Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Nedávno jsem ke svému smutku zjistil, že stránky svobodného anglicko-českého slovníku slovnik.zcu.cz jsou mimo provoz. V archívu jsem našel jejich starou verzi a napsal na nich uvedenému autorovi (tj. Milanu Svobodovi) dotaz, co se stalo, jestli to žije, a pokud ne, že bych to po něm převzal.
Na základě smlouvy se sdružením CZ.NIC je bylo možné získat přístup přímo k zóně CZ domény. Jedním z možných využití je také vytváření archívu. A to je mimo jiné to, co společnost KRAXNET bude povinna bez jakékoli náhrady smazat.
Dosud měla oficiální zájem na zrušení tzv. autorských poplatků (též nazývaných jako výpalné) snad pouze Česká pirátská strana (ač se to v jejím programu obtížně hledá, je to tam). Nyní se k této snaze připojuje i Strana svobodných občanů.
Na počátku byl velký plán vybudovat český portál čistě pro programátory open-source softwaru. Pak se zrodila myšlenka vybudovat český SourceForge.net. Co však z toho zbylo?
Vydali jsme první release nové řady (0.20.0), mírně rozčeřili zdejší klidné vody, ale teď – teď to teprve přijde! Pokud si někdo myslel, že Tuxánci nikdy nevyrostou z dětských nemocí, že nikdy nepřerostou nejmenovanou konkurenční hru, tak ho musím zklamat – tento okamžik se totiž kvapem blíží.
O Tuxáncích se hodně mluvilo přibližně touto dobou před rokem a pár měsíci. Pak o nich na dlouhou dobu nastalo hrobové ticho. Skoro se mohlo zdát, že tento velice nadějný projekt upadl do hlubin zapomnění. Jaké štěstí, že to není pravda a že se pilně připravuje první verze nové generace.
Blogging je velmi populární záležitost. ABCLinuxu vychází svým čtenářům vstříc s možností založení vlastního blogu pod jeho záštitou. Takže beru i já.