Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Před pár dny jsem si zkusil nainstalovat textový editor Emacs. Předpoklad byl, že ho po krátkém otestování opět opustím, ale věci se vyvinuly poněkud jinak. "Sedím" na něm po chvilkách už asi třetí týden a zatím ho nemám chuť opustit.
Dohledal jsem si pár základních nastavení a příkazů. Snad se budou hodit i někomu jinému
Posuny po řádcích C-p Posun o jeden řádek výš C-n O jeden řádek dolů C-a Posun na začátek řádku C-e Posun na koncec řádku
Posuny po znacích C-f Posun o jeden znak dopředu C-b Posun o jeden znak dozadu
Posuny po slovech M-f Posun o jedno slovo dopředu M-b Posun o jedno slovo dozadu
Ukládání souboru C-XW Uložit jako
Kopírování a vkládání textu C-Space Označí začátek textu se kterým budete pracovat Přesuňte se na konec textu se kterým chcete pracovat M-w Označuje konec bloku a provede kopírování C-y Označuje konec bloku a provede vkládání C-w Označuje konec bloku a provede vyjmutí textu
Vložení textu myší Provede se stiskem prostředního tlačítka
Přepínání mezi okny C-x o Přepne do dalšího okna, máte-li jich na obrazovce víc C-x b Přepne do dalšího bufferu v pořadí
Práce se soubory C-x C-f Načtení existujícího souboru, nebo vytvoření nového C-x C-f Uložení souboru C-x s Uložení všech neuložených souborů
Práce s adresáři C-X d Otevře zadaný adresář. Enter umožní pohyb mezi soubory C-X d + Vytvoří novou složku
Tiskni
Sdílej:
key.el
(define-key sgml-mode-map (kbd "C-c h 1" ) (lambda () (interactive) (sgml-insert-element "h1"))) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-c o o" ) (lambda () (interactive) (sgml-insert-element "option"))) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-c p p" ) (lambda () (interactive) (sgml-insert-element "p"))) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-c p r" ) (lambda () (interactive) (sgml-insert-element "pre"))) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-c s e" ) (lambda () (interactive) (sgml-insert-element "select"))) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-c s p" ) (lambda () (interactive) (sgml-insert-element "span"))) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-c t a" ) (lambda () (interactive) (sgml-insert-element "table"))) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-c t b" ) (lambda () (interactive) (sgml-insert-element "tbody"))) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-c t d" ) (lambda () (interactive) (sgml-insert-element "td"))) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-c t h" ) (lambda () (interactive) (sgml-insert-element "th"))) (define-key sgml-mode-map (kbd "C-c t r" ) (lambda () (interactive) (sgml-insert-element "tr")))
tento spôsob zápisu som zvolil zámerne, možno si všimnete, že tých tagov je tam poskromnejšie ...
sgml…
a nazývať sám seba programátorom sa IMO vylučuje END ...
. Jen poznamka pod carou, v sekci "prace se soubory" mas u ulozeni souboru C-x C-f
, myslim ze by tam melo byt C-x C-w
, coz je "ulozit jako". Jinak preju prijemnou zabavu(praci