Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Projekt KDE oficiálně zveřejnil první vývojářskou verzi nadcházejícího KDE4 pod kódovým označením "Krash". K dispozici jsou také RPM balíčky pro SUSE Linux.
Tiskni
Sdílej:
Nicméně na KDE4 se těším jako malejJsme dva
DBus will be the Inter-Process-Communication protocol used for KDE 4. This snapshot contains an initial implementation. With the use of DBus, KDE will feature improved interoperability with other applications on the Free Desktop. Porting applications to DBus is explained on the porting wiki page.Konecne.
1 dcopRef=`kdialog --progressbar "Initialising" 4` 2 dcop $dcopRef setProgress 1 3 dcop $dcopRef setLabel "Thinking really hard" 4 sleep 2 5 dcop $dcopRef setProgress 2 6 sleep 2 7 dcop $dcopRef setLabel "Thinking some more" 8 dcop $dcopRef setProgress 3 9 sleep 2 10 dcop $dcopRef setProgress 4 11 sleep 2 12 dcop $dcopRef closeJak to pak změním?
dcop
, ale provádět bude už příkazy dbus
u.
Dcop tam snad (doufám) opravdu nebude.Tohle je jistý, žádný snad...
DBus je dobrá věc.mno, pokud jsem dobře pochopil wo co go, tak mi přijde, že tato koncepce je úplně zcestná ... chtěl bych být optimista a říct si, že vývojáři KDE asi vědí co dělají a že to bude fajn, nicmémě v poslední době nacházím čím dál více věcí, které mi na KDE nevyhovují a které by IMHO mohly být jinak (tu mi nedá než připomenout svůj oblíbený bug)
"že tato koncepce je úplně zcestná"Vždyť je to jen lepší náhrada za DCOP, který byl v KDE odjakživa (a spousta lidí právě kvůli tomu měla KDE ráda, protože tohle se dá opravdu skvěle využít ve skriptech, atp.). D-BUS je DCOPem inspirovaný, ale je v mnoha hledech lepší a hlavně je to výborný prostředek k interoperabilitě mezi různými DE. Prostě je to budoucnost a je jen a jen dobře, e na něj KDE přejde
Vždyť je to jen lepší náhrada za DCOPehm, vůbec mi nejde o to, co to nahrazuje, ale jaké to je samo o sobě - samozřejmě každá změna k lepšímu je dobrá, nicméně považuju za neefektivní přecházet ze špatného na méně špatné, když by to šlo rovnou na dobré
D-BUS ... hlavně je to výborný prostředek k interoperabilitě mezi různými DE.poněkud si nerozumíme ... samozřejmě mít standardisovaný mechanismus komunikace v rámci DE je dobrá myšlenka, pouze ta implementace mi přijde nešťastná jak já jsem to pochopil z ústního výkladu (po pár pivech
Coz je prave ono:
a) adresar je seznam adres, tj. takova ta vec, jak si uzivatel uklada emaily atd. lidi. Zkuste Frantovi vysvetlit, ze ma na pocitaci jeste dalsi adresare jineho druhu -> je tu konflikt v terminologii desktopu
b) jeste horsi to bude s vysvetlovanim Frantovi, ze soubory ma ve skutecnosti v nejakem seznamu adres. Frantu nekdy dokaze dost potrapit i vysvetleni, ze soubory ma ve slozce (staci vyzkouset, prakticky overeno).
c) u symlinku je to jedno a hardlink Franta nepozna, i kdyby do nej naboural (coz je navic docela nepravdepodobne)
a) adresar je seznam adres, tj. takova ta vec, jak si uzivatel uklada emaily atd. lidi. Zkuste Frantovi vysvetlit, ze ma na pocitaci jeste dalsi adresare jineho druhu -> je tu konflikt v terminologii desktopupoznámka na okraj: v angličtině to konflikt není, na počítačích se pro seznam adres snad odjakživa používá téměř výhradně slovo "adressbook" (někteří zvrhlíci to dokonce překládají jako "kniha adres") nevím, proč by měl být problém někomu vysvětlit to, že nějaké slovo má ještě další významy ... copak je to něco neobvyklého? na okraj podruhé: a konflikt se Složkou ve smyslu mailboxu/maildiru nevadí?
b) jeste horsi to bude s vysvetlovanim Frantovi, ze soubory ma ve skutecnosti v nejakem seznamu adres.a proč by to měl někdo Frantovi vysvětlovat? potřebuje to Franta k životu?
