Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po delší době jsem se rozhodl upgradovat svůj Archlinux. V případě Archlinuxu lze za delší dobu považovat cokoliv nad týden a já jsem spouštěl upgrade asi cca po měsíci. Toto zase dopadlo...
Stáhl jsem upgrade nejprve do počítače, to dělám vždycky. Předtím jsem
zasvěceně přejmenoval repositář current
na core
a upgradoval pacmana.
A pak jsem pustil vlastní upgrade, prozkoumal balíky určené k upgradu a zdálo
se mi, že všechno je v pořádku. Kernel, ovladače a pár dalších věcí mám jako
vyjímky, které se upgradovat nemají. Potvrdil jsem, a pak sledoval výpisy
sdělující, že je všechno v pořádku...
Ovšem již vypínání počítače mi sdělilo, že všechno v pořádku zdaleka není. Polovina příkazů ukončujících démony zhavarovala a já s obavami pustil boot počítače.
Ten vyplnil mé myšlenky i obrazovku nejtemnější černí ze které na mne poblikávala výzva k zadání hesla na superuživatele pro přihlášení do single user módu.
Po několika rebootech jsem s pomocí nejstaršího informačního nástroje (tužka a papír) dával dohromady rozsah škod. Ono hlavně vadilo, že chybí program
mount
a pár dalších systémových programů, jinak se disk detekoval a
normálně vytvářel device. A tak jsem se ocitl před problémem kde vzít mount
a jak přimountovat pro zápis disk bez příkazu mount
. Už jsem začal
přemýšlet kdy jsem si naposledy vypálil záchranné CD a kde jej vlastně mám
uloženo, když mi hlavou proběhla spásná myšlenka. V chrootu mám druhý
archlinux, 32-bitový, a ten je stále neporušen a možná bude fungovat! A zkusil
jsem na read-only připojeném disku příkaz dchroot
a on skutečně fungoval.
Pak jsem snadno pomocí pacman -Qo /bin/mount
zjistil, že patří do balíku
util-linux
. Příslušný balík jsem našel v keši pacmanu stažený ve verzích
util-linux
a novější util-linux-ng
. Sláva, zbývá problém jak je dostat
na disk připojený jen pro čtení, když není k dispozici program mount
. A
opět pomohl druhý systém, místo /bin/mount
jsem zavolal
/opt/arch32/bin/mount -n -o remount,rw /
a staticky slinkovaný 32-bitový
mount zafungoval. Pak jsem již jen pomocí ``pacman -A
/var/cache/pacman/pkg/util-linux-ng-2.13-1-x86_64.pkg.tar.gz`` dopravil
mount
i ostatní pohřešované programy na své místo a po rebootu jsem se v
duchu poplácal po rameni jak jsem to šikovně spravil.
A k čemu vlastně došlo? Při upgrade se odinstalovala starší verze
util-linux
a z mě dosud neznámých důvodů se již novější verze
util-linux-ng
, která jej měla nahradit nenainstalovala . No i to se
někdy může stát, i když by nemělo...
Tiskni
Sdílej:
Vždy stačilo přečíst si nejdříve upozornění v novinkách na archlinux.org a pak pozorně číst co upgrade programů vypsal za hlášky na terminál. dNo právě. S tím nemám čas se obtěžovat. Navíc nevím jak to ti vývojáři dělají, ale "problémový" (neboli takový, který vyžadoval dávku studia) upgrade vždy načasovali na den v němž jsem měl problém najít čas na vyčištění zubů. Tak teď fandím Archi z povzdálí.
Takže bych řekl, že problém bude mezi klávesnicí a židlí.To zaprvé, a zadruhé mezi postelí s stropem. Hraní si s počítačem je u mě považováno za "nežádoucí činnost" :-[.
pacman -Qa | grep util
a pak jsem jej musel ručně doinstalovat z /var/cache/pacman/pkg/
, kde byl normálně stažený a připravený k instalaci.