Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Poslední rozruch kolem poplatků organizaci nazývající se "Ochranný Svaz Autorský" - zkráceně OSA (popravdě - není jediná) mě opět přivedla k úvahám kolem toho, kam může vést hamižnost.
První nad čím jsem se zamýšlel byly poplatky ze všeho. Ty tu jsou vlastně pro mé dobro, abych podporoval umělce (oficiálně). Ale jsou tu i pro mé svědomí, protože jsem doteď měl výčitky že budou chudáci hladovět, pokud si jejich díla nekoupím a tak jsem si jako starý xxx (dosaďte si podle svého vkusu vhodný pejorativ) hudbu kupoval a nestahoval. Nyní už nic takového - mám totiž předplaceno...
Druhou věcí, která mě napadla je to, že zatímco dříve měl každý zpěvák radost, když jeho dílo "zlidovělo" a bylo reprodukováno v restauracích 4. cenové skupiny, u ohňů a při jiných příležitostech lidové zábavy, každý spisovatel a dramatik byl rád, když úryvky jeho díla byla citována při obdobných příležitostech, dnes to tak už není. Dnes se požaduje poplatek za zpěv státní hymny skupinou školáků při uvítání presidenta republiky. Nevím která píseň by měla být více veřejným vlastnictvím než státní hymna a která příležitost je méně komerční než zpěv nezpěváků hlavě státu, ale asi tomu nerozumím, nejsem právník, ani umělec...
Možná bych to neměl vyslovit, aby to někdo nevzal vážně, ale měli by se zavést poplatky za každý den života člověka. Hluší, němí, slepci a obdobně postižení by pak měli nárok na vrácení odpovídající části (samozřejmě až po ročním zůčtování) na základě předložení příslušných dokladů ZTP...
Tiskni
Sdílej:
(A lobbisti vsech autorskych svazu taky)
Z kvalitni laserove tiskarny dostanou "umelci" az sedm tisic korun! A za co?Uvozovky plně na místě. Protože ty peníze dostane s podporou státu (zákona) tzv. kolektivní správce autorských práv, který je podle svého vnitřního, neveřejného (a nikomu jinému nepodléhajícího) klíče rozdělí mezi své členy, které BTW může také vylučovat, např. za poškození dobrého jména či čeho... Není tedy pravda, že každý autor je tímto kolektivním správcem také zastupován. Zastupován a odměňován je podle všeho pouze ten autor, který drží s mafií hubu a krok. Asi by mi někdo dokázal vysvětlit, že je nějaký kolektivní správce nutný, při současném stavu technologií a společnosti... možná. Ale určitě mi nevysvětlí, proč to musí být soukromá organizace (mnohdy s naprosto nejasným právním statutem) s mimořádnými pravomocemi, která si pak s penězi vybranými na základě zákona může naprosto svobodně nakládat dle svého uvážení. Tohle je zrovna oblast, kde by stát jako výběrčí a rozdělovatel - a to pod transparentní veřejnou kontrolou jako všechny státní úřady (§ 106!) - fungovat nakrásně mohl. Pokud tedy "daň" z médií ze zákona, tak skutečně daň a odpovědnost zákonodárce za její správné využití. A ne příspěvky tunelářům. Hm. Tolik z principu. V praxi všichni dobře vědí (i poslanci), že se to tolika lidí moc nedotkne - typicky minimální odvod, který skoro nikoho nebolí, ale ve výsledku nahrabe jednotlivým subjektům milióny. Taky geniální princip.
Zdeněk
No, vy jste si aspoň konzervy kupovalZase tak často to nebylo. Za tu cenu jsem si vždy důkladně rozmyslel, zda konkrétní kus stojí za to.
)
Pankáči si pěkně zařvou, jak všechno fakujou, na cd natočí...A OSA prachama zachrastí nad děvou povětrnou... Ale ještě mi chybí, kdo zabije to družstevní prase , opije se a poputuje za mříže...
úplně j.M.
(
Na stránkách www.jirihradec.cz se o OSA dozvíte více, mimo jiné i to, že podle OSA má 1 minuta 100 vteřinHm, ten člověk má smůlu, že se to táhne tak dlouho, že už je to mediálně nezajímavé. Veřejnost prostě nevydrží tak dlouho vnímat i ty nejkřiklavější zrůdnosti jako něco mimořádného. Stačí pár měsíců nebo let a kdyby se na potkání vraždilo, tak to s většinou ani nehne. Sledoval jsem tento přístup v několika oblastech a zjistil jsem, že oněm "hříšníkům" se ze všeho nejvíc vyplatí zatloukat, nereagovat, mlčet, nekomunikovat. Doporučuji zhlédnout třeba ty TV reportáže, které vyšuměly do ztracena. Zoufalému bojovníkovi začnou docházet síly, mediální podporu ztratí, protože kde jedna strana mlčí, tam není co vytřískat, není možné na něčem nachytat (žádný skandál, žádná reportáž!), nakonec už vypadá jako paranoik. Veřejnost většinou podstatu problému tak docela nechápe a na snahy o vysvětlení reaguje zíváním: "Hm, hele, no já se v tom nevyznám..." a prchá. I když to může mít konkrétní následky třeba pro bezpečnost nebo zdraví každého. Pohodlnější je tvářit se (a chovat se), že se věří většinovému (= mediálně virtuálnímu) názoru spolu s pocitem, že tak nějak to asi bude správně. Není zájem médií > není zájem veřejnosti > není zájem politiků. Takže nazdar. Takhle to chodí v mediokracii, což je to, co máme. Nebýt čas od času nějakého extrému jako teď zvýšení poplatků, nemluvili bychom o tom, ačkoliv poplatky existují už hodně dlouho. Ale oni to ustojí. Vlastně umlčí.(
.
