Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »
Tiskni
Sdílej:
no v dobach davno minulych (pred zrusenim poddanstva) sa platil desiatok cirkvi, desiatok panovnikovi (kralovi) a este sa chodilo povinne "na panske" - makat na panovnikove majetky zadarmo. (aspon tak sme sa to ucili na dejepise na strednej skole, teda ak si dobre spominam).
cize 20% z toho co sa im podarilo nazhromazdit + nutene prace
To asi hodne zalezi od doby. Rekl bych, ze zeny pracovaly v podstate vzdy, ale ne vzdy je bylo i zvykem platit. U Geremka jsem cetl (tusim, ze se to tykalo 16.-17. stoleti a textilniho "prumyslu"), ze plat zeny se pohyboval ve stejnych hladinach jako plat deti.
Co se tyce otazky polozene v blogpostu tak se nekde zkusim podivat, ale i kdybych nejaka data nasel (cimz si nejsem vubec jisty) tak bych je povazoval spise za ramcova. Nicmene minimalne z prvni republiky a Rakouska by se neco melo dat najit.
Naprosto souhlasim, a rekl bych to i ostreji - kazdy resi, kolik sebere zamestnancum stat, ale nikdo neresi, kolik jim sebere zamestnavatel (zrejme proto, ze to druhe se na vyplatni pasku nepise a co oci nevidi, to srdce neboli). Krasne je to videt na propagandistickem "dni danove svobody". Proc nemame "den zamestnanecke svobody", tedy datum, od ktereho zamestnanci vydelavaji na sebe, a ne na zamestnavatele? Asi by se to nekomu nehodilo do kramu.
Ale to je k veci, protoze podstatne neni to, jake je formalni danove zatizeni, ale kdo rozhoduje o tom, za co se penize spotrebuji nebo investuji. Tedy, v tomto smyslu je pomer zisk zamestnavatele / zisk zamestnance relevantni. A tedy je i relevantni, ze tento ciselny udaj nemame.
znovu bych poprosil o vecnou debatu, sam vim, ze to neni snadne, ale zkusme vynechat politiku a venujme se cislum.Dovoluji si upozornit, že první kdo zde začal blábolit o levici a pravici byl někdo s nickem JiK. Od toho okamžiku nemáš žádné právo požadovat "věcnou debatu".
Hmmm ja bych rekl, ze vycislit souhrnou miru zdaneni je sice tezke a problematicke, ale to co bys chtel vycislit ty je zhola nemozne. Myslím to čistě technicky!
Naprosto souhlasim, a rekl bych to i ostreji - kazdy resi, kolik sebere zamestnancum stat, ale nikdo neresi, kolik jim sebere zamestnavatel (zrejme proto, ze to druhe se na vyplatni pasku nepise a co oci nevidi, to srdce neboli). Krasne je to videt na propagandistickem "dni danove svobody". Proc nemame "den zamestnanecke svobody", tedy datum, od ktereho zamestnanci vydelavaji na sebe, a ne na zamestnavatele? Asi by se to nekomu nehodilo do kramu.Tak si ho udělejte, jsem moc zvědavý jak to spočítáte
Naprosto souhlasim, a rekl bych to i ostreji - kazdy resi, kolik sebere zamestnancum stat, ale nikdo neresi, kolik jim sebere zamestnavatel.Komunisté jsou nikdo? A nejsou ani sami. Tento výrok je evidentně nepravdivý.
Co se týče životní úrovně tak doporučuji tohle: www.ggdc.net/maddison/Historical_Statistics/horizontal-file_09-2008.xls Je to opravdu od renomovaného autora a pochybuji, ze se da sehnat ucelenejsi soubor dat.
Obsahuje to odhady HDP na hlavu. Jiste, vsichni víme, že HDP na hlavu nemeri blahobyt, ale muzeme dobre predpokladat, ze s nim blahobyt uzce koreluje. (Pochopitelne uz vubec nam to nerekne jak se zilo sedlakovi na lontu.) V ekonomii se diky Bohu (vetsinou) drzi zasada, ze nemerime to co merit chceme, ale merime to, co merit umime. V opačnem pripade to vede k zavalu ruznych indexu, ktere nic moc nerikaji -- ruzne meraky stesti a nakonec i HDI.
No, moc o tom nevim, ale na Wikipedii lze nalezt historicke informace v clancich typu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_the_United_Kingdom
http://en.wikipedia.org/wiki/Taxation_in_the_United_States
Taky, co se tyce zivotni urovne obecne, me napada klasicke dilo:
http://www.marxists.org/archive/marx/works/1845/condition-working-class/index.htm
Jeste bych rad zminil, ze jsem vcera cetl clanek o cinskych robotarnach:
http://www.boingboing.net/2009/02/09/ghastly-working-cond.html
Diskuse k nemu je zajimava, a nekdo tam zminil
http://en.wikipedia.org/wiki/Truck_system
ktery byl pry pomerne bezny v 19.stoleti, rikam to proto, ze je take takova neformalni dan.
Jak jsem zminil ten "truck system", tak neco podobneho aplikoval i Tomas Bata, kdyz svym delnikum nutil ukladat penize na ucty svoji banky. Eeek! Nechapu, proc ho za to nekteri pravicaci oslavuji - podle meho nazoru je to presne v protikladu s pravicovou ideologii.