Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Moje snaženie má odozvu u najvyšších predstaviteľov najmenšieho operátorčeka na Slovensku. Ich predĺžené ústa (inak zvané René Parák) mi napísali mail nasledujúceho znenia:
Vážený pán Kotrčka,
prečítali sme si v našej spoločnosti ďalší z Vašich osočujúcich a klamlivých článkov, spestrený Vašimi nepodloženými subjektívnymi hanlivými výrokmi. Nakoľko Vaše konanie a zverejňovanie Vašich urážok a osočujúcich nepravdivých výrokov presiahlo akúkoľvek únosnú mieru, rozhodli sme sa poškodzovanie povesti a dobrého mena spoločnosti Telefónica O2 Slovakia okamžite riešiť právnou cestou, a to tak v rovine občianskoprávnej, ako i trestnoprávnej.
S pozdravom
René Parák
Media Relations Manager - Hovorca
----------------------------------------------------
Telefónica O2 Slovakia, s.r.o.
Einsteinova 24
851 01 Bratislava
Tel: +421 949 020 012
www.sk.o2.com
Čo teraz? Bojím bojím. Každopádne mi z toho celého vychádza jedna vec. Ak na mňa Telefónik O3 podá občianskotrestné a neviemaké (rovinaté) podanie, vyhrám ho. Vychádzam z toho, že nakoľko táto spoločnosť na Slovensku nikdy dobrú povesť a meno nemala, nemal som čo poškodzovať. A čo sa nedá poškodiť, nemôže byť poškodené. Tradá!!! Preto by som chcel všetkým zákazníkom tohoto operátorčeka odkázať, aby čím skôr opustili rady zákazníkov, pretože každy prehratý súd (a súdne trovy) zaplatíte vlastne Vy (čo by som bol nerád, nakoľko za nič nemôžete, len ste sa raz v živote zle rozhodli).
Jaj, aby som nezabudol:
S pozdravom
Peter Kotrčka
O3 BigMouth Manager - Ohovárač
Premýšľal som ešte nad tým, že kto tak asi bude zastupovať O2 pred súdom. Myslel som, že všetci zamestnanci sú zaneprázdnení stavaním V3S-BTS
Tiskni
Sdílej:
I kdyby to šlo opravdu k soudu a ty to vyhrál, nezaručuje ti to, že nebudeš platit soudní výlohy.Ušlo mi něco? Vždycky jsem měl pocit, že soudní výlohy platí ten, kdo to prohraje...
A ty jsi někdy do firmy zaváděl SAP?...firma ktora prezije SAP - ale ved to poznate
nemocnice asi ma trosku jine moznosti (napriklad najmout si kvalitni profesionalni firmu)Tak tohle je tedy zatraceně dobrý vtip (resp. by byl, kdyby nešlo o životy). Zrovna nemocnice totiž obvykle peníze nerozhazují plnými hrstmi. Představa, že si městská nemocnice najme několik SAP* specialistů (hodina práce každého z nich stojí několik tisíc), patří to říše snů a pohádek
nebo jako myslíš, že se nemocnice jen tak ze dne na den rozhodne, že změní IS a jde to toho?Mohu se vyjádřit pouze ohledně jedné nemocnice (kutnohorské), u které vím přesně, jak to s těmi migracemi bylo. První - ze Steinera na Medeu - se dělala před x lety, a to proto, že Steiner postupně přestal vyhovovat z funkčního hlediska. Steiner byl (asi už se dnes ani nevyvíjí, nevím...) svým způsobem specifický, byl to výrazně "jednomužný" projekt (MUDr. Ing. Ariel Steiner si na své dítě nenechal moc sáhnout od jiných), byť žádné ořezávátko (používala ho např. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady). Druhá migrace - z Medey na MediCalc - se uskutečnila asi před půl rokem, už za působení nového soukromého vlastníka nemocnice. Důvodem bylo tentokrát především to, že migrace vyšla výrazně levněji, než by stálo dokoupení potřebných licencí pro Medeu (zřejmě včetně licencí na DBMS Progress - aktuální licenční politiku firmy Stapro neznám) tak, aby byl na všech pracovištích dostatečný počet počítačů (což dříve nebyl - právě kvůli penězům - a působilo to dost velké komplikace).
politickýma (a jiný nejsou) rozhodnutíma kolem NISůPrávě jsem ti ukázal, že v tom žádná politika být nemusí
ne, neukázalUkázal, protože ty důvody byly zcela objektivní, nešlo o nic takového, jako se dnes jistá klika snaží v Ostravě.
ale o tom JAK jsi nerekl ani slovoO tom JAK nemám podrobné informace. Ohledně toho druhého přechodu bylo, pokud vím, problémem pouze to, že Stapro (dodavatel původního systému) se to snažilo sabotovat a za zpřístupnění dat ze starého NIS chtělo nehorázné peníze (jakákoli partyzánština samozřejmě nepřipadala v úvahu). Nakonec to ale prý dopadlo poměrně dobře.
o tom JAK se na to sehnali prachy jsi taky nerekl ani slovoPrvní přechod byl financován z městského rozpočtu (účelovou dotací, podobné dotace na rozšiřování systému město poskytlo i později, naposledy v roce 2003), druhý zaplatil soukromý majitel (což měl naplánováno ještě dřív, než nemocnici koupil).
3) Pokud půjde do tuhého, doporučuji tvrdit, že ti někdo hacknul účet a ty články nejsou tvoje, případně včasnou emigraci.Případně ještě tvrdit, že mu navíc zcizili IP adresu a především - nějak smazat tohle vlákno :))