Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Já jsem si na to vzpoměl dnes ráno při pohledu na svoje drápy. Včera večer jsem se totiž pustil do mytí dvoudeního nenamočeného hrnce po těstovinách, na který jsem předevčírem po večeři z důvodu přežrání už prostě neměl sílu. Protože zaschlá kolínka jsou na mytí jednou z nejhorších věcí, šáhnul jsem po Cilit Bang, přereklamovaný superčistič se opravdu ukázal jako dobrý pomocník, hrnec byl bez větší námahy během chvíle jak nový. Jenže já blbec si po tom hrnci jen tak zlehka opláchnul ruce (bez mýdla) a šel spát... Lituju toho, že jsem si v práci zapoměl ve středu foťák, protože mam tlapky jak bych si celej den dělal bábovičky z vápna, zkoušel jsem dát tlapu do scaneru, ale to zdaleka nevystihuje reálný vhled. Na stránkách producenta se samozřejmě člověk dozví prd a né z jakého "hovna" to udělali, takže sem teď nakrémovanej nějakym super holčičim regeneračnim krémem, mastim si klávesnici a doufám, že se zítra nevzbudim třeba jen s kostma... ...a s toho plyne poučení: Myjte si ruce mýdlem!!!
Tiskni
Sdílej:
Když něco zaschne, tak je nejlepší to vyvařit.A ještě máš polívku...
to snad byla parodie na reklamu Jaru v české soděJá znám trochu jinou parodii reklamy na Jar z České sody: "To je můj krásný nový MečJar. Vyčistí můj registr svazků dočista dočista."
Řešením je kupovat dražší mýdla, která mají pH neutrální - jestli dobře vzpomínám tak takovými jsou mýdla od Dove.Jenže to už nejsou mýdla. Tyto výrobky (nejsou pH neutrální, nýbrž mají pH vůči pokožce neutrální, tedy nikoli 7, nýbrž cca 5,5) jsou obvykle na bázi saponátů, většinou SLES.
až zase uděláte k večeři kolínka...timhle jsi mě zabil, šel jsem smíchy do kolen
Jen to chtělo kvalitní hrnce, ty levnější to rozežralo ...Drsne. Podle Wikipedie obsahuje Domestos chlornan sodny (NaOCl, hlavni slozka Sava) a mozna i nejaky hydroxyd sodny (NaOH, znamejsi jako sodny louh) pro stabilizaci. Prvni je silne korozivni, druhy je ziravina. Chudaci hrnce ...
Sajrajty na nádobí se vyrábí z derivátů ropy a obsahují těžké kovy, kterým se líbí na nádobí a v kůži na rukách.Že se prostředky na nádobí vyrábí z ropy je pravda. Ale to druhé je bohapustá lež.
Podle jednoho testu je potřeba opláchnout talíř aspoň 40x, aby se odstranily zbytky přípravku.Velmi vědecké vyjádření, že?
Z rukou a dřevěného nádobí to už nedostaneš.Což nevadí, protože obsažené látky nejsou v takovém množství škodlivé. Problém to může být jen pro toho, kdo je na ně alergický.
Že se prostředky na nádobí vyrábí z ropy je pravda. Ale to druhé je bohapustá lež.Když s něčím nesouhlasíš, tak nestačí prohlásit, že to je bohapustá lež, ale bylo by vhodné podepřít svoje tvrzení argumenty.
Velmi vědecké vyjádření, že?Psal jsem, že se pokusím tu studii dohledat.
Což nevadí, protože obsažené látky nejsou v takovém množství škodlivé. Problém to může být jen pro toho, kdo je na ně alergický.To víš že to vadí. Z nádobí se škodlivé látky dostávají do jídla (nejlépe teplého a mastného) a pak se ukládají v těle. V horším případě můžeš dostat rakovinu žaludku. Podle nějaké vyhlášky EU musí výrobci zveřejňovat složení veškerých čistících prostředků. Klidně si to složení dohledej.
Když s něčím nesouhlasíš, tak nestačí prohlásit, že to je bohapustá lež, ale bylo by vhodné podepřít svoje tvrzení argumenty.V prostředcích na nádobí nejsou obsaženy žádné těžké kovy ve větších než stopových množstvích (stopová množství těžkých kovů může obsahovat téměř libovolný produkt průmyslové chemie). Nemají, jak by se tam dostaly. Neobsahuje je žádná látka, která je součástí těchto prostředků (zejména ne samotné tenzidy).
To víš že to vadí. Z nádobí se škodlivé látky dostávají do jídla (nejlépe teplého a mastného) a pak se ukládají v těle. V horším případě můžeš dostat rakovinu žaludku.Karcinogenita používaných tenzidů nebyla prokázána, totéž v případě pomocných látek. Jediné, co se sleduje, je přítomnost dioxanů, které jsou vedlejším produktem při výrobě některých tenzidů, jsou karcinogenní a při technologické nekázni by se mohly v tenzidech objevit ve významnějším množství.
Podle nějaké vyhlášky EU musí výrobci zveřejňovat složení veškerých čistících prostředků.Ano, zveřejňuje se, ale to samozřejmě vůbec neznamená, že by obsažené látky musely škodit. Pokud jde o látky a přípravky bezpečnostně klasifikované, pak se vydávají ještě tzv. bezpečnostní listy, kde jsou uvedena konkrétní rizika a způsob ochrany. Pro tenzidy a čisticí prostředky na nich založené (což jsou všechny běžné čisticí prostředky, např. na nádobí) se uvádí jediné riziko, a to dráždivost (většinou jen věta R 36 - dráždí oči).
J... trochu acetonu, trichloru, (peroxyd vodiku ne!), methanolu, kyseliny sirove (40%), benzinu ... zamichal jsem to rejzakem, trikrat prejel ... a uz jsem tam tu skvrnu nenasel.Hmm, kdyby se tam pridal ten peroxid, tak by tam tu skvrnu nenasel nejspis nikdo, protoze by misto ni byla dira v podlaze - aceton, peroxid vodiku a nejaka silna organicka kyselina jako katalyzator je totiz presne to, co potrebujete na vyrobu triacetonperoxidu, docela ucinne a velmi nestabilni trhaviny. Ta ma tendenci spontalne vybuchovat behem vyroby, pokud ona vyroba probiha pri teplotach nad 10 stupnu Celsia (pri vyssich teplotach vznika vice diacetonperoxidu, ktery je extremne nestabilni). Jednomu cistotou posedlemu manikovy se dokonce podarilo vyhodit si do vzduchu vlasni zachod, protoze do nej pro vycisteni nalil podobnou smesku chemikalii, vcente onoho peroxidu. Ale doma to radeji nezkousejte ...
Chromsírová směs už má na svědomí nejméně jeden lidský život.Mého dědu kdysi tato směs málem připravila o oko. Něco s tím čistil a samozřejmě nepoužíval ochranné brýle. Takže mu to pochopitelně stříklo do oka, ležel s tím dost dlouho ve špitále a nebylo vůbec jisté, jestli na to oko ještě někdy uvidí - ten chrom ho totiž zakaluje. Naštěstí to dopadlo dobře.
Hlavně, prosím vás, taky: nic z toho nezkoušejte doma! Chromsírová směs už má na svědomí nejméně jeden lidský život. (Ono to svinstvo vypadá na pohled jako čaj a stala se nehoda... milovníky hororů odkazuji na Yokotashiho, který toho tuším byl svědkem).A Yokotashiho čaj na svědomí zatím žádný život na svědomí nemá? Ono to svinstvo vypadá na pohled skoro jako chromsírová směs.
to dát do toho hrnce, tak ti to udělá díru až do podlahyNeudělá. Hydroxidy reagují jen s hliníkovým nádobím (což asi nebude tento případ), smaltované ani nerezové nepoškodí.