Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
PDA běžící na Linuxu?
Používám a doporučuji. |
|
4% (29) |
Vyzkoušel jsem a nedoporučuji. |
|
2% (11) |
Uvažuji o něm. |
|
35% (246) |
PDA je zbytečnost. |
|
60% (422) |
Celkem 708 hlasů
Vytvořeno: 13.9.2005 23:21
Tiskni
Sdílej:
Chybi mi tam moznost "chtel ybch ale neuvaziji", proste proto ze na to nemam.nápodobně, jenom u mě je důvod ten, že mám mrchu se Symbianem, vlastně z definice to není ani PDA ale Smartphone, a nebudu měnit jen proto, že bych byl radši, kdyby tam byl Linux - dokud slouží, proč bych to vyhazoval ...
PDA je šikovná věc, pokud stejně jako já máte po kapsách hromady vizitek, papírků se jmény a telefoními číslo (né vždy oboje :S). Úžasný je i kalendář a co někdy welmi využívám je textový editor a úkoly. Toto všechno sice můžete mít v mobilu, ale 1) už bude decela drahej, 2) né vždy se tam ty věci davají tak snadno jako do PDAčka, tedy pokud nepatříte mezi mistry v psaní SMSek. Aby se do takového telefonu pohodlněji cpali poznámky, úkoly a události, chce to prostě něco lepšího než numerickou klávesnici na telefonu.
MDA je dobrým příkladem, ale zase pokud si budu kupovat telefon, nemusí zrovna stát x tisíc, už proto že za 2 roky bude zastaralý. Chci aby se mi s ním pohodlně volalo - tedy byl lehký (mám telefon kůli volání a tak občas nějakou tu minutu prokecám). Sou místa, kam raději pudu s levněším telefonem, protože je to moc velký risk. Resp. sou místa kam si PDA vezmu a kam NE. Pokud mi tedy nestačí telefon, co ten notebook. Hezká věc, ale moc veliká, to PDA pořád strčím do kapsy ;) Tedy PDA používám jako poznámkový blok ;) Někdy ho potřebuju někdy ne. Na připomínání narozenin a schůzek je to úžasná věc.
V prosředí sem pak šel cestou nejmenšího odporu, ale musel sem si počkat. Nyní už máme prostředí české, s AA fonty a ovládá se stejně jako WinCE (když chci;)) Volil sem tedy Používám a doporučuji. I Když nedoporučuji. Právě proto že mnohým stačí telefon, případně notebook. Pořízení té pěkné hračky leze do peněženky a je škoda když se pak válí doma nepoužívané. Mě samotnému hodně trvalo než sem si zvyk ho používat.
Linux na PDA
+pokud se použije GPE tak systém se vším všudy (kernel, /bin (ořezané), XWindows, Window Manager)
-nedotažená podpora Češtiny, nestabilita aplikací, spotřeba energie (iPAQ mi vydržel na baterie max. 3 hodiny, ale to může být také tím, že to byl starší kousek), v té době nemožnost číst dokumenty z Plucker(a)