Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak se mi povedlo rozchodit uspávání notebooku a mám z toho takovou radost, že jsem se rozhodl napsat takový lehký návod.
Jedná se o DELL Latitude CPi A366XT, ale základní myšlenky budou zřejmě společné většině přenosných počítačů.
Nastavil jsem svůj počítač tak, že pokud stisknu vypínač, vejde do režimu Suspend2, pokud stisknu tlačítko "Suspend", vejde do režimu "standby". Jaký je mezi nimi rozdíl ?
Suspend2 trvá asi 15s (uspání). Počítač si vlastně všechno potřebné uloží na disk a pak se vypne. Při zapnutí během bootování najde uložená data a obnoví je, takže bootování trvá asi 20s. Výhoda je, že notebook spí opravdu tvrdě, takže nemá během spánku žádnou spotřebu (je vlastně po HW stránce vypnutý).
Do režimu Standby vejde počítač rychleji (asi 4s) a během 6s se probudí. Vypne se monitor, disk a karty v PCMCIA slotu. Počítám, že data budou v RAM a NB tedy bude mít nějakou spotřebu, i když řádově nižší, než za běhu.
Chvíli jsem taky zkoušel režim "Suspend To RAM", ale po probuzení mi nešel zvuk. Z předchozího je tedy jasné, Suspend2 se hodí pro dlouhodobější "spánek", zatímco Standby je dobré třeba na krátký přenos počítače z místa A do místa B (...event. C).
Co tedy budeme potřebovat? Stáhneme skripty pro hibernaci,patch do jádra pro Suspend2 a ACPI daemona pro obsluhu tlačítek:
emerge hibernate-script
emerge suspend2-sources
emerge acpid
Potom zapneme podporu Suspend2 v jádře a překompilujeme ho. Protože používám LILO a SWAP oddíl mám na hda1, napsal jsem do lilo.conf:append="resume2=swap:/dev/hda1"
Po jakékoli úpravě souboru lilo.conf
je nutné napsat jako root příkaz lilo
.
Ted zkuste jako root napsat hibernate
. Počítač by měl "vejít" do režimu Suspend2. Jinak konfigurační soubor je v /etc/hibenrate/hibernate.conf
a pro Suspend2 by měl vypadat nějak takto:
UseSuspend2 yes Reboot no #3EnableEscape yes DefaultConsoleLevel 1 Compressor lzf Encryptor none # ImageSizeLimit 200 ## useful for initrd usage: # SuspendDevice swap:/dev/hda2 ## Powerdown method - 3 for suspend-to-RAM, 4 for ACPI S4 sleep, 5 for poweroff PowerdownMethod 5 ## Any other /proc/software_suspend setting can be set like so: # ProcSetting expected_compression 50 ## Or traditionally like this: Suspend2AllSettings 0 0 2056 65535 5 ## Or even from the results of hibernate --save-settings with this: # Suspend2AllSettingsFile /etc/hibernate/suspend-settings.conf ## For filewriter: # FilewriterLocation /suspend_file 1000 # VerifyFilewriterResume2 yes # ProcSetting userui_program /sbin/suspend2ui_text Verbosity 0 LogFile /var/log/hibernate.log LogVerbosity 1
Povedlo se ? OK. A teď zkusíme standby. To bude soubor hibernate.conf vypadat takto:
### suspend2 (for Software Suspend 2) #UseSuspend2 yes #Reboot no #3EnableEscape yes #DefaultConsoleLevel 1 #Compressor lzf #Encryptor none # ImageSizeLimit 200 ## useful for initrd usage: # SuspendDevice swap:/dev/hda2 ## Powerdown method - 3 for suspend-to-RAM, 4 for ACPI S4 sleep, 5 for poweroff #PowerdownMethod 5 ## Any other /proc/software_suspend setting can be set like so: # ProcSetting expected_compression 50 ## Or traditionally like this: #Suspend2AllSettings 0 0 2056 65535 5 ## Or even from the results of hibernate --save-settings with this: # Suspend2AllSettingsFile /etc/hibernate/suspend-settings.conf ## For filewriter: # FilewriterLocation /suspend_file 1000 # VerifyFilewriterResume2 yes # ProcSetting userui_program /sbin/suspend2ui_text ### sysfs_power_state ## To use /sys/power/state to suspend your machine (which may offer ## suspend-to-RAM, suspend-to-disk, standby, etc) comment out all the options ## above for Software Suspend 2, below for acpi_sleep, and uncomment this line. ## You may replace mem with any one of the states from "cat /sys/power/state" UseSysfsPowerState standby PowerdownMethod shutdown
Tak, když napíšete hibernate
teď, měj by NB jít do "standby" režimu.
