OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Rok 2008 byl delší o jednu přestupnou sekundu, která byla nutná pro to, aby lidmi používaný čas přesně odrážel rotaci Země. Minuta dlouhá 61 sekund údajně způsobila pád různých linuxových systémů - nereagovaly na ping a bylo třeba je natvrdo resetovat. Podle LinuxMagazine se nyní hledá viník této závažné chyby.
Tiskni
Sdílej:
[3845086.485056] Clock: inserting leap second 23:59:60 UTC
Mam takovy pocit, ze systemy nepouzivajici NTP demona se o prestupne vterine nedozvedi.
Asi ano. Kazdopadne kompromitace zdroje presneho casu je velky bezpecnostni problem nejen kvuli vlozeni falesne prestupne sekundy. Zavisi na tom duveryhodnost auditnich zaznamu, platnosti certifikatu, omezeni prihlaseni pro uzivatele a velike mnozstvi dalsich veci. Ale fakt je, ze system se celkem uspesne bude branit tomu, aby nekdo posunul hodiny treba o hodinu zpet, nebo dokonce o rok nekam, ale odolat informaci o prestupne sekunde muze byt obtiznejsi.
Spise je to trest za to, ze jsme se smali Microsoftu
Ono tech zatuhlych systemu musela byt promile, me nezatuhl ani jediny a to vesmes vsude uz bezely zalohy, takze o I/O operace nebyla nouze. Nakonec ani abicko nezatuhlo.
Nepoužívá ten Microsoft náhodou Linux ve svém Zune? :)
Mne nastastie nic nezhodilo. Jeden server predtym dvakrat padol s novym jadrom, tak som sa obaval, ze s nim bude nejaky problem, ale vydrzal cele moje volno bez problemov.
printk
, a co se nestane Stačí si představit nějaké realtime aplikace, které musí nějaký úkol splnit v rámci daného časového úseku; přijde sekunda navíc a dojde k selhání. Samozřejmě pokud to není programátorem ošetřeno.
if 1_second_more=true then do kernel_panic
> Stačí si představit nějaké realtime aplikace, které musí nějaký úkol splnit v rámci daného časového úseku;
Takove aplikace obvykle pouzivaji monotonni cas, ktery je vuci takovym zmenam imunni. I kdyz je pravda, ze monotonni cas pres clock_gettime() je v Linuxu az od 2.6.x a pres times() obsahuje brutalni bugu, takze nektere programy radsi mohou vyuzivat wall-clock time pres time() nebo gettimeofday(), i kdyz by radsi meli pouzivat monotonni cas.
http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99estupn%C3%A1_sekunda
"Já si myslím," zachvěl se Marigold, "že tam, v hlubinách, na samotném dně toho mizerného oceánu, sedí obrovská nestvůra, tlustá, šupinatá příšera, ropucha s rohy na obludném čele. A někdy natahuje vodu do panděra - a s tou vodou všechno, co tam žije a dá se jíst - ryby, tuleně, želvy, všechno. A pak, až kořist stráví, zase vodu vyvrhne a máme tady příliv. Co myslíš, Geralte?" "Myslím, že jsi dětina. Yennefer mi kdysi říkala, že příliv a odliv způsobuje Měsíc." Marigold se rozřehtal. "To je mi ale blbost! Co má Měsíc společného s mořem? Na Měsíc vyjí jenom psi. Dostala tě, ta tvoje lhářka, udělala si z tebe srandu. A podle toho, co vím, tak ne poprvé."
Ještě se sluší uvést zdroj, ne každý zná páně Sapkowského ;)
To je trochu odvážné tvrzení. Jsou literáti a literární kritici, kteří by Vás naopak za znalost Sapkowského považovali za nekulturního barbara, jelikož jste čas stravený nad ním mohl investovat jinak...
Tím nechci říct nic jiného, než že neznalce díla S. bych rozhodně nenazýval nekulturními barbary...
Jsou literáti a literární kritici, kteří by Vás naopak za znalost Sapkowského považovali za nekulturního barbara
Nepochybně. Ale názory takových lidí jsou mi … (laskavý čtenář si doplní dle vlastního uvážení), stejně jako si nevybírám filmy podle toho, co o nich tvrdí Rejžek s Justem.