Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Otula prohlasil:
Ono je to možná i tím, že dříve nebylo tolik technických blbin pro děcka, televize nic nevysílala, takže pokud jsme se chtěli večer něčím bavit, tak jsme vzali knihu a četli. A čeština v knihách tehdy byla čistá a krásná (dnes se mi při pohledu do mnohých knih zvedá žluč). Takže člověk si češtinu „vyčetl“ a nemusel se ji učit. S těmi dětmi +1. Když řeknu bobanům, aby si četli, obrátí oči v sloup, když jim to zopakuji, tak se oba rozbrečí a s nechutí přelouskají jednu stránku.
A já jednoznačně souhlasím. Čtení v dětství a pubertě je základem. Pamatuju si, že jsem si od 10 do 15 let chodil vybírat tak 10 knížek na 14 dnů z dospelacke knihovny v našem městě. Samozdrejmne namixované i s vecma z dětské, které jsem ale brzo odrostl. A bral jsem všecko, hlavně Sci-Fi, vojenské, klasiků, nějaké technické věci, detektivky.
Mam dotaz. Víte někdo jak 'motivovat' vlastní děti nejen ke čtení? Aspoň aby prolouskali Batlicku, Verneovy, Foglarovky, Sci-Fi a Fantasy? Přeci musí být nějaký fígl jak to těm malým satanům podsunout, ne? Nechci aby seděli na netu a psali přes ICQ, seznamky a xchaty picoviny s hodně w, aby prodrepeli mladí před plastation a před TV (to poslední je snad nejhorší, to je úplně pasivní výplach hlav)
Vždyť si nerozvinou fantazii, nerozvinou komunikační dovednosti, utečou jim zájmy a koníčky, copak nebudou lepit lítající modely (a při tom se naučí základy konstrukce, mechaniky a aerodynamiky), nebudou dělat fyzikální a chemické olympiády, stavět sklepní laboratoř, chodit do skauta a tak? Jak být dobrý rodič a tohle vše jim umožnit, ale nevnutit?
Tiskni
Sdílej:
"stavět sklepní laboratoř"První, co mě napadlo, bylo "nenaučí se základy zedničiny při pomoci při opravách domu"...
Roberte, opravdu si myslim, ze tech lakadel je opravdu dnes o rad vic nez za realneho socialismu.Vždycky když slyším něco podobného, vzpomenu si na jednu větu z Cimrmanů o živých obrazech: „To si nemyslete, to byl pokrok, vždyť před vynálezem televize rodiny celé večery seděly a koukaly do zdi.“ Před boomem hypermarketů vlastně nebylo kde nakupovat, dokud jsme neměli auto, nebylo jak se někam dostat atd. atd. Zrovna nedávno jsem se při psaní jednoho komentáře zde na Abíčku zarazil, jak že se to vlastně v dobách dva-osm-šestek šířily prográmky (tenkrát freeware, nebo různé návody a zdrojáčky), když po internetu tenkrát nebylo ani vidu ani slechu. Jo, ta lidská paměť je ošidná věc…
Mam dotaz. Víte někdo jak 'motivovat' vlastní děti nejen ke čtení? Aspoň aby prolouskali Batlicku, Verneovy, Foglarovky, Sci-Fi a Fantasy? Přeci musí být nějaký fígl jak to těm malým satanům podsunout, ne? Nechci aby seděli na netu a psali přes ICQ, seznamky a xchaty picoviny s hodně w, aby prodrepeli mladí před plastation a před TV (to poslední je snad nejhorší, to je úplně pasivní výplach hlav)Proč podsouvat? Co třeba vlastní příklad? Zajímat se o to, co dítě dělá (co čte) a mluvit s ním o tom, co dělám (čtu) já? Přece když bude dítě od narození rozumně vychováváno a bude se mu věnovat pozornost, nemůže ho nějaká PlayStation dlouho bavit, ne?
... a bude se mu věnovat pozornost, nemůže ho nějaká PlayStation dlouho bavit, ne?Ja si alibisticky rikam, ze jsem si toho jako dite neuzil, tak si to vynahrdim a bavi mne to i jako dospeleho uz docela dlouho, trebas kdyz si po prichodu z prace otevru pivo, a v HNL 2006 natrhnu s Ceskem prdel rusakum, USA nebo Kanade, pobavi mne to mnohem vic nez kdyz se donutim k tomu jit si zabehat.
Rodice cetli, a to docela hodne takze jsme spoustu knih meli doma. Otec, jeste za ono relneho socialismu, chodil kazdych 14 dni nebo mesic do knihkupectvy a prinesl si tasku knih. Kdyz uz to nebylo doma kam davat tak si tu tasku prinesl z knihovny, kam me naucil taky chodit a vyjednal mi pristup do dospelackeho oddeleni.
A musim rict, ze pricinou proc jsem sahl po "povinne cetbe"(rozumnej hodnotne klasicke literature) byla cestinarka na stredni skole. Ac nedocenena ucitelka na prumyslovce vdecim ji za objev poezie a knih, kterych bych si nikdy ani nevsiml.
otazka je, preco ich citat, ked vieme, ze existuje ovela lepsia literatura.To je relativní. Můžeš definovat co je pro tebe "lepší literatura?"
lepsia je pre mna taka s hlbsim vyznamom (na zamyslenie), premyslenejsimi spiknutiami a napr. aj trpkymi koncami...bavíme se o dětech ... já jsem všechny dostupné Verneovky přelouskal tak cca do třetí třídy, vážně pochybuju o tom, že bych v té době dokázal číst něco "hlubšího" ... třeba takový Clarke (je to "hlubší"?) mě na první pokus nenadchnul, na gymplu jsem po něm ale sáhl rád na Verneovkách jest třeba ocenit, jak jsou nabité zajímavými informacemi (byť některé vědecké poznatky jsou již překonané a z některých rekvizit zbývá nereálná pohádka), takže pokud někdo touží po dobrodružné literatuře, je to mnohem lepší volba než spousta jiného - a odsuzovat něco na základě vkusu ("dobrodružná je fuj") mi přijde hloupé (promiň, pokud jsem si tvou reakci špatně vyložil)
a odsuzovat něco na základě vkusu ("dobrodružná je fuj") mi přijde hloupélen som napisal, ze mna verneovky nijak nenadchli, to je vsetko
otazka znela, ci by nas bavili teraz...au, promiň, máš pravdu, neusledoval jsem vlákno, to je tak když člověk k abíčku odskakuje chvilkami čekaje na výstup programu
len som napisal, ze mna verneovky nijak nenadchli, to je vsetkonapsal jsi:
otazka je, preco ich citat, ked vieme, ze existuje ovela lepsia literatura.- to mi nevyznívá zrovna jenom že "tebe nenadchly" ...
to, ze ma v mladosti nenadchli som napisal nizsie. toto bola moja protiotazka, kde hladam nejaky dovod preco ich citat? ma niekto tolko casu aby neuprednostnil lepsie knihy? (navyse ked sa zjavne pre vacsinu jedna o opakovane citanie)len som napisal, ze mna verneovky nijak nenadchli, to je vsetkonapsal jsi:otazka je, preco ich citat, ked vieme, ze existuje ovela lepsia literatura.- to mi nevyznívá zrovna jenom že "tebe nenadchly" ...