Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Rok 2008 byl delší o jednu přestupnou sekundu, která byla nutná pro to, aby lidmi používaný čas přesně odrážel rotaci Země. Minuta dlouhá 61 sekund údajně způsobila pád různých linuxových systémů - nereagovaly na ping a bylo třeba je natvrdo resetovat. Podle LinuxMagazine se nyní hledá viník této závažné chyby.
Tiskni
Sdílej:
[3845086.485056] Clock: inserting leap second 23:59:60 UTC
Mam takovy pocit, ze systemy nepouzivajici NTP demona se o prestupne vterine nedozvedi.
Asi ano. Kazdopadne kompromitace zdroje presneho casu je velky bezpecnostni problem nejen kvuli vlozeni falesne prestupne sekundy. Zavisi na tom duveryhodnost auditnich zaznamu, platnosti certifikatu, omezeni prihlaseni pro uzivatele a velike mnozstvi dalsich veci. Ale fakt je, ze system se celkem uspesne bude branit tomu, aby nekdo posunul hodiny treba o hodinu zpet, nebo dokonce o rok nekam, ale odolat informaci o prestupne sekunde muze byt obtiznejsi.
Spise je to trest za to, ze jsme se smali Microsoftu
Ono tech zatuhlych systemu musela byt promile, me nezatuhl ani jediny a to vesmes vsude uz bezely zalohy, takze o I/O operace nebyla nouze. Nakonec ani abicko nezatuhlo.
Nepoužívá ten Microsoft náhodou Linux ve svém Zune? :)
Mne nastastie nic nezhodilo. Jeden server predtym dvakrat padol s novym jadrom, tak som sa obaval, ze s nim bude nejaky problem, ale vydrzal cele moje volno bez problemov.
printk
, a co se nestane Stačí si představit nějaké realtime aplikace, které musí nějaký úkol splnit v rámci daného časového úseku; přijde sekunda navíc a dojde k selhání. Samozřejmě pokud to není programátorem ošetřeno.
if 1_second_more=true then do kernel_panic
> Stačí si představit nějaké realtime aplikace, které musí nějaký úkol splnit v rámci daného časového úseku;
Takove aplikace obvykle pouzivaji monotonni cas, ktery je vuci takovym zmenam imunni. I kdyz je pravda, ze monotonni cas pres clock_gettime() je v Linuxu az od 2.6.x a pres times() obsahuje brutalni bugu, takze nektere programy radsi mohou vyuzivat wall-clock time pres time() nebo gettimeofday(), i kdyz by radsi meli pouzivat monotonni cas.
http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99estupn%C3%A1_sekunda
"Já si myslím," zachvěl se Marigold, "že tam, v hlubinách, na samotném dně toho mizerného oceánu, sedí obrovská nestvůra, tlustá, šupinatá příšera, ropucha s rohy na obludném čele. A někdy natahuje vodu do panděra - a s tou vodou všechno, co tam žije a dá se jíst - ryby, tuleně, želvy, všechno. A pak, až kořist stráví, zase vodu vyvrhne a máme tady příliv. Co myslíš, Geralte?" "Myslím, že jsi dětina. Yennefer mi kdysi říkala, že příliv a odliv způsobuje Měsíc." Marigold se rozřehtal. "To je mi ale blbost! Co má Měsíc společného s mořem? Na Měsíc vyjí jenom psi. Dostala tě, ta tvoje lhářka, udělala si z tebe srandu. A podle toho, co vím, tak ne poprvé."
Ještě se sluší uvést zdroj, ne každý zná páně Sapkowského ;)
To je trochu odvážné tvrzení. Jsou literáti a literární kritici, kteří by Vás naopak za znalost Sapkowského považovali za nekulturního barbara, jelikož jste čas stravený nad ním mohl investovat jinak...
Tím nechci říct nic jiného, než že neznalce díla S. bych rozhodně nenazýval nekulturními barbary...
Jsou literáti a literární kritici, kteří by Vás naopak za znalost Sapkowského považovali za nekulturního barbara
Nepochybně. Ale názory takových lidí jsou mi … (laskavý čtenář si doplní dle vlastního uvážení), stejně jako si nevybírám filmy podle toho, co o nich tvrdí Rejžek s Justem.