory som skompiloval, mne ostatne vobec nejdu. Nakompiluje, ale ked sputim Ubuntu tak mi vyhlasuje hlasku ze nemoze najst nejake veci. Pouzivam MSI 8600 GTS. Neviete niekto ako riesit tento problem
IMHO bys mel pouzivat systemovejsi reseni - balikovac. Ne si do Ubuntu instalovat drivery nejak jinak, kdyz tomu nerozumis.
Jinak je postup celkem snadny. Stahnes ovladac, sestrelis Xka a spustit ten ovladac. Potrebujes kernel-headers a gcc.
Ae jak rikam, radsi balickovac.
Jo, a slova "nemuze najit nejake veci" jsou pekne na prd. Jak ti mame poradit, kdyz nejsi schopen vyplodit nic smysluplnejsiho?