Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
telvízny, alebo rozhlasový vysielačJinak zkuste si někdy dát na prst silný neodymový magnet (buď prstýnek nebo ještě lépe přikyanoakrylátovat na bříško prstu malé kolečko -- zájemcům můžu zapůjčit) a chvíli s tím existovat :). Též ten nejšmejdštější kompas ze Sparkfunu (hmc6352) je strašně citlivý na rušení - dají se tím poznat i železa v železobetonové budově.
Jinak zkuste si někdy dát na prst silný neodymový magnet (buď prstýnek nebo ještě lépe přikyanoakrylátovat na bříško prstu malé kolečko -- zájemcům můžu zapůjčit) a chvíli s tím existovat :)Neodymový magnety tady někde mam, co že to má na tom prstu způsobovat?
telvízny, alebo rozhlasový vysielačTeda zabudol som ešte na Wifi internet providerov, ktorí majú na niektorých barákoch antény a signál je vysielaný aj na niekoľko kilometrov.
Bzučení by mi asi vadilo, ale 100m daleko už snad nebude slyšet.
pro mně je ještě horší, že vidím vedení vysokého napětí, které je za řadou dalších paneláků, přes které vylézajA co elmag pole vyzařované vedením v daných panelácích? A hůř, co BTS, TV/rádio vysílače které nonstop chrlí do vzduchu kilowatty RF výkonu - ne nějakých pitomých 50Hz s vlnovou délkou 6000km, které do vzduchu skoro nezáří?
Na internetu lze najít nemálo studyjí a různých průzkumů, které čistě jen statisticky říkají, že to není moc dobré, že děti dostávají leukemii, člověk má větší šanci na raka apod.Za "studyjí" si dej facku. Co se leukémie týká, jedná se pokud vím o *jednu* studii z 80. let. Většina vědců se pokud vím přiklání k názoru, že vedení VN nemá na zdraví vliv (pokud teda dítě nepouští draka na ocelovém/vlhkém lanku poblíž vedení). :D
Mluví se o tom, že člověk má v sobě železoA? Tohle by mě fakt zajímalo, jaký má přítomnost železa v podobě různých organických molekul na elektromagnetické pole.
Dále tu máme hypotézu o tom, že člověk je ze 70% voda a ta má rezonanční frekvenci kolem 13GHz, takže jedna teorie mluví, že touto cestou nám to může škodit (ač 50Hz ve vedení je stále 50Hz).No tak se ta voda trochu ohřeje, no :) Ale vážně - vem si rádio, nalaď tam nějaké volné místo a řekni někomu ve vedlejší místnosti ať začne mluvit. Pokus na zhruba stejné úrovni :)
Ze stožárů/vodičů se uvolňují karcinogenní látkyTak ocel a keramika už je karciongenní, hmmmm....
Vysoké napětí generuje, nebo urychluje elementární částice (třeba nějaké dosud neznámé), které by mohly mít vliv na náchylnost k nějakým onemocněním.To budou ty, no, jak se jim říká... Tachyony z Temelína!
Děti jsou na všemožné věci mnohem citlivější, než dospělí a uvádí se, že děti, které bydlí u vedení vysokého napětí, jsou náchylnější na leukemii.Začínám chápat, proč Wikipedie nemá ráda "vyhýbavá slova". Jedna půl století stará studie, jejíž výsledky se nepodařilo ověřit uvádí.
Na druhou stranu, existuje nemálo lidí, kteří mají hypersenzitivitu na EMP, což je důkazem, že vliv na člověka to má.A už někdo prokázal že něco jako "hypersenzitivita na elektromagnetické záření" vůbec existuje? Pokud vím tak nikoliv :)
Ja znal dva bratry. Jeden kouřil celý život a dožil se sta let. Druhý nekouřil nikdy a zemřel jako batole.
Slyšel jsem, že když se vyženou zvířata ke stožárům, tak je ze vzduchu vidět, že chodí podle siločar nebo tak něco Prostě že to pole vycítí a pokud překročí nějakou intenzitu, tak couvnou zpátky a pod drátama nežerou.
Jinak já bych asi neměl problém, jen jestli ti vedou dráty přímo nad barákem, tak bych zvážil nějakou lepší pojistku
Vysoké napětí blokuje mozek
Zdroj: WM Magazín 80Víc není potřeba dodávat :)
Vysoké napětí blokuje mozekMyslis takto?
Nicméně mi nějak uniká souvislost obsahu tvého komentáře s původním tématem o údajné škodlivosti EMF z VN vedení...
To dokazu aj ludia a dokonca vsetci, aj ked len v obmedzenom pasme.
Jo, to byl nějaký český výzkum a koukali na Google Earth, jak si krávy lehají u těchto sloupů. Došli k nějakému výsledku, potom někdo udělal to samé a došel k opačnému. Myslím si, že je blbost pčoítat, jak si která kráva na Google Earth lehne, ale my přecemáme peníze a kapacity na rozhazování, tak proč ne.
byla dostupná jen návštěvníkům nějaké konference, takže ani autor té knihy se na tom nesnažil vydělatJenom jestli ta konference nefungovala jako jiné podobné konference, lákadlo na to, aby si lidi koupili něco dalšího.
Mate nejaky podklad pro tvrzeni, ze rezonancni frekvence vody je 13GHz? Tohle cislo se pro vodu nepotka nijak casto, skoro bych rekl, ze vubec.Rezonanční frekvence vody je kolem 2 MHz
Nepředpokládám, že by 400/440kV měla vedení nad Práglem.A navyše - 400 kV už nepoužíva jeden vodič (ten je len do 110 kV), ale zväzok 3 vodičov.
a když je nezabije proud z těch ostatních, tak maj vyděláno)Veřejně neprospěšné práce nevyžadujou nošení oranžové vesty?
mechanismy bud utlucou (nadzemni stavby) nebo naopak nakypri, prevratiodporúčať ako metodické umesrnenie wellness centrám!:)
Docela i věřím, že nám civilizace neprospíváTak třeba soudě dle průměrné délky života nebo kojenecké úmrtnosti nám civilizace prospívá velmi.
Můžeš vidět sám, co se děje, když na základě statistiky o prodlužování věku dožití někoho napadne, že bychom mohli adekvátně prodloužit věk odchodu do důchodu.A to s tématem souvisí jak?
To s tématem souvisí tak, že ti lidé nemají navzdory delšímu dožití stejnou kvalitu života.Hmm, pokud mluvíme o subjektivním hodnocení kvality života (e.g. zeptali jsme se pár náhodně vybraných křováků a Francouzů, jak jsou spokojeni se svým životem na stupnici od 1 do 10), tak nemůžu sloužit.
Dožít se biologicky a dožít v aktivním zdraví jsou úplně jiné kategorie.Takže tvrdíš, že průměrná délka aktivního života byla někdy v historii lidstva delší než je dnes?
Já to neporovnávámVýrok
Kyanid krysám škodí.znamená něco jako
Krysy, kterým byl do jídla přimícháván kyanid, na tom byly hůře, než krysy, kterým kyanid do jídla přimícháván nebyl.Obdobně výrok
Civilizace nám škodí.musí mít nějaký podobný backend, třeba
Bez civilizace by lidé byli zdravější.nebo tak něco. Protože veličina „civilizace“ není binární hodnota, dovolil jsem ti to rozvést na
S nižší úrovní civilizace by lidé byli zdravější.Protože tento výrok je v rozporu s historickou zkušeností, dovolil jsem původní tvrzení označit za nesmysl. Dříve lidé umírali i na choroby jako třeba angína, pravé neštovice, TBC. A to ne jen když byla epidemie, ale pořád. Novorozenecká úmrtnost byla v řádu desítek procent. Chcípání měsíce nebo roky se bohužel občas děje. Chcípající má většinou možnost své utrpení ukončit, pokud to již fyzicky nedokáže, myslím, že by měl mít možnost eutanázie.
V1 je pravdivý i za předpokladu, že nám jak prosívá, tak škodí, zatímco V2 neTo se mi nezdá. Neprospívá považuji jen za méně závažnou verzi škodí (striktně logicky vzato by neprospívá mohlo zahrnovat i nulový vliv).
Chcípající má většinou možnost své utrpení ukončit, pokud to již fyzicky nedokáže, myslím, že by měl mít možnost eutanázie.a od toho je už len krôčik k úvahe, ako sa zbaviť zbytočnej príťaže, tých, z ktorých nie je už nijaký úžitok a sú len položkami pre náklady spoločnosti... že vyspelou civilizáciou v tej podobe, ako ju poznáme, sa ľudia oberajú o pocit šťastia, naplnenosti života, alebo ako to nazvať, je zrejmé... jednotlivci možno uniknú(aspoň do dočasnej ilúzie, že sa im darí uniknúť), ale množstvo starých ľudí prežíva bezútešnú starobu osamote rátajúc haliere a centíky na každodenný skromný nákup a lieky, ktoré by ich mali zaručene zbaviť bolesti a už iba čakajú na smrť, držiac sa toho nezmyselného prežívania zo dňa na deň kdežto taký starec má v pastierskom kmeňovom spoločenstve svoje miesto a je jeho súčasťou... nie je vytlačený na okraj spoločnosti a stále môže robiť niečo užitočné pre všetkých, takže jeho život má pre neho nejaký zmysel... jednoducho pokračuje... a nie ako v tej skvelej civilizácii, kde obyčajne život končí vo chvíli, keď sa za dôchodcom zavrú dvere po tom, ako si prevzal výmer na dôchodok
a od toho je už len krôčik k úvahe, ako sa zbaviť zbytočnej príťaže, tých, z ktorých nie je už nijaký úžitok a sú len položkami pre náklady spoločnosti...Já tam nevidím krůček, ale pěkně velký skok.
že vyspelou civilizáciou v tej podobe, ako ju poznáme, sa ľudia oberajú o pocit šťastia, naplnenosti života, alebo ako to nazvať, je zrejméTo je dost subjektivní. Nevím, co přesně má být naplněnost života, ale kdybych si mohl vybrat, v jakém historickém žít, zvolil bych asi přesně to, co je teď. Možná o 5-10 let dřív.
kdežto taký starec má v pastierskom kmeňovom spoločenstve svoje miesto a je jeho súčasťou...Technická: starců v kmenech je mnohem míň a jsou snad i o něco mladší.
nie je vytlačený na okraj spoločnosti a stále môže robiť niečo užitočné pre všetkých, takže jeho život má pre neho nejaký zmyselOsobně znám dost aktivních seniorů.
poslední patro (...v létě není horko...)To bych tak jistě netvrdil. V posledním patře totiž nebudeš mít nad sebou balkon (čili "přirozenou" markýzu), a normální markýzu ti asi nikdo nepovolí. Mám na jižní straně vedle sebe 2 pokoje - ložnici a dětský pokoj. Nad ložnicí máme balkon, nad dětským pokojem nikoliv. V létě to představuje rozdíl cca 10 stupňů. Přitom jinak je ten barák postaven takřka geniálně (bez ironie) - v létě je slunce vysoko, takže (pokud stíní balkon nahoře) do oken vůbec nejde přímé slunce a je příjemně. V zimě je sluníčko nízko a praží celý den přímo do oken, takže je také příjemně, a pokud je slunečné počasí, není na jižní straně potřeba vůbec topit.
Bursik nemal a ani nema s fotovolt. velkobiznisom absolutne nic spolocne.
To není pravda. V letech 2002-2005 byl Bursík poradcem ministra Ambrozka a také spoluautorem fotovoltaického zákona. On byl přímo u zrodu této kolosální kraviny.
A Zeleni taktiez nie. Daj si tu namahu a pozri sa, kto sedel v parlamente v CR v case, ked sa tato ustanovizen 1.5 roka nevedela rozhybat, aby okresala dotacie
Zelení byli v parlamentu v letech 2006-2010 a to byla zrovna doba, kdy se solární boom rozjížděl. Ale oni chudáci hloupoučcí o ničem nevěděli.
nevím - osobně ho neznám, ale podle toho, jak najednou o ničem neví na mě působí jako křivák - nemůžu si pomoc.
podle mě nemohl upřímně věřit tomu co dělá - možná chvilku ze začátku, nebo mu na začátku někdo slíbil něco trochu jiného, ale když šlo do finále, tak už musel vědět o co jde
ale když šlo do finále, tak už musel vědět o co jde
Těžko soudit. Možná je to vychcaný hajzlík, který jednal na objednávku nějaké lobby. Ovšem nemůžeme vyloučit ani totální hloupost. "Biomasa" Jacques to předvedla přesně - ona jen ví, že biomasa je dobrá. Nic dalšího vědět nepotřebuje, analýzy a kalkulace ji nezajímají. V každém případě by takoví lidé neměli řídit ani dopravu v Mukačevu.
Ostatně díky natlačení obrovského množství kyselin do podzemí zde bude nikoliv těžba, ale dočerpávání těchto roztoků, pokračovat ještě několik desítek let.
„Díky“? Tobě to přijde v pořádku?
V zimě při inverzním počasí vítr nefouká a solární panely jsou zahalené smogem. Jejich výkon vykrývá právě ta smradlavá uhelná elektrárna. Tomu říkám ekologie!Já jsem odmaturoval jako Mechanik elektronik, takže tohle mi fakt vysvětlovat nemusíš ;) Rozhodně si nemyslím, že solární/větrné elektrárny spasí lidstvo, ale když někdo kritizuje větrníky, nebo soláry s tím jak hyzdí krajinu, měl by se zároveň zaměřit i na uhelné/jaderné elektrárny a to jak hyzdí krajinu. Jinak jsou to jen účelové kecy.
Ano, hlavni parametry elektrarny jsou totiz vzhled a hlucnost...Hlavní parametry elektrárny kterou bych měl mít za barákem teda rozhodně budou vzhled a hlučnost. Kolik vyrobí mi může být úplně ukradené, protože z toho na rozdíl od provozovatele nic nemám. Bude mě zajímat:![]()
Jeden z duvodu je treba prave ten kolisavy vykon. Ono to totiz nejde kompenzovat dokonale, takze budes mit doma v zasuvce hezke vykyvy napeti, coz se urcite bude pripojenym zarizenim hrozne moc libit.Mám za to, že současná technologie tohle dokáže korigovat docela dobře.
Mam kamarada, co bydli relativne blizko u vetrniku (4 kusy v okruhu cca 1-2 km). Merili jsme prubeh napeti v siti po dobu asi 14 dni. Nekolikrat to kleslo az k cca (pk-pk, prumer pres 5 period) 580 V. Sam jiste uznas, ze to neni uplne dobre.Jeden z duvodu je treba prave ten kolisavy vykon. Ono to totiz nejde kompenzovat dokonale, takze budes mit doma v zasuvce hezke vykyvy napeti, coz se urcite bude pripojenym zarizenim hrozne moc libit.Mám za to, že současná technologie tohle dokáže korigovat docela dobře.
Doufam tedy, ze beres v uvahu i to, ze se nekde bude muset postavit precerpavaci elektrarna, aby slo vykryt vetsi vykyvy. Vzhledem k tomu, ze mame omezeny pocet moznych lokaci, je nenulova pravdepodobnost, ze se nekde budou muset lidi stehovat, aby se mohla postavit nadrz.Vtip je v tom, že musí existovat tak jako tak, protože třeba jaderné elektrárny je potřebují také.
Mam kamarada, co bydli relativne blizko u vetrniku (4 kusy v okruhu cca 1-2 km). Merili jsme prubeh napeti v siti po dobu asi 14 dni. Nekolikrat to kleslo az k cca (pk-pk, prumer pres 5 period) 580 V. Sam jiste uznas, ze to neni uplne dobre.Čím to je? Dle toho co mě bylo řečeno, měly by se o tohle starat měniče na výstupu z elektrárny, už jen kvůli tomu, že ČEZ posílá do pryč každého, kdo je tam nedá.![]()
Vtip je v tom, že musí existovat tak jako tak, protože třeba jaderné elektrárny je potřebují také.
K čemu? A kolik přečerpávacích elektráren v ČR máme?
K čemu?Protože umí naběhnout okamžitě, v řádu minut (100 sekund u Dlouhých strání). Uhelné nabíhají 30m+ a jaderné v řádu dní. Vzhledem k tomu, že elektrárny musí vyrábět cca to co se zrovna spotřebovává, když náhle vznikne nedostatek, musí rychle začít vyrábět elektřinu právě tyhle přečerpávačky, dokud nenajedou uhelné/plynové/whatever.
A kolik přečerpávacích elektráren v ČR máme?Čtyři.
Hezké, jenže tak to není. Větrník dokáže nahradit uhelnou, jen když fouká.Jo, pokud by byl v celé republice jen jeden. V praxi jich jsou stovky a tisíce, takže se navzájem vykrývají, což je pravda poněkud náročné na přenosovou soustavu, ale to jsou záležitosti technologie přenosu, ne výroby.
Výběr je tedy mezi stále čmoudící uhelkou nebo uhelkou čmoudící o trochu méně když fouká vítr a rachotí větrníky. Co by sis vybral?b)? Jinak větrníky nerachotí, doporučuji si to ověřit na vlastní kůži nejlépe tím, že k nějakému zajedeš a poslechneš si ho.
takže se navzájem vykrývajíCož mi připomíná - od toho jsou taky různé vykrývací elektrárny, jako třeba vodní přečerpávací elektrárny, setrvačníky (v USA se staví 20MW), či tlakové úložiště ze starých dolů.
V praxi jich jsou stovky a tisíce, takže se navzájem vykrývají, což je pravda poněkud náročné na přenosovou soustavu, ale to jsou záležitosti technologie přenosu, ne výroby.
V praxi je to především tak, že kdybychom odstavili všechny větrníky a soláry, tak se nic tak hrozného nestane. Spálili bychom trochu víc uhlí, na druhé straně bychom ušetřili na nesmyslných dotacích. Kdybychom ovšem odstavili tepelné elektrárny, nastal by totální kolaps sítě.
Jinak větrníky nerachotí, doporučuji si to ověřit na vlastní kůži nejlépe tím, že k nějakému zajedeš a poslechneš si ho.
