Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Celkom nedávno som sa začal zaoberať myšlienkou odskúšať si Gentoo (inštaloval som ho pred rokom, na virtuálnom počítači vo vmware, no neúspešne), prípadne ním časom nahradiť mnou momentálne používaný Slackware.
Nechcel som sa do toho púšťať hlava-nehlava a tak som si nechal poradiť, že mám pre Gentoo vyhradiť vlastnú partíciu a môžem kompilovať a pritom dalej "slackovať". Tak fajn, voľnú partition nemám, ale snád nebude až taký problém vytvoriť. Spomenul som si na System Rescue CD a tak som sa rozhodol zveriť mu túto úlohu. Boot CD v poriadku, qtparted má krásne grafické prostredie, kde si človek bez problémov nakliká čo potrebuje. Apply changes a do 10 minút je práca hotová. Reštartujem PC a sledujem, čo sa bude diať.
Úvodné chybové hlášky nedávajú tušiť nič dobrého. Ked po štarte X sa miesto pozadia fluxboxu zobrazí len cca 1/4 obrázku, začína ma oblievať pot.
No, nakoniec to nie je tak zlé. Vlastne som s tým tak nejak počítal a už dopredu najdôležitejšie veci zazálohoval. Takže ešte rýchla rozlúčka so systémom a papa Slack. Disk je nepoužiteľný, ked systém narazí pri práci s diskom na chybu, už sa nepozviecha a je treba študený reštart..
Teraz už sedím za Gentoo mašinou (stage3) a zoznamujem sa s novým prostredím. Som zvedavý, či ma toto distro chytí..
Tiskni
Sdílej: