Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chtěli byste psát články pro ábíčko? Nejste si přesně jisti o čem? Myslíte si, že na to nemáte zkušenosti?
Kvalitních článků není nikdy dost. Nedávno jsem se setkal s Lubošem a mj. přišlo na řeč i o psaní článků pro abclinuxu.cz. Někteří se bojí pro tento server psát. Myslí si, že nemají tolik odborných zkušeností, aby zde mohlo být jejich dílo zvěčněno. V takových případech se uchylují s článkama na jiné servery. Není třeba se ničeho bát. Pokud máte nápad pro článek, projednejte ho s redakcí a uvidí se.
V současné době se návrhy na psaní článků posílají do emailové konference autorů. Redakce navrhne nějaký článek (většinou třeba recenze programů, distribucí apod.) a z konference se někdo přihlásí a článek napíše.
V této souvisloti bych rád navrhl novou sekci na abclinuxu. Uvolnit malé místo v levém, nebo v pravém sloupci, kde by byly třeba poslední tři návrhy na články a byly tam odkazy jako : navrhni článek (odkaz na nějaký formulář) zobraz všechny návrhy. Opravdu jen něco malého, ale přesto viditelného. Místa je na hlavní stránce čímdáltím méně, ale věřím, že se na něco rozumného určitě přijde :)
V budoucnu by mohla přibýt také funkce priorit.
Tzn., možnost přidat ke každému návrhu svůj hlas a pokusit se tak zvýšit důležitost tohoto návrhu na článek a doufat,
že se ho nějaký čtenář / autor ujme.
Dále by bylo dobré, kdyby byly návrh propojeny s uživatelskými účty. Tzn., že registrovanému uživateli by stačilo jen ťuknout na položku "přijmout".
tím by bylo u návrhu vidět, že nějaký uživatel návrh přijmul a možnost dalšího přijetí by už nebyla. Samotnému uživateli,
jenž by návrh na článek přijmul, by se položka "přijmout" změnila třeba na "odmítnout"(*).
Další věcí by mohlo být, kvůli přehlednosti, členění návrhů do skupin : recenze programů, distribuce, rozhovory, návody apod.
Toto má samozřejmě i nějaké nevýhody. Tím, že redakce posílá návrh do konference autorů ničím neriskuje. Všechny autory má ověřené. Plagiátorství apod. nehrozí. Na druhou stranu, i začínající autor nemá důvěryhodnost, takže bych to na nějaký velký problém neviděl.
Myslím si, že na abclinuxu docela chybí taková to správa autorů, článků, návrhů atd.
A co si o tom myslíte vy? Je to rozumný návrh? Přispějte a podělte se s nápady a názory v diskusi. Děkuji.
Zdar Max
Tiskni
Sdílej:
Kvalitních kuchařek není nikdy dost S Huginem sem tam udělám nějaké panorama, ale určitě je tam dost věcí o kterých nemám ani páru.
Kazdy clanek nalezeny prostrednictvim vyhledavace muze byt nekomu uzitecny ac se treba vetsine zda nepotrebny. Avsak z pohledu vyhledavacu je jedno jestli je takovyto clanek napsan v rubrice clanky ci navody a nebo jednoduse v blogu.
Jsem přihlášen v autorské konferenci a dost často se objeví zajímavý návrh, kterého se nikdo neujme.
Tak se ho ujmi... pokud si vzpomínám neujala se Fedora 11(?), GCC, DCMA, Bugzilla a...?
Momentálně se čeká na implementaci...
A hádám, že čekat ještě dlouho bude.
Jsem přihlášen v autorské konferenci a dost často se objeví zajímavý návrh, kterého se nikdo neujme.Tak skus navrhnout téma "Úloha centrální měnové politiky v socialismu" a uvidíš ten rachot.
Smím vědět, jak by se "štěpilo", resp. co to vůbec znamená?
To znamená, že místo toho aby abcl mělo nějakou svoji tvář, tak tedy budou spousty jedináčků od různých autorů. Například Reflex si kupuju proto, že tam najdu politický komentář od Pečinky, ujetý článek od JXD atd. Zkrátka mi přijde lepší, když jádro obsahu tvoří nějaký kolektiv, který se mění pomaleji než si toho stíhám všímat.
u tech blogu je to ale jako u toho Respektu. Vetsina lidi sem chodi take proto, ze si chce precist nejaky komentar od SADAMA, nebo nekdo nechce chodiit s nejakym problemem k pravnikovi, tak si tady vyhleda prispevky od Luka a ma to i s cislama paragrafu. A to uz nemluvim vubec o tom panovi z USA, to je takovy JXD.
P.S.
Jeste jsem chtel pripomenout, ze ohledne problematiky tyrani zvirat tady mame taky experta.
Jsem pro to, aby se sestavilo komando, ktere donuti Grunta aby nam neco sepsal ffmpegu a kodecich.
Vyzbroj - vlezlost, psychycke vydirani, rakoska, amigovi kockodani
Serazeno podle poradi pouziti.
Ano, dokážeme sehnat cokoliv. Zatím nám ale vždy chyběl recenzent. Máš-li chuť, spoj se s Robertem. Akorát u noťasů nepředpokládám, že by ti po recenzi zůstaly
Je to zajímavý nápad, ale témata článků opravdu zveřejňovat komukoliv nemůžeme. Bylo by to pro nás kontraproduktivní, protože autoři konkurenčních CZ a SK magazínů by k nám chodili pro inspiraci a pak nás pokaždé předběhli. Nicméně neveřejná nástěnka s tématy včetně možnosti zablokovat si téma, s termínem dodání i odměnou, bude součásti redakčního systému, na kterém pracuje Karel Piwko. Doufám, že se to přes léto dokončí.