Frantu nekdy dokaze dost potrapit i vysvetleni, ze soubory ma ve slozce (staci vyzkouset, prakticky overeno).pořád nějak nechápu, jak by se to jako mělo lišit od vysvětlení, že soubory má v adresáři?
c) u symlinku je to jedno a hardlink Franta nepozna, i kdyby do nej naboural (coz je navic docela nepravdepodobne)je mi srdečně jedno, co Franta pozná nebo nepozná - jednak to KDE chci používat já a ne vnucovat ho nějakému Frantovi, a jednak Franta tu není od toho, aby určoval terminologii; jestliže je tak obtížné vysvětlit mu výše uvedené, jak obtížné bude vysvětlit mu, že mimo své tři klikátka žádné složky nenajde a musí používat pojem adresář, pokud chce použít jiný software?
Jde jen o slovo, kterym se to neco nazyva a je uplne jedno jestli se tomu rika slozka nebo adresar.je ti také úplně jedno, jestli se říká Stulda nebo třeba pitomec?
Z meho pohledu je oznaceni slozka vystiznejsiuff, to by mě zajímal ten myšlenkový pochod, kterým si mám výstižně představit, jak mám ve složce uložený link
a pro zacinajici uzivatele daleko srozumitelnejsi.začínajícímu uživateli je to úplně jedno; když se malé dítě učí mluvit, třeba "auto" mu nepřijde o nic srozumitelnější než "car", záleží jen, co odposlouchá v okolí ... takže jsi zřejmě nechtěl říct "začínající uživatele", ale "klikoše zblblé z nových Windows"
A termin adresar nevzbuzuje predstavu, ze soubor je ulozen v nejakem adresari?
Ne, nevzbuzuje - viz jedna z předchozích odpovědí.
Je uplne jedno jestli na soubor muze odkazovat nekolik adresarovych polozek soucasne atd., proste je to neco co obsahuje soubory.
Trik je v tom, že adresář soubory neobsahuje. Smažete-li adresářovou položku (klidně i s celým adresářem), soubor může klidně existovat dál. Dokonce může existovat dál, i když smažete všechny adresářové položky, které na něj odkazovaly - a není to žádná nesmyslná hypotetická konstrukce, to se běžně využívá (např. vám to umožňuje nahradit běžící program nebo používanou dynamickou knihovnu novou verzí).
/proc/pid/fd/
, takže pokračování je, že i smazaný soubor se dá jednoduše obnovit, pokud přehrávání ještě neskončilo (respektive, pokud má odkaz v /proc
). Lidi s Windows tohle nikdy nepochopili Spousta programů dokonce dělá to, že když vytvářejí pomocný soubor jen pro vlastní použití (a případně svých potomků), okamžitě po vytvoření zavolají unlink()
, takže se pak nemusejí zabývat úklidem při ukončení - ať už korektním nebo nekorektním.
Další výhodou je možnost snadno nahradit běžící program nebo používanou dynamickou knihovnu novou verzi - AFAIK je tohle hlavní důvod, proč je na Windows potřeba při instalaci nového software tak často rebootovat.
No ten váš oblíbený bug je vážně závažná záležitost, to je spíš pro pobavení.myslímže "oblíbenost" a "závažnost" nejsou pojmy, mezi kterými je přímá úměra ... věcí, které mi na KDE vadí je samozřejmě více, ne vše lze vyjádřit bugreporty, nicméně co těch se týče, u některých je závažnost stupně "application crash", ovšem cpát sem kompletní seznam bugů, které jsem reportoval nebo které sleduju, mi přijde zcela zbytečné, vzhledem k tomu, že jsem chtěl pouze ilustrovat, že se s vývojáři KDE rozcházím v některých "filosofických" otázkách
To není žádný bug, ale názor - je správně Složka nebo Adresář? Osobně mi to přijde jak debata na téma "byla dřív slepice nebo vejce?"hluboce se mýlíte názor může být, jestli jsou k večeři lepší smažená vejce nebo slepice na paprice, ale nikoliv to, že se rozhodnu přejmenovat vejce na slepici pojem "adresář" pojmenovává určitou strukturu ve filesystému, a celý unixový svět je v tomto konsistentní, s jedinou vyjímkou, kterou jsou právě nové verze desktopových prostředí - tedy, když všichni chovatelé drůbeže a další lidé budou říkat vejcím "vejce", ale váš oblíbený řetězec jídelen se rozhodne, že v jídelním lístku bude místo "vejce" uvedeno "slepice", budete jej obhajovat, že je to pouze názor a tázat se "je správně Slepice nebo Vejce"? p.s. na druhou otázku již bylo odpovězeno.