OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Sarah Sharp na svém blogu oznámila vydání prvního ovladače pro USB 3.0. Ten by měl být zařazen do jádra 2.6.31, GNU/Linux se tak pravděpodobně stane prvním operačním systémem s podporou tohoto standardu.
Tiskni
Sdílej:
To nevadí, ale máš ovladač a to se taky počítá.
To chceš mít jak ve winu? Spoustu ovládačů, kterých nepotřebuješ.
Když jsi ho kompiluješ na míru, tak ne.
Co kdyz distribuce pouziva system, kdy se pri instalaci jadra prozkouma pocitac a potom se ze zdrojaku jadro teprve sestavi?
Podivej se na co reaguju, bavime se tu o tom, ze by to chtel nekdo drive nez to bude v jadre.
Držte zobák a řekněte WOW!
... :)
+1
tak s tímto 100% souhlasím (paraziti)
Na windows vždycky přicházejí drivery spolu s hardwarem.
Někdy možná nejsou dřív, ale zase se nestává, že by to trvalo léta :B
Na windows vždycky přicházejí drivery spolu s hardwarema občas dokonce i fungují!
No tak samozrejme. Co bychom cekali jineho.
Mozna se i dozvime ze USB 3 vyvinul M$.
www.usb.org/developers/docs/usb_30_spec_052109.zip
Pozri si prvý list USB 3.0 špecifikácie, kto stojí za jej vydaním. O čo sa stavíme, že prvé zariadenie komunikujúce cez USB 3.0 bude mať driver na Windows? Trošku kritiky do vlastných radov by vám všetkým nezaškodilo, lebo komunita sa už často dostáva do štádia, keď sa nevie pozrieť na seba kriticky. A to linuxu, mimochodom, vôbec neprospieva.
Na tom není nic divného - pro napsání konkrétního ovladače potřebuje vývojář HW, na kterém to otestuje. A ten má jeho výrobce, který zařízení pustí na trh rovnou s win ovladači. Pak teprve mohou vývojáři dokončit a otestovat ovladač pro linux. To je přece samozřejmé, jak to mohou vývojáři dopředu ovlivnit?
Podpora USB3 neznamená kompletní podpora zařízení využívajících USB3. Nad ním jsou ještě konkrétní protokoly (storage, audio, video atd. - nevím, které jsou již pro USB3 nadefinované) a nad jimi často ještě nestandardní rozšíření protokolu výrobcem zařízení.
Suhlasim. Len kydat na MS sa pocita. Je to ako vo fanklube, kedy ponadavat na MS nevadi. Hocikedy, hocijako a je jedno, s akymi argumentami. Ked muzstvo A prehrava 0:3 s B, zaryti fanusikovia A hovoria, ze "aj tak sme lepsi"; argumentuju nahodnymi golmi, podplatenim rozhodcov atd.
Podpora USB3 zrejme znamena len aplikacne rozhranie pre drivery (ci uz standardnych tried alebo inej komunikacie; v USB 2.0 to bolo zlucene pod Ch9)
Spory MS/Linux jsou mi fuk. Nicméně existence toho driveru umožní velice rychlou podporu zařízení, jakmile se objeví. V MS jej již pravděpodobně také mají, pochybuji, že by výrobce zařízení psal celý stack USB3 sám (i když půjde jen o rozšíření stávajícího). Předpokládám, že jej od MS dostane/koupí.
I když ve win je celkem časté, že výrobci zařízení s podobným HW píší duplicitní kód, pokud si nekoupí nějakou kostru od výrobce čipu. V linuxu mají i celkem jednoduché čipy vlastní drivery (buď céčkové "třídy", nebo přímo jaderné moduly) a ovladače konkrétních zařízení jen tyto moduly spojují dohromady, konfigurují, doplňují speciální věci kolem. Je to velice efektivní způsob.
A když nejsou jednotlivé čipy vyčleněné u prvního driveru, udělají to vývojáři ovladače pro druhé či třetí podobné zařízení, jinak jim správci subsystému hodí duplicitní kód na hlavu.