Pokud vím, tak lidé si stěžují především na zvuk, kdy list vrtule míjí stojan. A také na stín, který vrhají listy vrtule.
V praxi je to především tak, že kdybychom odstavili všechny větrníky a soláry, tak se nic tak hrozného nestane. Spálili bychom trochu víc uhlí, na druhé straně bychom ušetřili na nesmyslných dotacích. Kdybychom ovšem odstavili tepelné elektrárny, nastal by totální kolaps sítě.Netvrdím opak.
pevně doufám, že to nemá škodlivé účinky na zdraví. To by pak ta rekreace poněkud postrádala smyslHned mě napadlo, jestli nejsi z prahy..
dnes 20:33 Marcela* | PrahaNo a tím se to vysvětlilo. Některé jihočeské stereotypy o kterých jsem si myslel že jsou čisté pomluvy zřejmě budou mít něco do sebe :)
fajn ľudiavšichni? většina? nekteří? KU? ( 14 cm a méně?)
„Boha jeho, zabijte už konečně někdo tu blbů Pražačku ať nemosím já“
Ale teď vážně: Už i Monťák si povšiml jisté korelace mezi inteligentním, racionálními, vzdělanými a jinak zajímavými lidmi a o to větší mírou kravin na které věří (především na ty které jsou mimo jejich obor) a tak nějak celkově jejich větší ulítlostí. Diskuse na ABC toho budou pro mě vždy věčným důkazem. Někdy je to čtení vážně dobrá komedie.
Možná nejsou zas tak inteligentní a vzdělaní :)Jo, to je docela možné :)
Sám se můžeš přesvědčit...
Ber to jako způsob navození placebo efektu.Jo, jo :) Když to stálo takové prachy, tak to přece MUSÍ fungovat
Každopádně byla prověřena určitá síla kamenůKým? Jaká? Zatím jsem měl za to, že jedinou sílu, kterou kámen má, je síla setrvačná
které fungují jako místo soustředění energieJaké?
ale hodně lidí to potvrzujeNěkteří lidé tvrdí, že používání vyhýbavých slov je manipulační technika.
a léčba kameny je stará tisíce letPouštění žilou taky.
Kdyby to opravdu nefungovalo, tento způsob by dávno zanikl.Homeopatie nebo výše odkazovaný Power Balance Band taky nefunguje a nevypadá to, že by to nějak zanikalo.
při vědeckých pokusech jejich schopnosti prokázány nebylyJá dokážu přeměnit rtuť ve zlato! Přísahám! Při vědeckých pokusech sice tato moje schopnost prokázána nebyla, ale…
ale vodu najdou vždycky, když se někde nachází[proof needed]
Byl jsem toho sám svědkem.Jaká je signifikantnost (p-value) tvého pozorování? Pokud je přes 1/200 (200 může být počet kolemjdoucích kolem tohoto blogpostu), je naprosto přirozené, že se tu někdo s takovou zkušeností objevil, ale nedokazuje to vůbec nic.
Tady je zdroj informací. Pokud se to nedá dokázat, aspoň se to dobře čteNějak tam nikde nevidím něco jako „měli jsme X lidí s takovou a takovou poruchou štítné žlázy, půlce jsme na krk přikládali daný šutr, druhé půlce nekamenné těžítko, z první půlky se jich uzdravilo tolik, z druhé tolik“.![]()
Pouštění žilou je dost kontroverzní metoda, to beru. Nicméně jeden odkazHezké, nicméně myslel jsem pouštění žilou při různých nemocech, jako se to dělalo ještě před 200 lety, ne jednu konkrétní poruchu.
Přeměna rtuti ve zlato je samozřejmě blbost, ale proutkařů hledajících vodu je poměrně dost.Homeopatů a kartářek je taky požehnaně.
Zmínil jsem se o tom, že mám jednoho dobrého známého, který má úspěšnou studnařskou firmu, osobně proutkařinu praktikuje naprosto běžně. Nám našel dobrý zdroj vody na chalupě jako mnoha dalším. I tak může jít o náhodu, ale znáte to: pokud padne pětkrát za sebou šestka na kostce, může jít o podezření na nějakou pravidelnostSpíš je problém v tom, že nemáš referenční data
jestli to fakt je tím proutkem, nebo si všímá různých krajinných patternů (člověk časem vykouká, kde by se mohla hromadit voda, když si pozorně prohlíží okolní terén a vegetaci)AFAIK bylo již dávno prokázáno, že ten proutek v tom skutečně žádnou roli nehraje, že ho ohýbá proutkař aniž by o tom vědomě věděl. Ta druhá varianta mi přijde jako poměrně rozumná hypotéza.
Jak by se dalo to proutkaření ověřit?Těžko, protože nemáš data, jak pravděpodobné je, že narazíš na vodu, když na své zahradě náhodně vrtneš do země. Pro začátek můžeme třeba zkusit srovnávat úspěšnost proutkaře s nějakými numerickými modely terénu.
Pro začátek můžeme třeba zkusit srovnávat úspěšnost proutkaře s nějakými numerickými modely terénu.Numerický model terénu? To je co? Jinak napadá mě ještě vyzkoušení nějakého počtu proutkařů nezávisle na sobě, jestli jejich výsledky budou shodné / podobné.
Někteří lidé tvrdí, že používání vyhýbavých slov je manipulační technika.niekedy je nutné, aby slová urobili výhybku v nádeji, že sa trafia presnejšie do stredu, lebo tie slová dosť zanášajú
Pokud umis pouzivat racio i iracio uvazovani dle potreby, urcite uvidis vse kolem sebe uplneji nez kdyz pouzivas jen racio nebo jen iracio.Kdy se může člověku hodit to iracio? Zatím se mi zdá, že způsobuje jenom problémy.
jak přijmeš něco, co odporuje veškerým fyzikálním zákonůmAsi máš na mysli známým fyzikálním zákonům. Věcí odporujících tehdy známým fyzikálním zákonům už v historii pár bylo a většinou to vedlo k zapsání objevitele do historie nebo na nobelovku a následnému rozkvětu a technickému pokroku. Naposledy třeba Michelsonův experiment. Protože ani současný popis světa není kompletní, je dost dobře možné, že někdo něco takového objeví. Go for it!
Kdy se může člověku hodit to iracio? Zatím se mi zdá, že způsobuje jenom problémy.Eh... To zní jako názor jednoho z těch lidí, co si o sobě myslej, že používaj (téměř) jen racionální uvažování... Oprav mě, jestli se pletu. Pokud ale jo, tak k tomu asi tolik: Nemá cenu si nalhávat, že jsi robot, když ve skutečnosti jsi člověk
No, tak zaprvé, jak kolega níže poznamenal, není jasná definice "racio" a "iraco"... Imho vůbec není jednuduchý říct obecně co je co...A já jsem mu na to odpověděl. Ale máš pravdu, těžko se o něčem takhle dohadovat.
Zadruhé, to co jsi napsal, o tom, že to považuješ za svou chybu, mi samo o sobě přijde jako iracionální, resp. emocemi způsobený názor. Můžu se mýlit, samozřejmě... Ale skutečně mě nenapadá, jaký by pro takový názor byl racionální důvod, aniž by ses tím dostal do smyčky - ie. do hodnocení racionálního myšlení racionálním myšlením...
ad 3) Zriedka sa jedna o jednoduche rozhodnutie medzi A a B, kde jedno z nich je nespochybnitelne lepsie. Ak aj hej, tak to ludia zvyknu vacsinou vidiet celkom lahko. Zvacsa sa nieco podobne stava u problemov, kde vysledok zalezi od podmienok, ktore clovek nemusi byt schopny ovplyvnit/nema ako zistit a pod. .
ad 4) a) No, ukazal si (pri najmensom aspon sebe), ze tadial cesta nevedie. Nejedna sa nutne o premrhany cas. Z podobnych chyb casto vznikne kopa novych teorii, pozri si napr. nieco o orakulovych turingovych strojoch, ktore mali za ciel povodne pomoct rozlusknut problem P ?= NP. Lepsie nez sa na seba hnevat je najst na tom, co si robil nieco pozitivne/uzitocne a pripadne to este rozsirit (studovat preco to neslo, ako sa niecomu takemu v buducnosti vyvarovat, ako rozpoznat podobne situacie,...).
ad 4) b) Bez overovania by si zas nemal ako zistit, ci si spravil dobre alebo zle rozhodnutie (navyse niekedy je lepsie to proste ani nevediet). Univerzalna rozhodovacia funkcia nemoze existovat (napr. pozri problem zastavenia[1]).
[1] V skratke: Ak by existoval program, ktory dokaze rozhodnut problem zastavenia, tak mozes korektne definovat program, ktory pre nejaky specificky vstup zastavi prave vtedy ked nezastavi, co je spor. Teda neexistuje program, ktory dokaze rozhodnut problem zastavenia. Deailnejsie napr. tu.
Hm, to je ale dost zjednodušený příklad, alespoň mi to tak přijde. Člověk u většiny důležitých rozhodnutí má minimum dat + nevidí do budoucnosti. Často se stává, že přijdou nová data, a najednou se to hodnocení obrátí naruby. Anebo nemáš potřebná data ani na začátku, ani nikdy potom. Kromě toho, výsledek toho hodnocení je jen tak dobrý, jak dobrý je hodnotící aparát. A jak dobrý je hodnotící aparát? Jak zhodnotit metodu hodnocení? Meta-hodnocení? A jsme zas u toho... Tady mě dost zaráží, jak velký množství lidí - a to především vzdělaných, vědecky založených - tohle vůbec neřeší. Hlavním argumentem obvykle bývá to, že "věda funguje" - ie poskytuje spolehlivé předpovědi & umožňuje dosáhnout nějakých cílů. Co mě fascinuje je neochvějná víra některých lidí, že díky tomu je automaticky vědecké uvažování jediné správné, ačkoli to z toho prvního vůbec neplyne. Problém je v tom, že tvrzení "věda funguje", resp. "věda nám prospívá" jsme neobjevili coby zprávu zašifrovanou hluboko v atomu nechanou pro nás neexistujícím stvořitelem - ie není to něco objeveného, objektivního, nýbrž je to prostě naše lidské hodnocení a jako takové může být naprosto mylné. Nesnažim se tady prosazovat nějaké intuice, šesté smysly, náboženství, proutkaření a já nevim co všechno, osobně jsem taky pro vědecký/racionální přístup a sám jsem postupně zjišťoval, že 99% různých alternativ jsou voloviny, nicméně můj názor je v tomhle mnohem skeptičtější, ie něco jako "věda více-méně funguje a možná nám i prospívá"
- Udělám rozhodnutí
- Ověřím ho objektivně (blind test a pod.)
- Vidím, že původní rozhodnutí bylo blbě kvůli wishful thinking/biasu/…
- Strávil jsem tím nějaký čas a bylo to k ničemu. Kdybych hned první rozhodnutí udělal správně, nemusel jsem řešit ověřování. Ještě horší to je, když se na chybu přijde až po nějakém čase. Posledně jsem takhle vykoukal neexistující hodnoty z blikajících čísel v iotopu.
Tady mě dost zaráží, jak velký množství lidí - a to především vzdělaných, vědecky založených - tohle vůbec neřeší. Hlavním argumentem obvykle bývá to, že "věda funguje" - ie poskytuje spolehlivé předpovědi & umožňuje dosáhnout nějakých cílů. Co mě fascinuje je neochvějná víra některých lidí, že díky tomu je automaticky vědecké uvažování jediné správné, ačkoli to z toho prvního vůbec neplyne.Ale věda doopravdy funguje
Ale věda doopravdy fungujeCo tenhle výrok vlastně znamená? Slyšel jsem to už mockrát a napadá mě spousta různých výkladů... A nějak se mi u toho chca nechca vybavuje i pár dystopických sci-fi....
Ne, je to jinak. Nic lepšího, řekl bych, nemáme, tak se holt musíme spolehnout na to, co je k dispozici.Ah, to je zase to samý - to se zase odkazuje na jakýsi univerzálně platný a nezpochybnitelně pravdivý způsob hodnocení, který nám řekne, co je lepší/vhodnější a co méně...
Je zbytocne, aby sa clovek deptal za to, ze vykazuje znaky ludskeho spravania. Navyse dokonalost je prilis nudna.
Je zbytocne, aby sa clovek deptal za to, ze vykazuje znaky ludskeho spravania.Lenost, prokrastinace, chybování a další jsou taky lidské chování. Ale štve mě to :).
Do minulosti sa za ne aj tak nema zmysel deptat, jedine ak v pritomnosti a za tu lenivost/prokrastinaciu.
Co sa tyka chybovania, tak to je jedna z poslednych veci, ktore by cloveka mali stvat. Chybovost je proste prirodzeny stav. Presne/precizne veci (algoritmy) su casto prilis pomale (napr. nahodnostne algoritmy a ich vyhody oproti klasickym) a na nieco take tu uz aj tak mame pocitace.
Co sa tyka chybovania, tak to je jedna z poslednych veci, ktore by cloveka mali stvat.Mně štve, když nedej bože něco programuju a udělám tam chybu. Nedej bože, když je to chyba, která pak nejde snadno odhalit. Přirozený stav to je, ale to neznamená, že není dobré snažit se ho eliminovat.
Mně štveNo hele, hned tu máme příklad.
Tak preklepy (ci uz pri programovani, pisanom prejave alebo niecom inom) a podobne jednoduche chyby osobne povazujem za prilis banalne na to, aby som sa nimi nejak trapil.
Problemy v navrhu a vaznejsie prehliadnutia su horsie, ale asi najjednoduchsi sposob ako sa im vyvarovat je ich spravit a prezit si ich nasledky. Cim vaznejsie su, tym skor sa im budes prirodzene vyvarovat. Proste obycajny trening.
Otazka je, ci by si bol ochotny sa zrieknut moznosti hadania a obmedzit moznosti abstraktneho myslenia vymenou za bezchybnost.
Ludske myslenie ma totiz tu vyhodu, ze dokaze casto urcit najvacsie uskalia a tymi sa dalej detailnejsie zaoberat. Na zvysok sa clovek moze vdaka intuicii/skusenosti proste vybodnut.
Priklad: Mas nejaky matematicky problem nad prirodzenymi cislami s nulou. Casto staci overit krajne pripady (nula a nekonecno) + nahodne vybrat nejakeho reprezenta, overit ho a vo velkej casti pripadov dojdes k spravnemu vysledku. Vyskusat vsetky moznost je zrejme v konecnom case nerealne. Ak to budes dalej dokazovat, tak z velkej casti budes stavat na odhalenych krajnych pripadoch a pre zvysok sa budes snazit najst nejaky algoritmus/postup, ktory by ich popisal. Moze sa stat, ze nejaku krajnu hodnotu prehliadnes, ale ak by si nebol schopny ich odhadnut, tak ten problem proste nemusis byt schopny riesit vobec. Navyse aj ciastocne riesenie (s prehliadnutim nejakej tej specifickej hodnoty) je casto dostatocne dobre.
Priklad c. 2: Pozri si ako su robene (aspon tie jednoduchsie) nahodnostne algoritmy a ake maju vlastnosti. Casto staci aplikovat jednoduchy postup a vo vacsine pripadov to bude proste velmi dobre az optimalne riesenie (dokazovat to je uz trocha zlozitejsie).
Kdy se může člověku hodit to iracio? Zatím se mi zdá, že způsobuje jenom problémy.
Mna by zas skor zaujimalo, aky je rozdiel medzi raciom a iraciom? Co je ta klucova vlastnost, co ich odlisuje? Co ma byt to iracio?
Ak ide pri iraciu o intuiciu, tak ta zmysel moze mat, ale osobne by som ju nezaradoval az tak moc k iraciu. Napriklad aj preto, ze intuicia sa da celkom dobre trenovat.
Ak ide o spontannost, tak ta ma tiez velky vyznam (oddych, uvolnenie, relaxacia, zlepsenie predstavivosti), ale opat na tom nevidim moc iracionalneho. Proste nechate plynut tok myslienok, nic viac.
Ak ide o cielavedome porusovanie racionalnych zakonov/zakonitosti, tak tu zas neviem ako by to malo pomoct k zlepseniu vnimania sveta. Jediny pozitivny faktor, co ma napada je potencialna zabavnost.
Jendo, ty jsi hodně zaklesnutý v té fyzice.Na Hracha (a fyziku) mi nesahat nebo budu kousat.
Život ale často spočívá na tom, co je obsaženo v tom "zbytku", co spočítat a "vypreparovat" nelze.Dodatek: Jak čí.
Co na to říkáte, přátelé?Marcelko, třeba to, že já když týden omezím stravu, tak shodím 10 kilo :-|
Ono to funguje, ale nie tak ako si to spravil ty. Pointa je vo vela (5-6 krat denne) malych davkach jedla (to je napr. 2 toustove chleby + velmi jemna vrstva masla + 2 platky sunky, energeticka hodnota je okolo 1000 kJ, pre zistenie energetickej hodnoty jednotlivych pokrmov moze posluzit napr. e-kalkulacku na stranke flora.cz) a casto (asi kazde 3 hodiny). Telo ma potom pravidelne novu davku energie z potravy, ktoru dokaze jednoducho spracovat, zvysok uz dokaze ziskat aj z tukov a svalovej hmoty. Vysledkom je, ze pocit hladu nie je az taky intenzivny.
Dalsi dolezity krok je uvedomit si, ze v podstate vsetko, co ide do tela a nie je voda ma nejaku energeticku hodnotu (alkohol ma napr. dost vysoku energeticku hodnotu na to, ze to je len pitie, podobne kofola, dzus, ...). Najlepsie je pit cistu vodu z vodovodu.
Tiez pomaha pitie velkeho mnozstva vody (okolo 3 litrov vody denne, a pravidelne, tak 2+ dl vody kazdu hodinu). Vyplna to zaludok a znizuje pocit hladu.
Narazove jedenie dva krat za den nie je moc vhodne, poskytuje zbytocne tyranie a necudoval by som, ak v tych 2 chodoch zjes viac energie nez v navrhovanych 5-6 chodoch po priblizne 1000 kJ.
Ak by bol hlad aj tak neznesitelny, tak maj vzdy po ruke velku davku zeleniny (napr. mrkva alebo kalerab) a daj si radsej tu. Ak aj tak podvolis a prejes sa niecoho ineho, tak to nekompenzuj vynechavanim chodov. Nepravidelnost prijimanej potravy vyvolava zas len nutkanie na narazove prejedenie.
Mimochodom najtazsi je zaciatok (to je tak prvy tyzden), potom uz to skoro samo. Odporucam sa vyvarovat alkoholu, ktory ma tendenciu znizovat volu a oslabovat rozhodovacie schopnosti cloveka.
Otulko, koukám, že máme stejný "problém", dá-li se to tak nazvat. Asi patříme k lidem, co mají tzv. rychlé spalování.Jo jo, rychlé spalování. Teď jsem se vrátil domů, dostal jsem od drahé polovičky vynadáno a hnala mne na váhu - shodil jsem 3 kila za 3 dny… :-o
S ohladom na to o aku stavu ide, da 2.5l stavy nejakych 1000 az 6000 kJ. 8 smotanovych jogurtov da asi 4500 kJ (opat ale zalezi od typu, znacky a pod.). 1 liter plnotucneho mlieka je asi 2700 kJ. Med, syrovatka a banany je tazke odhadnut, ked nie je znama vaha, ale povedzme 800 kJ. 1 kg ovocia je opat prilis vagny pojem, odhadom tak 2000 az 4000 kJ. Nejake zemiaky a pecivo je tiez velmi vagny pojem, ale dajme tomu 1500 kJ. Pol cokolady je tak 1200 kJ. Nejake zakusky alebo buchty je opat velmi vagny pojem, dajme tomu 1500 kJ.
Celkovo pri ratani priemeru s min a max hodnotou to dava 3500 + 4500/3500 + 3000 + 1500 + 1200 + 1500 = 15200/14200 kJ za den, co nie je davka na chudnutie pri sedavom style zivota. Vysvetlujuce moznosti su nadmerna vyska (tak 2 metre a viac) v kombinacii s celkom aktivnym zivotom - tu sa rataju aj banality ako chodenie a dokonca aj premyslanie. Alternativne proste zrychleny metabolizmus.
Hodnoty tiez mozu byt zvelicene a napr. ta polka cokolady kazdy den nebude, 2.5 litra stavy to tiez kazdy den nebude (pripadne velmi slabej sladkej stavy, nie skutocnej ovocnej stavy; tak sa mozno dostaneme len na 1000 kJ).
Pre priemerneho (asi 180 cm a 80 kg muza) je dana energeticka hodnota viac nez 125% odhadovanej dennej spotreby. Tato davka by vystacila na priberanie asi 1 kg za 2 tyzdne.
Ak chces skutocne pribrat, tak pi vyhradne skutocnu ovocnu stavu (napr. 100% jablkovy dzus) pripadne to plnotucne mlieko, vyhodte ovocie ako prilis vodnaty zdroj potravy (a teda relativne malo energeticky) a vyhodte jogurty, o ktorych plati to iste. Vhodne jedlo na pribratie moze byt napr. slanina. Idealne je jest mensie mnozstvo peciva a vacsie mnozstvo slaniny. Zmrzlina kazdy den tiez pri priberani neuskodi. Tiez pomoze jest chipsy. Celkovo mastne jedla su vhodne na pribratie. Cokolada a zakusky mozu tiez pomoct.
pi vyhradne skutocnu ovocnu stavu
plnotucne mlieko
vyhodte ovocie
vyhodte jogurty
mensie mnozstvo peciva
vacsie mnozstvo slaniny
Zmrzlina
chipsy
Celkovo mastne jedla
Cokolada a zakuskyTedy, po nezřízené konzumaci téhle stravy bych jistojistě dostala průjem a již tak malá efektivita mého metabolismu by se zcela vytratila. Ba naopak
Tak ono aj priberanie je obtiazne, pre ludi, ktori na to nie su zvyknuti. Skoro vsetko je to o zvyku, taka strava sa da zvladat aj bez toho, aby clovek dostal hnacku, ale chce to postupny trening.
Pre slabsie povahy moze stacit na pribratie aj jednoduche pridanie prilohy k chlebu (napr. sunka a syr, idealne niekolko vrstiev) a zvysenie objemu stravy. Tiez sa odporuca jest slane jedlo, ktore by malo zvysovat pocit hladu. Prvotny pocit prejedavania sa, ktory moze lahko nastat, casom opadne a telo sa prisposobi na zvyseny prijem energie.
Cely proces moze byt nakoniec dost financne (a casovo) narocny, ale ak je toho dostatok, tak pribrat nie je zas az taky problem. Hlavne nezabudnut, ze priberanie podobne ako chudnutie je dlhodoby proces a nejde to zo dna na den (vykyvy vahy zo dna na den su skor sposobene nedostatkom, pripadne nadmernym mnozstvom soli v organizme, takto sa daju nazbierat az 2 kg vahy).
Tak nikto nevravel nic o zdravom priberani. Tam pomoze zrejme len sustavne prejedanie, teda jest, kym to ide. Telo si casom zvykne a zvladne spracovat cim dalej tym viac jedla.
Tamto boli proste len navrhy vysokokalorickych jedal (s ohladom na objem), ktore pripadne nemaju moc vysoky glykemicky index (co znamena, ze zasytia celkom malo).
A asi ani po zdravotnej stranke to pri pravidelnom uzivani nebude to prave orechove .
Co sa tyka fyzickych prejavov na vonok, tak asi nie, ale vplyv na mozog a pripadne inteligenciu to pri castom uzivani asi ma (a negativny). Aspon ja nepoznam nikoho, kto by ju pouzival casto (denne) a nezanechalo to na jeho mozgu ziadne nasledky zatial co v opacnom garde sa uz par ludi najde. Aj ked tam uz ide o kazdodenne pouzivanie.
