Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Vytvořila? Ahóóój
No jo, dívek tu asi moc není, že?:D
Jenom minimum, co takhle nějaký seznámení, vzhledem k místní komunitě si myslím že budeš během několika dnů místní celebrita, tak by bylo fajn vědět kdo vlastně jsi.
vim ~/.emacs
Ostatně, viděli jste už to video s ženským a mužským mozkem na ty trubko? (YouTube). Krabice, krabice, krabice...;)Myslíš takovýto s "Nothing Box"? To bylo docela geniální
<!--break-->
po úvodním textu, v tomhle případě tu značku dáš před obrázek, to co je před touto značkou bude vidět ve výpisu blogů a zbytek zápisku bude vidět po jeho otevření, přehled blogů je pak nepřehledný, když jsou v něm obrázky vim ~/.emacs
Pedofil?Nemáš problémy se čtením?
Já ve třinácti začínal na Knoppixu a Mandrake, ve čtrnácti jsem měl v dualbootu Debian, jestliže tě to tak zajímá...
(V květnu mi bude 20.)
Však ona Xpéčka jsou deset let stará, takže východisko není (ne, s Win7 na mě nechoďte, poslední měsíc jsem ten hnus na jednom počítači používal a vracím se tam radši k ruské pirátské vyladěné edici ykspéček).A diry v tech XP si zaplatujes sam? Ovladace na novy HW si pises taky?
Já vám nevím. Sám 7 spíš rád nemám (hlavně se mi narozdíl od XP nevejdou na disk), ale co jsem ve středu pozoroval workflow vedle sedícího spolužáka, tak to nemusí být zase tak zlé.
Tiskni
Sdílej: