Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.
Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Počkejte až si to přečte
. Ale předpokládám, že až začne zimní semestr tak budu mít dostatek času něco napsat. Samozřejmě pokud by byl zájem.
Kvalitních kuchařek není nikdy dost
S Huginem sem tam udělám nějaké panorama, ale určitě je tam dost věcí o kterých nemám ani páru.
Kazdy clanek nalezeny prostrednictvim vyhledavace muze byt nekomu uzitecny ac se treba vetsine zda nepotrebny. Avsak z pohledu vyhledavacu je jedno jestli je takovyto clanek napsan v rubrice clanky ci navody a nebo jednoduse v blogu.
) se o tomto problému diskutovalo; o problému se ví a řešení už je na cestě. Momentálně se čeká na implementaci...
Jsem přihlášen v autorské konferenci a dost často se objeví zajímavý návrh, kterého se nikdo neujme.
Tak se ho ujmi... pokud si vzpomínám neujala se Fedora 11(?), GCC, DCMA, Bugzilla a...?
Momentálně se čeká na implementaci...
A hádám, že čekat ještě dlouho bude.
Jsem přihlášen v autorské konferenci a dost často se objeví zajímavý návrh, kterého se nikdo neujme.Tak skus navrhnout téma "Úloha centrální měnové politiky v socialismu" a uvidíš ten rachot.
Ty zápisky o Schemikovi jsou totiž fakt super.
To už o něčem vypovídá, zájem by byl.
Možná ho nakonec k nějaké té literární tvorbě dokopeme.
Smím vědět, jak by se "štěpilo", resp. co to vůbec znamená?
To znamená, že místo toho aby abcl mělo nějakou svoji tvář, tak tedy budou spousty jedináčků od různých autorů. Například Reflex si kupuju proto, že tam najdu politický komentář od Pečinky, ujetý článek od JXD atd. Zkrátka mi přijde lepší, když jádro obsahu tvoří nějaký kolektiv, který se mění pomaleji než si toho stíhám všímat.
u tech blogu je to ale jako u toho Respektu. Vetsina lidi sem chodi take proto, ze si chce precist nejaky komentar od SADAMA, nebo nekdo nechce chodiit s nejakym problemem k pravnikovi, tak si tady vyhleda prispevky od Luka a ma to i s cislama paragrafu. A to uz nemluvim vubec o tom panovi z USA, to je takovy JXD.
P.S.
Jeste jsem chtel pripomenout, ze ohledne problematiky tyrani zvirat tady mame taky experta.
Jsem pro to, aby se sestavilo komando, ktere donuti Grunta aby nam neco sepsal ffmpegu a kodecich.
Vyzbroj - vlezlost, psychycke vydirani, rakoska, amigovi kockodani
Serazeno podle poradi pouziti. 
(Sorry woe, nic proti tvým číčám.
)
BTW, má Abclinuxu (potažmo Stickfish) nějakou možnost získat testovací kusy od výrobců hardwaru (mým rajónem jsou zejména notebooky), podobně jako tomu je v případě některých větších online i offline magazínů? Nejraději totiž píšu recenze novinek, na které linuxová podpora teprve vzniká a můj příspěvěk komunitě tak může být o to užitečnější.
Ano, dokážeme sehnat cokoliv. Zatím nám ale vždy chyběl recenzent. Máš-li chuť, spoj se s Robertem. Akorát u noťasů nepředpokládám, že by ti po recenzi zůstaly 
S těmi notesy je to jasné, nic takového jsem ani nečekal
Je to zajímavý nápad, ale témata článků opravdu zveřejňovat komukoliv nemůžeme. Bylo by to pro nás kontraproduktivní, protože autoři konkurenčních CZ a SK magazínů by k nám chodili pro inspiraci a pak nás pokaždé předběhli. Nicméně neveřejná nástěnka s tématy včetně možnosti zablokovat si téma, s termínem dodání i odměnou, bude součásti redakčního systému, na kterém pracuje Karel Piwko. Doufám, že se to přes léto dokončí.
Tiskni
Sdílej: