V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Já vím, že DVD zdaleka není nejspolehlivější médium, ale co jiného v domácích podmínkách použít? Vizte už v zápisku odkazovaný příspěvek a jeho diskuze.
Nejsem si vědom, že by za to byli účtovány nějaké poplatky (tedy pokud neztratíte klíč). Vy snad ano?
Od toho se snad platí to roční nájemné za schránku, ne?
Tam spíš bude něco jako "2x měsíčně přístup zdarma a pak platíte za další navíc".
Taky si myslím, že RWčka jsou trvanlivější.
A já myslel, že RW jsou na tom paradoxně lípPokud vim, tak minimalne u CD je CD-RW trvanlivejsi, protoze zatimco na CD-R je informace zaznamenana vypalenim v organickem barvivu (phthalocyanine a pod.), tak na CD-RW je ulozena jako fazova zmena v eulekticke slitine antimonu a teluru. A anorganicka slitina ma urcite mnohem vetsi vydrz nez organicke barvivo - v jednech materialech jsem cetl az 100 let v optimalnich podminkach.
Pokud vim, tak minimalne u CD je CD-RW trvanlivejsi, protoze zatimco na CD-R je informace zaznamenana vypalenim v organickem barvivu (phthalocyanine a pod.), tak na CD-RW je ulozena jako fazova zmena v eulekticke slitine antimonu a teluru.Ano, jenže ty eutektické slitiny (Ge-Sb-Te, Ag-In-Sb-Te a další) jsou nestabilní a mají tendenci krystalizovat (je to jako tzv. rozesklívání skla, které je zpočátku měkké a postupem času křehne). Rychlost tohoto procesu roste exponenciálně s teplotou (na tomto principu je založeno mazání RW disků - maže se delším laserovým pulsem o menším výkonu, vrstva jen vykrystalizuje a narozdíl od zápisu se neroztaví) a se zátěží různými druhy záření (především UV). U CD-R záleží na stabilitě onoho barviva, nakolik se může samo rozkládat a také difundovat do okolí - opět má vliv teplota a záření.
A anorganicka slitina ma urcite mnohem vetsi vydrz nez organicke barvivoNemá. Phtalocyanin je velmi stabilní látka, azosloučeniny jsou ještě stabilnější. Oběma vadí hlavně UV záření, citlivost na teplo není velká.
az 100 let v optimalnich podminkach.Jenže problém je právě v těch optimálních podmínkách. Ty totiž nenastávají. Máme reálné podmínky, kdy disku nejvíc škodí teplo a UV záření. Před časem někdo testoval výdrž disků na přímém slunci - dopadlo to tristně, některé byly K.O. už po pár hodinách.
Mimochodem, prodávají se i specializovaná odolná a archivační DVD a CD.
Ten šifrovací klíč je ještě šifrovanýNeříkej, že nemáš heslo napsané na papírku u média
A celkem dobře ukrytý :)Nepodceňuj kapesní zloděje - cirkusoví kouzelníci jsou proti nim břídilové
Pro běžného ukrajince žádnej problém, z tebe to heslo ke klíči "rozšifrovat"...
...to byl joke
Jinak doma zalohuju na disku do spesl adresare a to pak kopiruju na externi USB disk. Na denni zalohovani na pasky a behani do schranky s paskama tak dulezity data nemam.To mi připomíná jak jsem kdysi viděl člověka, který si zálohoval obsah disku do adresáře na tom samém disku (a dokonce partition).
Jo, tak takhle to nedelam. Mam spesl adresar na backup, do kteryho davam zalohy ruznych jinych mist, napr. txt v mym home, nebo zalohu maildir adresare se zalohama emailu, nebo adresar s fotkama atd. Tenhle adresar je opravdu (jak pise Filip Jirsak nize) prevazne kvuli tomu, kdyby me nahodou chytnul mazaci rapl nebo bych byl nejak hodne unavenej a omyl smazal neco, co jsem nechtel. Z tohohle adresare to pak kopiruju do adresare na tom externim USB disku - to pro pripad, ze by interni disk chcipnul. Driv jsem pouzival klasickej IDE Maxtor disk v USB ramecku, ten ale zacal zlobit.Jinak doma zalohuju na disku do spesl adresare a to pak kopiruju na externi USB disk. Na denni zalohovani na pasky a behani do schranky s paskama tak dulezity data nemam.To mi připomíná jak jsem kdysi viděl člověka, který si zálohoval obsah disku do adresáře na tom samém disku (a dokonce partition).
Tiskni
Sdílej: