Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Dobrý večer,
Potřeboval bych poradit s výběrem notebooku. Nehledám nějakou špičkovou mašinu. Spíš starší stroj, který bych si mohl vzít a jít si sednout třeba do kavárny, bez obav, že by ta mašina nějak nadprůměrně lákala nenechavce.
Primrně by měla tato mašinka sloužit k brouzdání po internetu a k přehrávání k hudby. Běžet by na ní měl Debian.
Trochu váhám nad tím, zda použít grafické rozhraní, nebo ne. Pár dní jsem zkoušel, jak by se mi pracovalo pouze v textové konzoli a byla to docela dobrá zkušenost
Zjistil jsem, že v příkazové řádce se dá dělat spousta věcí o nichž jsem si myslel, že bez grafického rozhraní nejdou. Například jsem nikdy dřív nepoužíval Mplayer, ale možnost spouštět oblíbené stanice na shoutcast.com prostým nalistováním použitého příkazu v bashi má svůj nesporný půvab, takže Mplayer nahradil dosavadní VLC a po pár dnech jsem si zvykl na Centericq natolik, že jsem odinstaloval dříve preferovaný gaim. Krom toho jsem si trochu přičichl k Emacsu a budu ho ještě chvíli zkoušet.
Při práci v CLI jem postrádal vlastně jen možnost používat myš ke kopírování a vkládání textu (vím, že to jde, ale zatím jsem se nějak nedostal k tomu,abych si poročetl dokumentaci a rozjel to) a pak možnost otvírat soubory ve formátu .doc, vytvořit v Linuxu dokument čitelný pro Win nebyl problém, ale obráceně to nějak nešlo.
Takže grafické rozhraní by mohlo být, ale nemuselo. Nejsem rozhodnutý. (Mimochodem, máte nějaké zkušenosti s framebufferem? v podobné situaci?
Předem dík za všechny typy.
S pozdravem Jack
Tiskni
Sdílej:
Primárně by měla tato mašinka sloužit k brouzdání po internetu a k přehrávání k hudby. ... Trochu váhám nad tím, zda použít grafické rozhraníNení zač
V diskusi se vyskyt odkaz na T41, stačil by mi dost, kdybych hledal znova.
2) Asi by nebolo od veci napísať, koľko si do toho ochotný investovať.
3) Jednoznačne IBM :)