Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Když něco zaschne, tak je nejlepší to vyvařit.A ještě máš polívku...
to snad byla parodie na reklamu Jaru v české soděJá znám trochu jinou parodii reklamy na Jar z České sody: "To je můj krásný nový MečJar. Vyčistí můj registr svazků dočista dočista."
Řešením je kupovat dražší mýdla, která mají pH neutrální - jestli dobře vzpomínám tak takovými jsou mýdla od Dove.Jenže to už nejsou mýdla. Tyto výrobky (nejsou pH neutrální, nýbrž mají pH vůči pokožce neutrální, tedy nikoli 7, nýbrž cca 5,5) jsou obvykle na bázi saponátů, většinou SLES.
až zase uděláte k večeři kolínka...timhle jsi mě zabil, šel jsem smíchy do kolen
Jen to chtělo kvalitní hrnce, ty levnější to rozežralo ...Drsne. Podle Wikipedie obsahuje Domestos chlornan sodny (NaOCl, hlavni slozka Sava) a mozna i nejaky hydroxyd sodny (NaOH, znamejsi jako sodny louh) pro stabilizaci. Prvni je silne korozivni, druhy je ziravina. Chudaci hrnce ...
Sajrajty na nádobí se vyrábí z derivátů ropy a obsahují těžké kovy, kterým se líbí na nádobí a v kůži na rukách.Že se prostředky na nádobí vyrábí z ropy je pravda. Ale to druhé je bohapustá lež.
Podle jednoho testu je potřeba opláchnout talíř aspoň 40x, aby se odstranily zbytky přípravku.Velmi vědecké vyjádření, že?
Z rukou a dřevěného nádobí to už nedostaneš.Což nevadí, protože obsažené látky nejsou v takovém množství škodlivé. Problém to může být jen pro toho, kdo je na ně alergický.
Že se prostředky na nádobí vyrábí z ropy je pravda. Ale to druhé je bohapustá lež.Když s něčím nesouhlasíš, tak nestačí prohlásit, že to je bohapustá lež, ale bylo by vhodné podepřít svoje tvrzení argumenty.
Velmi vědecké vyjádření, že?Psal jsem, že se pokusím tu studii dohledat.
Což nevadí, protože obsažené látky nejsou v takovém množství škodlivé. Problém to může být jen pro toho, kdo je na ně alergický.To víš že to vadí. Z nádobí se škodlivé látky dostávají do jídla (nejlépe teplého a mastného) a pak se ukládají v těle. V horším případě můžeš dostat rakovinu žaludku. Podle nějaké vyhlášky EU musí výrobci zveřejňovat složení veškerých čistících prostředků. Klidně si to složení dohledej.
Když s něčím nesouhlasíš, tak nestačí prohlásit, že to je bohapustá lež, ale bylo by vhodné podepřít svoje tvrzení argumenty.V prostředcích na nádobí nejsou obsaženy žádné těžké kovy ve větších než stopových množstvích (stopová množství těžkých kovů může obsahovat téměř libovolný produkt průmyslové chemie). Nemají, jak by se tam dostaly. Neobsahuje je žádná látka, která je součástí těchto prostředků (zejména ne samotné tenzidy).
To víš že to vadí. Z nádobí se škodlivé látky dostávají do jídla (nejlépe teplého a mastného) a pak se ukládají v těle. V horším případě můžeš dostat rakovinu žaludku.Karcinogenita používaných tenzidů nebyla prokázána, totéž v případě pomocných látek. Jediné, co se sleduje, je přítomnost dioxanů, které jsou vedlejším produktem při výrobě některých tenzidů, jsou karcinogenní a při technologické nekázni by se mohly v tenzidech objevit ve významnějším množství.
Podle nějaké vyhlášky EU musí výrobci zveřejňovat složení veškerých čistících prostředků.Ano, zveřejňuje se, ale to samozřejmě vůbec neznamená, že by obsažené látky musely škodit. Pokud jde o látky a přípravky bezpečnostně klasifikované, pak se vydávají ještě tzv. bezpečnostní listy, kde jsou uvedena konkrétní rizika a způsob ochrany. Pro tenzidy a čisticí prostředky na nich založené (což jsou všechny běžné čisticí prostředky, např. na nádobí) se uvádí jediné riziko, a to dráždivost (většinou jen věta R 36 - dráždí oči).
J... trochu acetonu, trichloru, (peroxyd vodiku ne!), methanolu, kyseliny sirove (40%), benzinu ... zamichal jsem to rejzakem, trikrat prejel ... a uz jsem tam tu skvrnu nenasel.Hmm, kdyby se tam pridal ten peroxid, tak by tam tu skvrnu nenasel nejspis nikdo, protoze by misto ni byla dira v podlaze - aceton, peroxid vodiku a nejaka silna organicka kyselina jako katalyzator je totiz presne to, co potrebujete na vyrobu triacetonperoxidu, docela ucinne a velmi nestabilni trhaviny. Ta ma tendenci spontalne vybuchovat behem vyroby, pokud ona vyroba probiha pri teplotach nad 10 stupnu Celsia (pri vyssich teplotach vznika vice diacetonperoxidu, ktery je extremne nestabilni). Jednomu cistotou posedlemu manikovy se dokonce podarilo vyhodit si do vzduchu vlasni zachod, protoze do nej pro vycisteni nalil podobnou smesku chemikalii, vcente onoho peroxidu. Ale doma to radeji nezkousejte ...
Chromsírová směs už má na svědomí nejméně jeden lidský život.Mého dědu kdysi tato směs málem připravila o oko. Něco s tím čistil a samozřejmě nepoužíval ochranné brýle. Takže mu to pochopitelně stříklo do oka, ležel s tím dost dlouho ve špitále a nebylo vůbec jisté, jestli na to oko ještě někdy uvidí - ten chrom ho totiž zakaluje. Naštěstí to dopadlo dobře.
Hlavně, prosím vás, taky: nic z toho nezkoušejte doma! Chromsírová směs už má na svědomí nejméně jeden lidský život. (Ono to svinstvo vypadá na pohled jako čaj a stala se nehoda... milovníky hororů odkazuji na Yokotashiho, který toho tuším byl svědkem).A Yokotashiho čaj na svědomí zatím žádný život na svědomí nemá? Ono to svinstvo vypadá na pohled skoro jako chromsírová směs.
to dát do toho hrnce, tak ti to udělá díru až do podlahyNeudělá. Hydroxidy reagují jen s hliníkovým nádobím (což asi nebude tento případ), smaltované ani nerezové nepoškodí.
Tiskni
Sdílej: