Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dobrý večer,
Potřeboval bych poradit s výběrem notebooku. Nehledám nějakou špičkovou mašinu. Spíš starší stroj, který bych si mohl vzít a jít si sednout třeba do kavárny, bez obav, že by ta mašina nějak nadprůměrně lákala nenechavce.
Primrně by měla tato mašinka sloužit k brouzdání po internetu a k přehrávání k hudby. Běžet by na ní měl Debian.
Trochu váhám nad tím, zda použít grafické rozhraní, nebo ne. Pár dní jsem zkoušel, jak by se mi pracovalo pouze v textové konzoli a byla to docela dobrá zkušenost
Zjistil jsem, že v příkazové řádce se dá dělat spousta věcí o nichž jsem si myslel, že bez grafického rozhraní nejdou. Například jsem nikdy dřív nepoužíval Mplayer, ale možnost spouštět oblíbené stanice na shoutcast.com prostým nalistováním použitého příkazu v bashi má svůj nesporný půvab, takže Mplayer nahradil dosavadní VLC a po pár dnech jsem si zvykl na Centericq natolik, že jsem odinstaloval dříve preferovaný gaim. Krom toho jsem si trochu přičichl k Emacsu a budu ho ještě chvíli zkoušet.
Při práci v CLI jem postrádal vlastně jen možnost používat myš ke kopírování a vkládání textu (vím, že to jde, ale zatím jsem se nějak nedostal k tomu,abych si poročetl dokumentaci a rozjel to) a pak možnost otvírat soubory ve formátu .doc, vytvořit v Linuxu dokument čitelný pro Win nebyl problém, ale obráceně to nějak nešlo.
Takže grafické rozhraní by mohlo být, ale nemuselo. Nejsem rozhodnutý. (Mimochodem, máte nějaké zkušenosti s framebufferem? v podobné situaci?
Předem dík za všechny typy.
S pozdravem Jack
Tiskni
Sdílej:
Primárně by měla tato mašinka sloužit k brouzdání po internetu a k přehrávání k hudby. ... Trochu váhám nad tím, zda použít grafické rozhraníNení zač
V diskusi se vyskyt odkaz na T41, stačil by mi dost, kdybych hledal znova.
2) Asi by nebolo od veci napísať, koľko si do toho ochotný investovať.
3) Jednoznačne IBM :)