Pokial by slo len o uzivanie v style 'raz za mesiac', tak tam to bude najskor bez problemov, akurat sa zas asi nedostavi ziadany efekt priberania.
Kéž by to fungovalo... IHMO to s omezením stravy moc funkční nebude.Kéž bys měl pravdu. Na mně to funguje, a ani si nedokážeš představit, jak je to strašné. Mnohem raději bych měl problém s hlídáním nadváhy.
Kéž by to fungovalo.Kéž by to fungovalo, pak by je stačilo zapojit do kola s alternátorkem a mohli bysme vypnout všechny ty temelíny a dukovany
Takze co na to vravim? Prilis kratky, neovereny a nepriekazny test, idealny na vzbudenie podobnej senzacie. Taky sa da spravit takmer na vsetko. Tazku hlavu by som si z toho, teda, skutocne nerobil.
Tak ja som nevravel, ze je uplne normalny, ale ze snad aj normalny clovek by nieco take prezil. S davkou treningu (o ktorom v jeho pripade nepochybujem) a pripadne nejakymi genetickymi predispoziciami by, teda, mohol 10 dni zvladnut aj bez (aspon na prvy pohlad) tazkych nasledkov.
Co sa tyka vylucovania, tak dolezita moze byt uz priprava. Paradoxne nie je dobra priprava na nieco podobne naberacia dieta (tucnenie), ale redukcna dieta, ktora ma za nasledok spomalenie metabolizmu a celkovy nizsi energeticky prijem. Dalsim efektom redukcnej diety je obmedzenie vyuzivania vylucovacej sustavy.
Preto vravim, ze test mal trvat tie 2 mesiace a mala nasledovat kopa vysetreni na zistenie stavu tela (vaha, vitaminy,...), kde by sa zistilo, ci jeho telo skutocne danou dietou (nejedenim a nepitim) netrpi.
Já dokážu přeměnit rtuť ve zlato! Přísahám! Při vědeckých pokusech sice tato moje schopnost prokázána nebyla, ale…Wow ty máš doma urychlovač?
Mějte na paměti, že pole klesá se čtvercem vzdálenosti. Máte štěstí, že neumím počítat, jinak bych vám spočítal, jak daleko musí být dvoulinka s 230V/1A, aby se to vyrovnalo 400kV/1kA vedeníAno jiste, a nemam zadnych pochyb ze vezmete do uvahy i (ne)existenci izolace na 230V vs VN vodicich, vrstvu omitky nad 230V vedenim, plus buhvikolik dalsich faktoru, ktere neznam protoze jsem elektriku nestudoval. Co me ale naprosto fascinuje, je mnostvi spickovych expertu na elextrinu, kteri se zrejme cirou nahodou objevili zrovna na tomto foru, a z toho ze si upsouknou u vypinace umi vyvodit zcela logicke zavery o (ne)skodlivosti zareni. Citim se pocten byt jen na chvili clenem teto spolecnosti.
i (ne)existenci izolace na 230V vs VN vodicich, vrstvu omitky nad 230V vedenimNemají tyhle materiály permitivitu/permeabilitu podobnou jako vzduch?
Co me ale naprosto fascinuje, je mnostvi spickovych expertu na elextrinu, kteri se zrejme cirou nahodou objevili zrovna na tomto foruVždyť jsem sám psal, že neumím počítat
Co me ale naprosto fascinuje, je mnostvi spickovych expertu na elextrinu, kteri se zrejme cirou nahodou objevili zrovna na tomto foruNestal ses jedním z nich?
z toho ze si upsouknou u vypinace umi vyvodit zcela logicke zavery o (ne)skodlivosti zareniA citace studií ti nestačí?
plus buhvikolik dalsich faktoru, ktere neznam protoze jsem elektriku nestudoval.Pak by bylo dobré spolehnout se na ty, kteří nějaké to studium elektroniky za sebou mají..
Vysoke napeti a leukemie/rak? Ale kdeze, vzdyt ani v Japonsku stizenem nejvetsi radiologickou havarii v dejinach udajne nehrozi zadne zdravotni riziko. Nebo zeby... ? ...Jo, máš pravdu. V za japonské problémy můžou dráty vysokého napětí, nikoliv havárie jaderné elektrárny, při které unikly radioaktivní látky.
Je tu jeste nekdo kdo kvuli miminu doma vypina Wi-Fi pokud to nepotrebuje, a to navzdory sve presvedcenosti o neskodnosti. Jen tak pro jistotu. Nikdo?Ještě někdo, kdo doma bydlí sám a zatahuje žaluzie kvůli tomu, že vysílá wifi a mobilem negativní vlny a nechce, aby z toho náhodou nějaký okolojdoucí kojenec chytl rakovinu? Nikdo?
Vysoke napeti a leukemie/rak?Spíš střídavé pole nic-moc intenzity.
Ale kdeze, vzdyt ani v Japonsku stizenem nejvetsi radiologickou havarii v dejinach udajne nehrozi zadne zdravotni riziko. Nebo zeby... ? ...A už teda někdo zjistil, jak do 10 mSv/rok rostou ta rizika, nebo se to stále točí kolem demagogie „nebylo uspokojivě prokázáno, že když nespláchnete stovku do záchoda, nesežere vás záchodová příšera“?
Ze se to bude tutlat je ale jistota.Jako že až se za deset let budou v Tokyjské nemocnici vědci ptát po tabulce rok-počet případů rakoviny, dostanou schválně nižší čísla? Nebo že až rozdají lidem dotazníky Byla u vás diagnostikována rakovina, pokud ano, kdy?, ti lidé rakovinu po roce 2011 zatají?
SpočítaliO tom, který model použít, se vede toto vlákno. Rozdílnými modely můžeš dosáhnout vyšších i nižších výsledků.
Takže následky fukušimské havárie tvrdě zasáhnou do osudů minimálně 39 a maximálně 2 900 lidí.Přijde na to, jestli do osudů počítáš i propagandu, strach a nemoci z následného nahrazování jaderných elektráren uhelnými.
ty bys taky mělProč? O moc dál se to už stát nemohlo, takže proč by to kterýkoliv čech, který se tam zrovna nechystá měl brát vážně?
Tiskni
Sdílej: