Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
I na tomto serveru se vždy čas od času diskutuje o domácím zálohování dat. A když odhlédnu od problémů spojených s vhodným médiem pro zálohování, je tu ještě jeden problém – kam pak média bezpečně uložit? Z hlediska nebezpečí živelné pohromy, krádeže apod. není uložení záloh přímo doma vedle zálohovaného počítače zrovna šťastným řešením. V takové diskusi se pak většinou objeví i návrh na uložení záloh v bezpečnostní schránce v bance. V poslední době se mi to rozleželo v hlavě a začal jsem přemýšlet, kolik by to tak asi doopravdy stálo.
Po chvilce googlování jsem došel k závěru, že přímo z webu se moc informací nedozvím. Na stránkách jednotlivých bank je u této služby často uvedena variace na téma „individuálně“, a to nejen u cen, ale i u rozměrů nabízených schránek. (Přesto jsem našel jeden postarší článek, který mi byl alespoň orientační pomůckou.) Ceny a podmínky pro bezpečnostní schránky se totiž liší nejen banka od banky, ale i pobočka od pobočky, protože v každé pobočce jsou různé podmínky pro umístění schránek. (Pokud tam vůbec jsou, značná část poboček tuto službu vůbec neposkytuje.)
Při jedné cestě do centra Brna, kdy jsem měl trochu volného času, jsem se tedy zastavil v jedné pobočce Komerční banky a v jedné pobočce České spořitelny a na bezpečnostní schránky se zeptal.
Nejdříve jsem byl v KB a musím říct, že nabízená služba mě příliš nezaujala. Podmínkou je mít u banky běžný účet (studentský účet taky vyhovuje) a cena za schránku s rozměry (velmi zhruba) 8 × 15 × 50 cm je něco nepatrně přes 100 Kč měsíčně. Pokud si tam chcete uložit rodinné šperky, není to asi zase tak moc. Pro mé potřeby je to ale cena příliš vysoká.
Nabídka České spořitelny se mi líbila daleko více. Není nutné, abyste využívali jakékoli jiné služby banky. Cena za schránku velikosti (opět velmi zhruba) 10 × 15 × 45 cm je už daleko příjemnějších 476 Kč ročně, tzn. 39,67 Kč měsíčně. Vzhledem k výše odkazované tabulce si myslím, že nic moc levnějšího bych v Brně stejně neobjevil, a tak jsem si schránku najal.
Ke zřízení služby stačil občanský průkaz a vyplnění podpisového vzoru. Pak jsem již s úřednicí odešel do podzemní trezorové místnosti se schránkami (musím říct, že jsem si připadal jako ve filmu o bankovní loupeži; zhruba 40cm trezorové dveře vypadají skutečně impozantně), kde jsem obdržel svůj klíč od schránky a mohl ji rovnou naplnit.
Schránka je uzavřena dvěma zámky. K prvnímu patří můj klíč, od druhého zámku má klíč pracovnice banky. K odemčení jsou samozřejmě třeba oba. (Ke klíči prý neexistuje duplikát a případné násilné otevření a výměna zámku stojí asi 2 000 Kč, takže klíč je lepší neztratit. )
I tato nejmenší schránka je dostatečně prostorná na umístění třech DVD krabiček vedle sebe. Pro mou potřebu uložení datových záloh na DVD tedy plně vyhovuje. Magnetické pole prý ve schránkách ale taky nehrozí, takže by neměl být problém ani s uložením pevného disku, případně pásek.
Co říci na závěr? Možná jsem paranoidní, ale svoje data mám rád, a tak se mi bude opět o něco klidněji spát.
Tiskni
Sdílej:
Já vím, že DVD zdaleka není nejspolehlivější médium, ale co jiného v domácích podmínkách použít? Vizte už v zápisku odkazovaný příspěvek a jeho diskuze.
Nejsem si vědom, že by za to byli účtovány nějaké poplatky (tedy pokud neztratíte klíč). Vy snad ano?
Od toho se snad platí to roční nájemné za schránku, ne?
