Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Zdravím ve spolek.
Mám takový malý problém, a doufám, že mi ho pomůžete vyřešit Začnu pěkně popořádku. Mám takového malého, nenechavého, nadrženého a úchylného spolubydlícího, který raoupama neví co dělat. Kupříkladu mi schovává věci jako mobil, baterky do myšky, myšku nebo notebook (dále jen placku). Myšku jsem onehdy našel v ledničce a placku na záchodě, v šuplíku nebo ve skříni.
Po nějaké době sem se opět pustil do zpracovávání školního projektu věnovanému bezpečnosti. Jak tak sbírám informace tak mě zaráží jedna věc. Všude v různých návodech, tutoriálech se objevuje nutnost nastavení příznaku suid bit
. Mám na mysli útoky dejme tomu nějakým druhem přetečení.
Co mě vrtá hlavou je, jak může potenciální hacker získat suid bit
pro svůj potenciálně škodlivý program, exploit, skript a co já vím co ještě.
Je někdo tak ochotný a znalý aby mi tuto problematiku objasnil? Děkuji
PS: Nejsem hacker, ani script kiddies, jen obyčejná lamka (moc mě nekamenujte pls) :-)
Zdravím všechny.
Napadlo mě tohle. Existují nějaké fatální chyby způsobené špatným nakonfigurováním některých služeb, které by mohly vést k oslabení bezpečnosti?
Napadlo mě jen zveřejňování informačního baneru, například verze FTP serveru, verze MTA, atd. Maskuje se tento údaj běžně, nebo se na něj nebere moc ohled?
Je mě jasné, že většina chyb třeba Sendmailu způsobených špatnou konfigurací je již odstraněno. Jaké služby by mohly být ještě tímto způsobem ohroženy?
Poslední věcí která by mě zajímala. Představuje Google hracking stále nebezpečí?
Možná jsou to hloupé dotazy, ale v těchto věcech jsem Neználkem.
Díky za odpovědi.