Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Debian Sarge vyjde:
optimista: letos |
|
36% (200) |
střední proud: příští rok |
|
3% (17) |
pesimista - do desíti let |
|
3% (14) |
realista - to je jedno, už teď je zastaralý |
|
59% (326) |
Celkem 557 hlasů
Vytvořeno: 4.5.2005 08:25
Tiskni
Sdílej:
Já používám testing.testing != stable Verze Debianu: testing - "hlavní nevýhodou je to, že není zcela vyzkoušená" ... ergo kladívko, používáš-li testing, používáš verzi, ve které "se z uživatelů dělají pokusní králíci", neboť o verzi testing Debian netvrdí, že je stable ... kde je ten omyl?
Já používám testing. testing != stableJen me napadla takova legracka:
A ti co tady soudi Debiana, tak by meli nejlepe patrit mezi, ty, co ho pouzivaji a pouzivaji take jinou distribuci, aby bylo srovnani trochu objektivni. Pokud nekdo prohlasi svoji distribuci za stabilni a jiny zase svoji za nestabilni, tak o tom nema smysl diskutovat, protoze je to relativni a nevylucuje se, ze druha distribuce muze byt stabilnejsi nez prvni.
[no flame pls]ale radne na nej zadelavas
kompy uz desktop nebudou kompulovat vikend, ale nejakych par hodinšpatný předpoklad - tou dobou budou mít desktopy tolik featur, že nárůst náročnosti kompilace zčásti vyrovná nárůst výkonu procesorů
nehledě na to, že někteří nejsou ochotni obětovat ani těch pár hodin ...)Ono jde hlavně o to, jestli těch pár hodin je pár hodin strojových, které běží bez mojí účasti někde na pozadí nebo pár hodin strávených lovením informací a neoficiálních zdrojů balíčků někde na webu a studování různých HOWTO, které se navíc co pár měsíců musí zopáknout.
1. Vobec mi nie je jasne, ktora verzia debianu je stabilna a este nie velmi zastarala.Stabilni jsou vsechny, jen v tech ktere maji nazev vice nestabilni muzes narazit na problemy se zavislostma (malo kdy a byva to rychle opraveno) nebo na nejake neprijemne bugy v programech.
2. Maju velmi chaoticky zorganizovane stranky (debian.org). Pokusit sa hladat nejaku konkretnu vec v dokumentacii je takmer nemozne. Zda sa mi, ze niektore casti dokumentacie su zastarale. Stranky debian.cz vyzeraju ovela lepsie, len sa na nich zasa nachadza menej informacii.Jo, stranky neprehledne trosku jsou, ale stejne je moc casto nepotrebujes... vlastne jen kdyz chces stahnout image pro instalaci.
3.Nie je mi jasne, ked si chcem stiahnut debian sarge, ci potrebujem vsetkych 14 cd, alebo v pripade stredne rychleho pripojenia k internetu mozem nejake balicky ozeliet a potom ich tahat z repositories.Pokud mas pripojeni k inetu, tak ti staci "netinst CD image, with Debian base"
4. System mirrorov debianu sa mi zda byt mierne chaoticky. Pochodil som ich par a zda sa mi, ze kazdy mirror obsahuje nieco ine.Nainstalujes si balicek netselect a nechas ho, aby ti vybral nejlepsi mirror, neni problemu mit mirroru vic, aspon pak nevadi, kdyz nejaky nejede.
Stabilni jsou vsechny, ... muzes narazit ... na nejake neprijemne bugy v programech.super ... vidím, že někteří debianisté mají velmi originální definice - už rozumím, proč se mýlím