Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vyšla nová testovací verze kancelářského balíku OpenOffice.org (2.0.2 RC1). Stahovat můžete z oficiálního webu.
Tiskni
Sdílej:
Ten barevnej přechod se mi víc líbí.Wau. No tak si ho priste nastav (napr. KDE > Ovladaci centrum > Styl), az se ti "nebude libit" ;) BTW. verim, ze dodnes lidi si vybiraji KDE nebo GNOME podle toho, ze jedno ma listu nahore a druhe dole (pripadne XFCE, protoze ji ma dole uprostred) :P
Viz níže...Ten barevnej přechod se mi víc líbí.Wau. No tak si ho priste nastav (napr. KDE > Ovladaci centrum > Styl), az se ti "nebude libit" ;)
BTW. verim, ze dodnes lidi si vybiraji KDE nebo GNOME podle toho, ze jedno ma listu nahore a druhe dole (pripadne XFCE, protoze ji ma dole uprostred) :PNevěřím.
První poznatky: Hezčí a o dost rychleji startuje.Hezci nez co? Nez 2.0.1? A co hezciho? Ikonky? Ptam se, protoze vzhled prostredi OOo.org aspon v KDE a aspon u me prebira styl kompletniho desktopu.
protoze vzhled prostredi OOo.org aspon v KDE a aspon u me prebira styl kompletniho desktopu.Co? To nemyslíš vážně
broken /usr/lib32/openoffice/program/libkabdrv1.so.1.1 (requires libkabc.so.1 libkdecore.so.4 libkdeui.so.4 libqt-mt.so.3) broken /usr/lib32/openoffice/program/libvclplug_kde680li.so.1.1 (requires libkdecore.so.4 libkdeui.so.4 libqt-mt.so.3)Kde bych vzal 32bit KDE
Proč to mám tedy tak hnusný? :/buh te nema rad? :P jinak nevim, ale treba si jako spravny fanatik kompilujes Ooo sam? neco v nastaveni kompilace?
[david@amd64 ~] $ echo "export OOO_FORCE_DESKTOP=kde" >> .bashrc [david@amd64 ~] $ source .bashrc [david@amd64 ~] $ oowriter2 --widgets-set qtA je to pořád hnusný...
Tools = Options = View = Icon size and
style
SAL_USE_VCLPLUGIN=kde | gtk | gen
.
Viz můj thread na abclinuxu
$ SAL_USE_VCLPLUGIN=kde oowriter2
Zaserme celu pamat hned po nabootovani, aby to potom startovalo rychlejsie...Celou? Jsem si říkal, že dneska už nikdo s 64MB RAM pracovat nemůže :P