Tam spíš bude něco jako "2x měsíčně přístup zdarma a pak platíte za další navíc".
Taky si myslím, že RWčka jsou trvanlivější.
A já myslel, že RW jsou na tom paradoxně lípPokud vim, tak minimalne u CD je CD-RW trvanlivejsi, protoze zatimco na CD-R je informace zaznamenana vypalenim v organickem barvivu (phthalocyanine a pod.), tak na CD-RW je ulozena jako fazova zmena v eulekticke slitine antimonu a teluru. A anorganicka slitina ma urcite mnohem vetsi vydrz nez organicke barvivo - v jednech materialech jsem cetl az 100 let v optimalnich podminkach.
Pokud vim, tak minimalne u CD je CD-RW trvanlivejsi, protoze zatimco na CD-R je informace zaznamenana vypalenim v organickem barvivu (phthalocyanine a pod.), tak na CD-RW je ulozena jako fazova zmena v eulekticke slitine antimonu a teluru.Ano, jenže ty eutektické slitiny (Ge-Sb-Te, Ag-In-Sb-Te a další) jsou nestabilní a mají tendenci krystalizovat (je to jako tzv. rozesklívání skla, které je zpočátku měkké a postupem času křehne). Rychlost tohoto procesu roste exponenciálně s teplotou (na tomto principu je založeno mazání RW disků - maže se delším laserovým pulsem o menším výkonu, vrstva jen vykrystalizuje a narozdíl od zápisu se neroztaví) a se zátěží různými druhy záření (především UV). U CD-R záleží na stabilitě onoho barviva, nakolik se může samo rozkládat a také difundovat do okolí - opět má vliv teplota a záření.
A anorganicka slitina ma urcite mnohem vetsi vydrz nez organicke barvivoNemá. Phtalocyanin je velmi stabilní látka, azosloučeniny jsou ještě stabilnější. Oběma vadí hlavně UV záření, citlivost na teplo není velká.
az 100 let v optimalnich podminkach.Jenže problém je právě v těch optimálních podmínkách. Ty totiž nenastávají. Máme reálné podmínky, kdy disku nejvíc škodí teplo a UV záření. Před časem někdo testoval výdrž disků na přímém slunci - dopadlo to tristně, některé byly K.O. už po pár hodinách.
Mimochodem, prodávají se i specializovaná odolná a archivační DVD a CD.
Ten šifrovací klíč je ještě šifrovanýNeříkej, že nemáš heslo napsané na papírku u média
A celkem dobře ukrytý :)Nepodceňuj kapesní zloděje - cirkusoví kouzelníci jsou proti nim břídilové
Pro běžného ukrajince žádnej problém, z tebe to heslo ke klíči "rozšifrovat"...
...to byl joke
Jinak doma zalohuju na disku do spesl adresare a to pak kopiruju na externi USB disk. Na denni zalohovani na pasky a behani do schranky s paskama tak dulezity data nemam.To mi připomíná jak jsem kdysi viděl člověka, který si zálohoval obsah disku do adresáře na tom samém disku (a dokonce partition).
Jo, tak takhle to nedelam. Mam spesl adresar na backup, do kteryho davam zalohy ruznych jinych mist, napr. txt v mym home, nebo zalohu maildir adresare se zalohama emailu, nebo adresar s fotkama atd. Tenhle adresar je opravdu (jak pise Filip Jirsak nize) prevazne kvuli tomu, kdyby me nahodou chytnul mazaci rapl nebo bych byl nejak hodne unavenej a omyl smazal neco, co jsem nechtel. Z tohohle adresare to pak kopiruju do adresare na tom externim USB disku - to pro pripad, ze by interni disk chcipnul. Driv jsem pouzival klasickej IDE Maxtor disk v USB ramecku, ten ale zacal zlobit.Jinak doma zalohuju na disku do spesl adresare a to pak kopiruju na externi USB disk. Na denni zalohovani na pasky a behani do schranky s paskama tak dulezity data nemam.To mi připomíná jak jsem kdysi viděl člověka, který si zálohoval obsah disku do adresáře na tom samém disku (a dokonce partition).