Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Disasembloval som BIOS, aby som sa mohol trochu lepšie popozerať a hoci tu neuverejním všetky výsledky, poviem vám, čo som našiel.
V BIOSe je niekoľko rozličných tabuliek, skupina pre Windows XP a Vista, skupina pre 2000ky, skupina pre NT, Me, 95, 98 atď, ktorá len hádže chyby a jedna pre Linux.
Tá pre Linux odkazuje na zle napísanú tabuľku, ktorá nezodpovedá implementácii ACPI na doske, čo spôsobuje divné chyby v kerneli, záhadné mrznutie systému, žiadnu podporu pre uspávanie do pamäte alebo na disk a iné problémy. Pomocou mojich úprav (nižšie) som získal systém, ktorý spadne iba pri ďalšom reboote po tom, ako bol suspendovaný. Blbá vec pri disasemblovaní ľubovoľného programu je, že neuvidíte komentáre, takže je ťažké povedať, čo robí to, či ono. Bol by som však prekliaty, ak by som bol prinútený kúpiť si Vistu len preto, aby Foxconn prestal padať, nenechám sa terorizovať.
(viac sa dočítate tu)
Tiskni
Sdílej:
Disasembloval som BIOS, aby som sa mohol trochu lepšie popozeraťTo bych také jednou chtěl. Velká výzva to jest…
Já se zrovna przním s ochranou jednoho "profi" systému. Tomu začíná oddíl se systémem na druhém sektoru(Partition Table: msdos
, takže docela nechápu jak) a místo magic number ext2 na něm čeká binární sid, které si potom ten program čte a kontroluje. Ze všeho nejvíc mě dostalo, že to kontroluje tímto:open("/dev/hdc", …
(Jak se kroutil když běžel v dentry cache). A názvy fcí. také jedna báseň.
Blbá vec pri disasemblovaní ľubovoľného programu je, že neuvidíte komentáre, takže je ťažké povedať, čo robí to, či ono.Tak, tak…holt těžký úděl to je.