Teď je nutné zařídit, aby se konfigurační soubor měnil podle potřeby. Já jsem to udělal tak, že konfigurační soubor pro režim Suspend2 jsem uložil do /etc/hibernate/suspend2.conf
a soubor pro standby mám v /etc/hibenrate/standby.conf
Dále jsem v adresáři /etc/hibernate/
vytvořil dva spustitelné soubory:
suspend2:
ln -sf /etc/hibernate/suspend2.conf /etc/hibernate/hibernate.conf hibernate
standby:
ln -sf /etc/hibernate/standby.conf /etc/hibernate/hibernate.conf hibernate
Teď by to mělo fungovat tak, že pokud napíšete jako root:/etc/hibernate/suspend2
tak počítač usne tvrdým spánkem Suspend2 a pokud napíšete /etc/hibernate/standby
, vleze do StandBy módu.
Nadále je potřeba přiřadit vytvořené skripty jednotlivým ACPI tlačítkům. To provedeme editací souboru /etc/acpi/default.sh
. Měl by vypadat nějak takhle:
#!/bin/sh # Copyright 1999-2004 Gentoo Foundation # Distributed under the terms of the GNU General Public License v2 # $Header: /var/cvsroot/gentoo-x86/sys-power/acpid/files/acpid-1.0.4-default.sh,v 1.1 2005/03/15 19:15:53 ciaranm Exp $ # Default acpi script that takes an entry for all actions set $* group=${1/\/*/} action=${1/*\//} case "$group" in button) case "$action" in power) /etc/hibernate/suspend2 ;; *) logger "ACPI action $action is not defined" ;; esac case "$action" in sleep) /etc/hibernate/standby ;; *) logger "ACPI action $action is not defined" esac ;; *) logger "ACPI group $group / action $action is not defined" ;; esac
No a to je asi všechno. Ještě dodám, že aby se ACPIDaemon spouštěl automaticky při bootu, je nutné napsat jako root:rc-update add acpid default
Poznámka: Když se mě občas někdo zeptá, proč že vlastně používám ten Linux, odpovím mu mimojiné, že mi umožňuje nastavit si počítač lépe obrazu svému. Proto se ptám zkušenějších: Bylo by možné podobné chování počítače (tzn. Suspend při stisku vypínače, apod.) nastavit i ve Windows ?
Tiskni
Sdílej:
Kdybych napsal rozsáhlý článek o tom, že LINUX RULEZZZ ! a Windows SUCKS!, tak bych takovou reakci čekal, a snad bych si ji i zasloužil.
Ale jako odpověď na prostý dotaz mi to přijde... řekněme přehnané. Byla ta poslední věta opravdu nutná ?
Z.H.
Bylo by možné podobné chování počítače (tzn. Suspend při stisku vypínače, apod.) nastavit i ve Windows ?Bylo, Dell přímo instaluje aplikaci jménem Dell QuickSet s průvodcem. V závislosti na rychlosti čtení to může zabrat 60-90 vteřin.
Aha. OK a bez té aplikace ? Spolubydlící má ACER a při stisku vypínače se vypne (překvapivě :o)) a při stisku "Suspend" usne, ale má nějaký odběr.
Kdyby to chtěl zařídit podobně, jako já, musí na to sehnat soft od ACERu, nebo to jde přímo ve Win ?
Z.H.
Ubezpečuju všechny, že to jako provokace míněno nebylo. S uspáváním nemám totiž moc zkušeností.
Co se týká spaní ve WinXP, tak spolubydlící s tím měl na ACERu docela problémy (počítač se dycky tak měsíc po instalaci Win. přestal probouzet).
No a na Linuxu mi to zatím chodí dobře a zas tolik práce mi to nedalo...
Z.H.
Mě to unloadnout nejde. Module is in use ... Ale díky za tip, teď mi to chodí, jak potřebuju.
Jak už jsem psal, jako provokace to míněno nebylo. Zajímalo mě to, abych pak nekecal blbosti a netvrdil lidem, že výhoda Linuxu je proti Windows v nečem, co se dá ve Win. nastavit na pár kliknutí...
Z.H.
#!/bin/sh # Copyright 1999-2004 Gentoo Foundation # Distributed under the terms of the GNU General Public License v2 # $Header: /var/cvsroot/gentoo-x86/sys-power/acpid/files/acpid-1.0.4-default.sh,v 1.1 2005/03/15 19:15:53 ciaranm Exp $ # Default acpi script that takes an entry for all actions set $* group=${1/\/*/} action=${1/*\//} case "$group" in button) case "$action" in power) /etc/hibernate/suspend2 ;; sleep) /etc/hibernate/standby ;; *) logger "ACPI action $action is not defined" esac ;; *) logger "ACPI group $group / action $action is not defined" ;; esactakhle by to mělo správně vypadat
Jj..to je asi pravda. Hodil jsem sem první funkční konfiguraci, ale jak na to tak koukám, uznávám, že je to zhovadilost.
Z.H.