Jinak jak
jsem slyšel samou chválu pouze na DVD-RAM média, ale tam je rozdíl (údajně) i
technologii zápisu i výroby (údajně se vyrábí z jiných materiálů, důsledněji
kontrolují a údajně se kontroluje i při samotném zápisu) a cena tomu odpovídá.
Jediný účinný protest je, pokud by se velká část lidí dohodla poplatky neplatit... Ale to je utopie.Ano, to je naprostá utopie, protože nevím, jak chcete neplatit něco, co odvádí výrobce. Leda byste přestal kupovat ;)
Protože autorské poplatky, poplatky za recyklace, televizní poplatky, rozhlasové poplatky, poplatek za úřední úkony, které jsou státem nařízeny každému občanovi jsou věci, které jsou de facto daní, neboť se jim těžko mohu vyhnout.Připočtěte si zdravotní pojištění etc. A hlavně si všimněte, že i tzv. pravice, která se občas profiluje tím, jak chce zmenšovat nataženou ruku státu k občanovi, se tyto věci nijak nechystá korigovat. Pouze přesunout výběrčí ze státu na soukromé subjekty - vzor OSA nechává pozdravovat. A to i v situaci, kdy stát evidentně na dohled na těmito soukromými hospodáři s veřejnými prostředky nestačí.
Nevím, podle mně jediný účinný protest je založit místo, najmout několik vynikajících právníků, na které každý přispěje nějakou tou stovkou (Tomáše Sokola?)Chacha, to jste si splet strany, ne? Od Sokola možná přijde nepříjemný dopis akorát vám, až se začnete s OSA & spol. hádat
Jediný účinný protest bude se vykašlat na moralistické úvahy o legalitě či nelegalitě a chovat se tržně, tedy ekonomicky efektivně. Chcípající kobyla nejvíc kope, tak počkat chvíli, než chcípne nadobro
Čas si mezi stahováním a vypalováním můžete spestřit dialogem s ministry a poslanci na téma výpalné. Pokud možno na veřejném plénu (online diskuse, veřejná setkání atd. - tam se těžko přiznává, že jim nestojí za to dělat si v parlamentu kvůli tomu mezi lobbyisty dusno).
Přece jen, když se o něčem mluví, je to lepší, než když se o tom mlčí.
ad pravice) rozdíl mezi levicí a pravicí je jenom v tom, že pravice dovedněji skrývá své záměry, zatímco levice to dělá nešikovněji. proto má u nás pravice (i když ODS moc pravicová není) lepší jméno, ale kdyby se zašťouralo...Je to pravda, máslo na hlavě mají všichni.
kdosi pochvaloval novalu autorského zákona, která je skvělá, protože uznala gpl licenciTo jsem byl já. A stojím si za tím, protože to skutečně bylo potřeba.
uvědomte si, že tyto poplatky jsou jen důsledkem novely autorského zákona, kterou jste tady na abclinuxu.cz chválili až do nebe.Omyl, ty poplatky (jak z médií, tak z přístrojů) tu byly už předtím, tedy v původním zákoně 121/2000 Sb. (resp. některé z nich i v tom, co platil ještě dřív). Zmiňovaná novela pouze zakázala obcházení prostředků ochrany, žádné nové poplatky nezavedla (resp. ne přímo - část rozhodovacích pravomocí o tomto svěřila do rukou ministru kultury).
pak bylo potřeba schválit gpl licenci, ale ne to ostatní. až se schválí zákon, který legalizuje gpl a zároveň současně schválí vybražďování vaší rodiny taky budete jásat? jde prostě o to, co všechno se schválí společně, a pokud se schválí jedna dobrá věc a tři špatné, je lepší to odmítnout a trvat nejdříve na vyřazení těch špatných.Jenže v daném případě to bohužel nebylo v rovině "buď legalizace GPL a k tomu ta zvěrstva, nebo ani jedno". Bylo to "buď legalizace GPL a zvěrstva, nebo zvěrstva samotná". Protože ona kriminalizace obcházení ochran je založena na směrnici EU, takže to parlament musel schválit tak jako tak (jinak hrozily sankce, případně i arbitráže).
a obcházením prostředků ochrany bude ještě sranda - to je ideální bič na lidi, protože nikdo neví co se za obcházení má považovat. mnoho programů obchází některé ochrany automaticky. mimochodem tohle je ideální bič na linuxV trestní rovině je to naprosto jasné. Aby mohl být někdo potrestán, muselo by mu být prokázáno úmyslné obcházení ochrany. Tedy při automatickém obcházení v nějakém programu je potrestání vyloučeno. Trochu něco jiného je rovina případné náhrady škody, ale ani tam nebude hrozit uživatelům příliš velké riziko. Spíš se obávám toho, že zmizí programy, které mají "obcházení ochrany" jako vedlejší efekt (i když je cílem něco jiného) a nebude za ně náhrada. Ale znovu opakuji, to není česká záležitost, to je záležitost celé EU - a v USA a jinde navíc podobné zákony platí už dlouho.