Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Tiskni
Sdílej:
KDE pro windows nejsou vůbec použitelné! A k čemu by ji ty programy byly?! Když je spousta nativních, kvalitních a pro nenáročou uživatelku dostačujících alternativ.
KDE pro windows nejsou vůbec použitelné!
Já to viděl a chvíli jsem si s tím i hrál a přišlo mi to použitelné. (Pokud jsi ale jedním z těch antiKDE4 fanatiků, je to jasné. ^_^)
A k čemu by ji ty programy byly?! Když je spousta nativních, kvalitních a pro nenáročou uživatelku dostačujících alternativ.
Amarok! (Třeba.)
Také raději preferuju Irfan, je rychlý, jednoduchý a dělá co chci. Picasa mne neuchvátila. Přehrávač Winamp a BS player. K pálení ,klasika, Nero. Je to podobné Linuxu, ty musíš být admin a vše instalit pod adminem a tchýni uděláš uživ. účet. Zakazuju blbosti typu "spojení s centrem pomoci MS" a přijde mi jednodušší nechat povolené ty updaty Win update, jen tchýni vysvětli, že pak musí restartovat systém. Ještě by to chtělo nějaký firewall a antivir, Antivir doporučuju NOD nebo nějaký řešení od ESETu. Jo na PDF používám Acrobat.
Pár PC s Win spravuju, už teda tolik ne, páč nemám čas a uživatelé se v tom nijak extra nevrtají. Běží to v klidu pár let. Reinstalace se má dělat 1x za půl roku, ale když pročistíš Temporary int. files a Temp, jednou za čas, není třeba reinstalace. Vydej zákaz instalací čehokoliv, tohle jde myslím i zakázat v uživ. právech, já to nedělám, jen slovně.
NTB mám IBM a je tam od nich spousta kravin, které já v životě nevyužiju a zbytečně mi to zpomaluje systém. Nepoužívám je, pro mne jsou zbytečné. Trochu odhadni tchýni co od toho chce.
Není, když ho osekáš, ale David se zmiňoval třeba o VLC, což je přehrávač, který mi vyhovuje v současnosti nejvíc. Spybot nebo adaware ho osekají sami.
SMplayer je lepší než vlca tolik nepadá. Rozdíl je to ale spíš až když sledujete anime, normální avíčka by měla jet všude.
Na obrázky rozhodně dopuručuju XnView, je to špička :)
Souhlasím s Davidem, AVG ani zadarmo, je to shit. Máme ho v práci a ten chudák admin se s tím furt s...e, věčně to vyhazuje debilní hlášky a moje testy AVG kontra NOD dopadly ve prospěch NODu. Používám ho X let a bez problémů.
Ono vůbec by bylo nejlepší tchýni dát u kafíčka pár rad ohledně bezpečnosti a vykašlat se na antivir uplně.
To že je NOD lepší je nepopíratelný fakt, jenže něco stojí.
Jik je určitě dobře placený, aspoň může dát tchýni dobrej dárek k čemukoliv .-). NOD se vyplatí koupit. I Eset smart security je vymakaný, je to vše v jednom i s firewallem a dokud bylo úplně free jelo mi na všech strojích. Já bych za to s klidem ty 2200,- cca dala.
2200Kc je na dva roky viz zde. Jinak doporucuju na video vlc, obsahuje vsechny podstatne kodeky, takze nemusite zasirat system kodekama zvlast. Na vzdalenou spravu se mi osobne osvedcil RealVNC v OpenVPN tunelu, tohle samozrejme zavisi na moznostech.
Ad poradenkove: nedavej tchyni administratorske heslo. Zaloz ji prosteho uzivatele a heslo si nech jenom pro svoji vzdalenou spravu.
Nebude, antivir pobezi jako sluzba s vyssimi pravy. FF nainstalujes nekam kde bude mit prava, nebo pouzijes portable verzi :). Profily FF a TB ma kazdy user ve svem uctu. Omezeni prav uzivatele je v tvem pripade nutnost. A jeste jednu vec - az vsechno udelas nezapomen na klon, at to nemusis predelavat cele znova, az se to pokazi.
dd if=/dev/<disk> of=mbr.bin bs=512 count=1
), u rozšířených oddílů se musí zazálohovat kompletní layout disku (zatím jsem to nikdy nepotřeboval, ale zná někdo jednodušší způsob než uložit si výpis oddílů a podle něj to zrekonstruovat, aniž by na to byly třeba speciální nástroje, které se na běžných linuxových LiveCD nevyskytují?).
Na samotných oddílů disku je asi nejlepší použit ntfsclone
z ntfsprogs
a výsledný soubor zkomprimovat - čistě nainstalované WindowsXP včetně ovladačů se vetšinou bez problémů vejdou na jediné CD.
Pokud je náhodou souborový systém odílu FAT32, stačí přepsat volné místo nulami (např. opakovaným vytvářením gigováho soboru z nul, dokud nedojde místo, a pak je všechny smazat) a pak to celé zkomprimovat jako zařízení.
V obou případech je výhodné před tím provést defragmentaci (optimálně takovou, které "sestrká" soubory k sobě a nechá prázdné místo v jednom kuse), trochu to zlepší komprimovatelnost.
Před samotnýn klonováním doporučuju vysypat koš, smazat body obnovení a z Linuxu vymazat swap a hibernační soubor, je zbytečné je zálohovat (Windows si je automaticky vytvoří) a obzlášť druhý jmenovaný může zabrat více místa než všechno ostatní.
>>>Pokud je náhodou souborový systém odílu FAT32, stačí přepsat volné místo nulami (např. opakovaným vytvářením gigováho soboru z nul, dokud nedojde místo, a pak je všechny smazat) a pak to celé zkomprimovat jako zařízení.
Toto lze udelat i na NTFS (dd if=/dev/zero of=file; rm file) dd skonci na hlasce "no space left of device" a "file" bude smazan. Timto se zbavime tezko komprimovatelneho odpadu a dale pomoci dd a roury do gzipu skomprimovat na nejaky jiny disk.
ntfsclone
je fikaný a zazálohuje jen clustery, které jsou obsazené, ty prázné ignoruje. Takže pokud je oddíl disku velký např. 100GB, ale je na něm jenom 20GB dat, bude mít výsledný soubor z ntfsclone jen o málo více než oněch 20GB (klvůli MFT, žurnálu a dalším metadatům).
na kodeky je dobry CCCP < Combined Community Codec Pack http://cccp-project.net/ prehrajes s tim snad vsechno co existuje ale davej bacha pri instalaci - bude se ti to snazit vnutit i nejaky prehravac
To je proto, že většina přehrávačlů jsou nekompatibilní a nestabilní horory (anime, na které je cccp primárně určena potřebuje zejména stabilní podporu pro h.264, mkv a titluky). Proto tam nabízejí Zoomplayer (který ale kvůli tomu, že nejsou nové verze, půjde nejspíš pryč) a media player classic - jakožto jediné dva (smutek!) opravdu spolehlivé přehrávače, navíc nepříliš invazivní.
Najrychlejsim pdf prehliadacom je SumatraPDF, ale skor by som sa priklonil k AcrobatReaderu. Az taky narocny nie je.
Prehliadac Opera :) s nastavenim mazania docasnych internetovych suborov a cookies pri zavreti okna.
Openoffice od Novellu http://www.go-oo.org/
Namiesto antiviru Comodo Personal Firewall
Na prehliadanie fotiek Xnview
Kodeky netreba. Na video Smplayer alebo Kmplayer.
Na muziku Foobar2000.
s nastavenim mazania docasnych internetovych suborov a cookies pri zavreti okna.
a to má jako výhodu v čem?
Viete co vsetko stahuje prehliadac na pozadi ?
KMPlayer je jiho KOREJSKÝ přehrávač.
Ty si machr!
Běžnému uživateli je to naštěstí úplně u pr*ele.
Určitě je to míň závadný, než krást placenej software. Vývojáři okolo TheKMPlayer způsobují škodu pouze emocionální, kdežto Pepa s kradeným fotošopem okrádá firmu o peníze!
>>>Běžný uživatel si kvůli úpravě fotek z dovolené stáhne Photoshop za 30 tisíc
A hura s kanonem na vrabce - nakonec je rad ze v tom vubec otoci obrazek nastojato.
No tak bacha na blbé antiviry (třeba to AVG), to vám je schopno restartovat počítač, ani nemrkne, klidně při rozdělané práci. Nějaká údržba bude nutná stále, protože to je Windows a ty aktualizace lítají v poslední době jedna za druhou. Pokud to nebude dost aktualizované, tak se to zaviruje, jen to pustíte do sítě. Nejlepší je tam něco nainstalovat a udělat toho něco obraz, třeba přes clonezillu. Až se to posere, tak to tam dáte zpět a trochu to zaktualizujete ... Cpát na nový notebook 7 let starý systém je prasečina.
AVG neni blbe ... blby je maximalne tak uzivatel pokud si nastavi automaticky a bez ptani restartovat pocitac po programove aktualizaci
Cpát na nový notebook 7 let starý systém je prasečina.cpat na novy netbook s procesorem Atom XPcka je myslim pomerne bezne a normalni. Kdyby byly tak priserne, asi by je vetsina sveta nepouzivala.
>>>Cpát na nový notebook 7 let starý systém je prasečina.
Taky to tak vidim.
Obzvlaste kdyz treba na Toshibe NB 100 slape vista ultimate a win 7 ultimate jak svicary.
Nemohu rici ze by originalni win xp byly nejak rychlejsi.
Mohu ti předat svých několik drobných zkušeností s prací ve Windows XP v práci (střídám je tam s jiným systémem).
a) Většina "oficiálního" nebo "oficiálně doporučeného" softwaru se hodí leda na smetiště. Například Adobe Acrobat (Reader) je úplná šílenost. Sice má asi 2541545417894189 funkcí, ale z toho jich 2541545417894179 většina normálních lidí nikdy nepoužila a nepoužije. Stejně tak nejrůznější udělátka např. od výrobců tiskáren atd. (ta mají další zajímavou vlastnost: zabírají mnoho místa na disku, na tom přiblblém panelu a v paměti).
b) Většina "cool vylepšení" (typicky je doporučuje ksindl typu redakce Technetu -- ano, to jsou ti "poraděnkové") vede jen a jen ke zhoršení.
c) Vypni co nejvíc zbytečných funkcí. Bohužel, u Windows XP je zbytečných funkcí většina a většinu z nich nelze nijak deaktivovat. Až vypneš všechny na první pohled zbytečné funkce, vypni i ty, o kterých si myslíš, že by se někdy mohly hodit. Nikdy se totiž hodit nebudou.
d) (Tato informace nepochází ode mě, ale od mých známých.) Nemá cenu se snažit, aby ikspéčka "vydržela" delší dobu. Je třeba se smířit s tím, že se (u těch "obyčejných" uživatelů, pro které jsou prý určena) aspoň jednou ročně smažou a znova nainstalují.
A taky doporučuji připravit studené obklady, neb se ve výrobcích jisté firmy vyskytují výtvory typu soudruha Sponky nebo toho dementního psa (při vyhledávání v Exploreru). Oproti nim je vkusná i Chobotnice.
A za poslední.
Jestli byla XP předinstalována na počítači, pak je pravděpodobné, že výrobce počítače tam nainstalovat nějaké h(s)račky z bodu a). Pokud to jde, všechny smaž. Jen budou otravovat "nabídkami" a "výhodnými registracemi".
>>> d) (Tato informace nepochází ode mě, ale od mých známých.) Nemá cenu se snažit, aby ikspéčka "vydržela" delší dobu. Je třeba se smířit s tím, že se (u těch "obyčejných" uživatelů, pro které jsou prý určena) aspoň jednou ročně smažou a znova nainstalují.
K tomu neni co dodat holt tak to bohuzel je.
Jo a vite ze: pokud widlim nechate jen primerene maly diskovy oddil tak ze potom tak "nekynou". Ja jsem mel jednoho casu win xp na oddile asi 3 GB, k tomu hafo sw a nemohl jsem si vubec stezovat. Docasne soubory drzel system na velikostech prijemnych nekolika desitkach MB.
osobne:
pdf - foxit reader
fotky - irfanview
clamwin - antivir
kodeky (satsuki?) + WMP 11 je celkom rozumne
U přehrávače není nad SMPlayer...
Skoro +1
poslech hudby: klidně bych pro tchyni nechal Windows Media Player
vypalování: CD Burner XP
antivir: Avast má (nebo měl) nevýhodu, že se mu musela jednou za rok obnovit bezplatná licence. AVG je bez zásahu navěky.
AVG FREE není (nebylo) bez zásahu, jednou za čas se musí aktualizovat na novou verzi (=neznámá okna) a někteří uživatelé s tím mají problém, jinak WMP a CDBurnerXP je dostačující kombinace :)
>>>Vsechno co tady ctu ma pro me jednoduchy zaver. Dej tam Ubuntu a bude vymalovano a po problemech...
Je pravda ze to co tchyne pozaduje by tam bezproblemu jelo a ani by se o to nemusel nikdo starat.
Tak já používám XP mnoho let a stále jako hlavní systém.
Na PDF mám Adobe Reader a nemám jediný problém. Rychlé je více, než dostatečně, žádný problém s kompatibilitou. Nevidím jediný důvod, proč vůbec dávat něco jiného.
Na prohlížení fotek používám Irfan View, je velmi příjemný, jen má chybu při skrolování velkého PDF, což na fotky nevadí.
Na internet Firefox s Adblockem.
Jinak XP mi bez problémů běží i 5 let bez přeinstalace stejně rychle jako na začátku.
Pokud to budete instalvoat lidem, je jim třeba jasně říct, že pokud do toho počítače zasáhne někdo jiný, nebo pokud si tam budou zkoušet instalovat cokoli, dáváte od tohoto ruce pryč a ať si s tím dělá co chce.
Odstínit od lidí zvenku, co do toho zasahují velmi velmi doporučuji.
Co velmi doporučuji je nainstalova kvalitní firewall (to znamená ne ZoneAlarm, který je takový cedník, a ne integrovaný ve Windows).
na PDF urcite Foxit PDF Reader, je malý, nemusí se instalovat a zobrazí všechno (Adobe Acrobat Reader mi někdy nezobrazí některé stránky z dokumentu obsahující čínské či jiné znaky nebo velký obrázek) na obrázky je IrfanView jeden z nejlepších co se týká prohlížení, na úpravu (fotek) bude lepší něco jiného na přehrávání filmů je spousta přehrávačů a všechny mají něco do sebe - žádný z nich ale není dokonalý a spíš se výběr týká toho, co od něj čekáme za funkce (někomu vyhovuje ten, jinému zas jiný) - ovládání, neinvazivnost, vlastní kodeky, žádný reklamy, žádný přiinstalovaný zbytečnosti navíc, atd... na internet asi FF nebo Operu (ikdyž i tady záleží spíš na výběru co komu vyhovuje) antivir Avast Home (je pravda, že kontrola celého disku trvá dlouho, a taky, že se musí po roce zase registrovat znovu, ikdyž zdarma, ale při běžné práci a správném nastavení o něm není vědět a svou práci odvádí výtečně - pochopitelně to píšu z hlediska uživatele právě AVASTU) - jinak je to skoro fuk jaký antivir použít (hlavně nějaký musí být) a výběr je zase spíš záležitostí důvěry a nejlépe i zkušeností s ním z předchozí doby pokud vůbec bude potřeba přehrávat .MOV (quicktime) nebo .RM (realmedia) doporučuju spíš alternativy QuickTimeAlternative a RealTimeAlternative - jen vloží soubory kodeků a přehrávat můžete z čehokoliv pro vzdálenou podporu taky doporučuju VNC právě proto, že "taháš uživateli myš" - prostě uděláš, co bude třeba a tvůj postup uživatel "uvidí" (příklad v obraze je lepší než hodiny vykládat) na dokumenty OpenOffice PS: Nejvíc mě zaujal názor uživatele prOm3TheuS. Zřejmě s tím má hodně zkušeností a já s ním souhlasím v mnoha bodech. Ty bys měl podle mého taky.
K tomu poslednímu. Dejte jí do skupiny Users. Účet administrátora zahesluje a heslo neprozraďte. Nastavte ten účet (tchýnin) tak, aby se komp po spuštění do něj rovnou přihlásil. Tím se omezí možnost instalace programů. Pokud nebudete používat nějaké obskurní programy či programy staršího data (rozchodit office 97 na XP pod účtem s oprávněním USERS je dobrodružství), měli by fungovat.
Na spyware nainstalujte windows defender od MS.