Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nedávno jsem na jednom blogu narazil na pěknou hádanku, podle které prý se pozná programátor od vývojového architekta a bez mučení se přiznám, že mě dostala, i když jsem později na správné řešení přišel.
Zní: Mám dva hrnky, říkejme jim "kafáč" a "čajník". V jednom je kafe, ve druhém čaj. Množství je stejné. Naberu z "kafáče" lžičku kafe, naliju jí do "čajníku" a zamíchám. Teď naberu tu míchanici a přeliju jí zpátky do kafáče.
Tiskni
Sdílej:
nebo mozna je to jinak ale myslim ze by to tak melo fungovat
Ono to samozřejmě je jinak. Buď si to spočítejte, nebo použijte tu úvahu, která už tady několikrát padla. Ta má navíc tu výhodu, že funguje bez ohledu na to, jestli tekutinu zamícháte dokonale nebo jen částečně.
Ale nene. Je to zmrseny uplne stejne a pit se neda ani jedno.
S tím bych tak úplně nesouhlasil. Jednu lžičku čaje v kafi nemusí člověk vůbec poznat. Na znehodnocení čaje ale stačí i podstatně méně než lžička kafe. Jednou jsem v Itálii zažil, že používali stejné termosky (se skleněným vnitřkem) střídavě na čaj a na kafe. I ten nádech kafe, který tam po umytí zůstal, stačil k tomu, aby ten čaj byl naprosto odporný.
celá-téměř
jsou stejné, pro výchozí množství 2 lžiček v každém hrnku je ověření stále jednoduché, a při dalším a dalším zvyšování poštu lžiček nevidím nikde žádné zlomové množství, ke by se ten poměr měl najednou začít měnit.
Takže prozrazeno, proč nedopřeješ ostatním trochu přemýšlení ?Protože to už stejně přede mnou vyžvanili jiní, já to jen demonstroval na příkladu.
...když se smíchá káva s čajem není to už k pití...To už jsem dlouho neslyšel, ale také mě to při čtení hned napadlo
Vstupem jsou dva stejně plné hrnky a výstupem takyAno, ale lžičku kafe přidáváte do plného hrnku, ale lžičku směsi přidáváte do hrnku, kde ta lžička kafe chybí (sebral jste ji z něj v prvním kroku). Po prvním kroku je v čajníku výchozí množství + 1 lžička, v kafáči je výchozí množství minus jedna lžička.
ale teoreticky to samozřejmě závisí na tom, jak je velká lžička, resp. hrnek.Pokud je výchozí množství alespoň jedna lžička (aby vůbec mohlo být splněno zadání), a pokud jsou hrnky dost velké na to, aby v žádné fázi hrnek nepřetekl, na poměru velikostí nezáleží.
Teď naberu tu míchanici a přeliju jí zpátky do kafáče.Znamena ze naberu zase jenom lzicku? Aha, nojo, ja jsem asi jeste extra pod-kategorie. C++ programator.
Z čehož mimochodem vyplývá, že update pro šťouraly je naprosto zbytečný, protože na kvalitě promíchání vůbec nezáleží, jen se nic nesmí vylít mimo hrnky.Jojo, ta poznámka je fakt naprosto zbytečná, omlouvám se za mé mdlé myšlenkové pochody ;)
L*c+k-(L*c+k)/(L+1) L*c je objem hrnku caje na zacatku k je pridana lzicka kafe do caje L*c+k je novy objem hrnecku s cajem L+1 je pocet lzicek v cajovym hrnku po pridani lzicky kafe upravama se pak dojde L*c+k-(L*c+k)/(L+1) = (L+1)*(L*c+k)/(L+1) - (L*c+k)/(L+1) = [ (L+1)*(L*c+k)-(L*c+k) ] /(L+1) = [ (L+1-1)*(L*c+k) ] / (L+1) = [ L*(L*c+k) ] / (L+1) = [ L^2*c + L*k ] / (L+1) = objem cajovyho hrnkuPodobne se udela kovovej hrnek
L*k-k+(L*c+k)/(L+1) = [ (L*k-k)*(L+1)+(L*c+k) ] / (L+1) = [ L^2*k + L*k - L*k - k + L*c + k ] / (L+1) = [ L^2*k + L*c ] / (L+1) = objem kavovyho hrnkuZ obou plyne, ze koncentrace je stejna. Je nekdo proti? BTW: Jsem linux admin. Co ti z tohohle plyne, ze jsem?
> Co ti z tohohle plyne, ze jsem? clovek co ma spoustu casu...
> Co ti z tohohle plyne, ze jsem? clovek co ma spoustu casu...hehe, ted chce segra koupit novej notebook, tak jsem s ni prokecal o hodne vic casu:) BTW, kratce pred obedem jsem nad tim premyslel, pres obed me to napadlo a po obede jsem to spocet. Ale jinak mas pravdu, misto reseni takovyhle kravin bych mel radsi makat
pocatek 100 * kava 100 * caj 1 jednotka do caje 99 * kava 100 * caj + 1 * kava 1 jednotka do kavy 99 * kava + 1 * (100 * caj + 1 * kava) / 101 = 100/101 * caj + 10 000/101 * kava 100 * (100 * caj + 1 * kava) / 101 = 10 000/101 * caj + 100/101 * kava
Zbytecne do toho pletes desetinna cisla. Staci pocitat v jednotkach ...O tom jsem take premyslel, ale po zkusenostestech s reakaci nekolika lidi z meho okoli na zlomky s vice nez s dvoucifernym jmenovatelem jsem radeji pouzil desetinna cisla.
Takže čaj bude čistší.Ale uz nebude chutit...
v čaji 1 lžička kafe, v kafi 1 lžička-(objem čaje v hrníčku/objem 1. lžičky kafe) čajeTo vám tam ale kafe přibylo. Protože z té jedné lžičky, kterou jste dal v prvním kroku do čaje, musíte část zase přenést zpátky v druhém kroku – takže neplatí výrok „v čaji 1 lžička kafe“. Několik podrobnějších zdůvodnění, proč bude „znečištění“ obou tekutin na konci stejné, najdete v okolní diskuzi.
Update: Pro šťouraly ještě dodávám, že předpokládám dokonalé promíchání a tudíž je jedno, jestli z "čajníku" naberu lžičku míchanice úplně shora nebo někde ze dna hrnkuTakže došlo :)
je az skoro skoda, ze se takovehle otazky s tak debilnima odpovedma ukazujou na linuxovem foru, protoze v ocich nas ostanich opet linuxari o neco vic klesliA to kdybyste si to diskuzní fórum opravdu přečetl, zjistil byste, že to ti linuxáři dovedou na rodzíl od vás vyřešit i správně a řešení dokonce zdůvodnit…
Taky mně to vychází, že koncetrace budou stejné. Důkaz se odvíjí takto:
Nechť h je objem hrnku, l objem lžičky.
Přeliju-li jednu kafovou lžičku do čaje, bude v čajovém hrnku koncentrace čaje h/(h+l) [1], koncentrace kávy l/(h+l) [2].
V kafovém hrnku mi zůstalo h-l [3] kafe, přidám do něj lžičku oné ťabry. Tato lžička obsahuje l*[2], tj. l*l/(h+l) [4] množství kávy, zbytek je čaj. V kafovém hrnku tedy mám [3]+[4] kafe v celkovém objemu h tekutiny, koncentrace kafe je tedy (h-l+l*l/(h+l))/h kávy, po úpravě h/h+l, což je rovno [1]. QED.
horsie bolo, ked som sa snazil tie dve logiky zjednotit, normalne to aj bolelo.A co teprve až objevíš Monty-Hall problem
kafe nebo čajnajlepšie je pravé kakao!