Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Disasembloval som BIOS, aby som sa mohol trochu lepšie popozerať a hoci tu neuverejním všetky výsledky, poviem vám, čo som našiel.
V BIOSe je niekoľko rozličných tabuliek, skupina pre Windows XP a Vista, skupina pre 2000ky, skupina pre NT, Me, 95, 98 atď, ktorá len hádže chyby a jedna pre Linux.
Tá pre Linux odkazuje na zle napísanú tabuľku, ktorá nezodpovedá implementácii ACPI na doske, čo spôsobuje divné chyby v kerneli, záhadné mrznutie systému, žiadnu podporu pre uspávanie do pamäte alebo na disk a iné problémy. Pomocou mojich úprav (nižšie) som získal systém, ktorý spadne iba pri ďalšom reboote po tom, ako bol suspendovaný. Blbá vec pri disasemblovaní ľubovoľného programu je, že neuvidíte komentáre, takže je ťažké povedať, čo robí to, či ono. Bol by som však prekliaty, ak by som bol prinútený kúpiť si Vistu len preto, aby Foxconn prestal padať, nenechám sa terorizovať.
(viac sa dočítate tu)
Tiskni
Sdílej:
Disasembloval som BIOS, aby som sa mohol trochu lepšie popozeraťTo bych také jednou chtěl. Velká výzva to jest…
Já se zrovna przním s ochranou jednoho "profi" systému. Tomu začíná oddíl se systémem na druhém sektoru(Partition Table: msdos
, takže docela nechápu jak) a místo magic number ext2 na něm čeká binární sid, které si potom ten program čte a kontroluje. Ze všeho nejvíc mě dostalo, že to kontroluje tímto:open("/dev/hdc", …
(Jak se kroutil když běžel v dentry cache). A názvy fcí. také jedna báseň.
Blbá vec pri disasemblovaní ľubovoľného programu je, že neuvidíte komentáre, takže je ťažké povedať, čo robí to, či ono.Tak, tak…holt těžký úděl to je.