Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Tiskni
Sdílej:
10x vic mrtvol (30000) je porad na urovni horsi chripky.Furt mi není jasný, proč se to lidi snaží napasovat na chřipku. Jako kdyby to mělo čemukoli pomoct. Přitom větší chřipkový epidemie/pandemie taky způsobují vysoký počty úmrtí, velké ekonomické škody atd. a prodělat si chřipku, zejména nějakou horší, taky nemusí vůbec bejt dobrý. Ani pro zdravýho člověka. Z dlouhodobého hlediska - byť aktuálně řešíme čovid, kterej aktuálně určitě má vyšší prioritu - představujou chřipky asi i větší problém než koronaviry, přijde mi, že třeba H5N1 furt visí nad civilizací jako Damoklův měč. I když samozřejmě se to nedá moc predikovat a krom toho existujou i další nebezpečný druhy virů (Nipah, Ebola, ...). Prostě obecně zoonózy. No a jestliže budem mít tadytěch zoonóz 2 za dekádu, tak dává smysl snažit se nějak transformovat ekonomiku na větší resilienci proti těmhle věcem.
Kdyz odmitam behem chripkove epidemie chodit do prace jsem za idiota.Ještě na jaře jsem (naivně) doufal, že alespoň toto se změní a že se lidé začnou chovat rozumně. Tj když jsem nemocnej, nechodit do společnosti. Zakrývat si ústa při kašli (ideálně čistým kapesníkem). Umývat si ruce. To nás učili už snad ve školce. Proč to není default? Měl jsem kolegu, který se chodil léčit do kanclu, aby nenakazil doma rodinu. Když jsem si na nej stěžoval, tak nadřízený říkal, že ho potřebuje. Potom několikrát lehl celej kancl a šéfovi to bylo jedno (hele, mají tihle lidi vůbec nějakou zpětnou vazbu? Jsou si vůbec vědomi, že se věci dají předpovídat trochu do budoucnosti a že se lze poučit z minulosti?). Takže ne, nezmění se nic. Dokonce znám provozovny, které v době lockdownu měli výdejní okénko venku. To bylo prostě super a mohlo to tak zůstat trvale. Ne, hned první den po ukončení nařízení to zavřeli a lidi se mačkaj vevnitř. Nechápu.
Když jsem si na nej stěžoval, tak nadřízený říkal, že ho potřebujePotřebuje i vás? Jestli ano, tak je jednoduché řešení: prostě řekněte, že nehodláte riskovat své zdraví (i kdyby nic horšího, muset se válet doma stojí za hovno) a že když ho z toho kanclu nevyžene, tak doma zůstanete vy. V případě následků (jako že bych je nečekal) byste to dost možná uhrál i u soudu.
Ještě na jaře jsem (naivně) doufal, že alespoň toto se změní a že se lidé začnou chovat rozumně. Tj když jsem nemocnej, nechodit do společnosti. Zakrývat si ústa při kašli (ideálně čistým kapesníkem). Umývat si ruce. To nás učili už snad ve školce. Proč to není default?+1 Default to není, protože lidi chtějí noRMálNě žÍt.
Predpovedi o mrtvolach na ulici se nenaplnily.Díky přijatým opatřením. Jinde (New York, Brazílie) na tom nebyli tak dobře.
Covid je pouze horsi chripka (tak u nas kazdy rok zabije 3000 lidi).Covid u nás nejspíš prodělalo méně lidí než chřipku. Spíš by stálo za to porovnávat, kolik zabije z nakažených, a ještě uvážit případné následky, jak snadno se šíří, a podle morálních zásad toho kterého člověka discountovat zabití starých.
a podle morálních zásad toho kterého člověka discountovat zabití starých.Proč to hážeš do věkové roviny? Prostě diskontovat dle zbývající očekávané střední doby dožití takového pacienta... se starými to nemá nic společného, 20. letý muž, který do roka umře protože rakovina, má z tohoto pohledu stejnou hodnotu jako 80. letý muž který do roka zemře na kardiovaskulární onemocnění. Pokud oba zemřou na COVID19, jsou to stejné případy...
Kdo se bojí nebo se cítí ohrožen, ať nasadí respirátorCo kdyby to bylo naopak? Kdo se chce promořit, ať se někam zavře a neotravuje ostatní?
Před sto lety lidé vytáhli paty ze své vesnice jen když se vdával/ženil/umřel někdo z přízně a také to přežili.Za komunistů je šikanovala policie, nemohli studovat a také to přežili. Ani k jednomu se ale vracet nechci. Navíc i přestom že lidi necestovali, se nemoci šířily.
Dnes máme zcela jiné prostředky udržení soc. komunikace, takže stěžovat si na omezení v této oblasti mi v daném kontextu příjde jako docela nepatřičné.Pokud ti stačí kontakt přes internet a nechybí sport, kultura apod. tak jedině dobře pro tebe.
Do doby funkční a dostupné vakcíny je to zatím bohužel to jediné účinné.Však se klidně zavři doma, já s tím problém nemám. Mám problém s chytráky, co chtějí omezovat ostatní kvůli svému strachu. A je mi jedno jestli ten strach je z imperialistů, kumunistů nebo nakažlivé nemoci. A jiné možnosti samozřejmě jsou, stačí se podívat třeba k našim sousedům do Německa a Rakouska.
Člověk je společenský tvor řádově déle, než vznikla místní kulturní anomálie sociální atomizace do jaderné rodiny a někdy ani té ne.Ne, že bych byl fanoušek atomizace, nicméně nebylo by to s velkými rodinami ještě horší?
... než vznikla místní kulturní anomálie sociální atomizace do jaderné rodiny ...Proc ti tolik vadi rodina, soudruhu?
Porovnávám společenské škody s potenciálně vyššími ztrátami na lidských životech.Proto jsem se explicitně ptal na trvalé následky. V mé věkové kategorii a ještě k tomu bez komorbidit je smrtnost zanedbatelná, přesto se toho bojím, protože se objevuje různá anecdotal evidence, že tuhle někdo má poškozené plíce/srdce/... a zatím to nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil.
Stejně jako jsme se naučili žít třeba s automobilovou dopravou (která každý rok zabije a zmrzačí víc lidí než kovid) [...] Proč bysme měli na kovid aplikovat přísnější měřítka než na jiné problémy, které jsou často mnohem závažnější jak ze společenských tak ze zdravotních rizik?Protože pořád nevíme, jestli je Čovid opravdu méně závažný, než uvedené -- i v nejpromořenějších zemích ho prodělala pravděpodobně procenta populace, skutečný efekt (v případě kompletního rozšíření) tak bude o řád horší, a pokud reinfekce probíhá hůř, tak ještě víc.
Je to jeste daleko horsi. Ten cinsky virus je tak strasny, ze pry kazdy, kdo o nem jen vic uslysi ma natrvalo poskozeny mozek a zacne se chovat jak idiot. Nejhorsi smrt je pry z vydeseni. Zato pripadna vakcina od Billa Gatese bude naprosto, ale naprosto bezpecna, i bez ohledu na zkracene klinicke testovani, a kazdy, kdo by ji z opatrnosti odmital je sobec a ideozlocinec.Porovnávám společenské škody s potenciálně vyššími ztrátami na lidských životech.Proto jsem se explicitně ptal na trvalé následky. V mé věkové kategorii a ještě k tomu bez komorbidit je smrtnost zanedbatelná, přesto se toho bojím, protože se objevuje různá anecdotal evidence, že tuhle někdo má poškozené plíce/srdce/... a zatím to nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil...
Testování pouze těžkých případů (teplota nad 38 ˚C a dušnost) tu bylo již v březnu. Závod v testování se rozjel později, protože všechny země testovali. Při dnešním masivním testování většina testů (95 %) vyjde negativních. Jenže každý test stojí skoro 2000 Kč a to prý ještě nestačí na skutečné náklady.
Hranice epidemie v Česku je stanovena na 1600 případů na 100 000 obyvatel. Tam zdaleka s Covidem ještě nejsme. Tolik k přítomnosti epidemie.
Tahle parta sice v jeste lednu autoritativne tvrdila, ze se to mezi lidma urcite nesiriInu, to vědci dělají, když zatím nemají důkazy tvrdit opak
5. 1. 2020: Based on the preliminary information from the Chinese investigation team, no evidence of significant human-to-human transmission and no health care worker infections have been reported.
14. 1. 2020: WHO's technical lead for the response noted in a press briefing there may have been limited human-to-human transmission of the coronavirus (in the 41 confirmed cases), mainly through family members.
22. 1. 2020: WHO mission to China issued a statement saying that there was evidence of human-to-human transmission in Wuhan but more investigation was needed to understand the full extent of transmission.Příkladná vědecká metoda.
ja myslel, ze ve vede se teorie vyvracejiTak to sis myslel špatně, nikdo nikdy nebude okamžitě považovat pár izolovaných případů za pandemii, to by bylo neuvěřitelně nezodpovědné. Najdou se chytrolíni, kterým to bude jasné zpětně, to ti neberu.
Pokud tedy neni prenos mezi lidmi vyvracen, mel by byt bran jako moznyVšak taky byl, to o autoritativním popření jsi si úplně vymyslel.
Však taky byl, to o autoritativním popření jsi si úplně vymyslel.JiK v kostce no. (Nicméně k WHO taky nemam moc respekt.)
nic, uvidime, jestli to tukne nekoho jineho.Myslel jsem, že bude zjevné, že tím komentuju ten rozdíl mezi CFR v první a druhé vlně a porovnávám to s ČR. Zajímavé je pro mě osobně, že ten průběh je takhle podobný. Trochu podivné mi přijde, že moc nevidim nějaký lag mezi snížením CFR mezi US a Evropou, to by mohlo naznačovat, že fakt možná jde o nějakej sezónní vliv (což by pro nás bylo negativní), ale na takovej úsudek to je to málo dat, to by se asi muselo porovat víc lokací a lépe. Co ty považuješ za "podivné" jsem neřešil a je mi to asi celkem jedno.