Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Dnešní díl se věnuje se technologii superfetch, správě procesů a sledování výkonu systému. Nudu a šeď těchto témat jsem se pokusil vyvážit nadstandardním počtem obrázku… a také tím, že vám už dopředu prozradím, že Vista to tentokrát docela nekompromisně vyhrála. Bez bulvarizace úvodníku to v dnešním světě asi nejde
Tématem dnešního zápisku (to se řekne dnešního, research trval přes týden...) bude kryptografie, použitelnost dualheadu a shell. Takže azbestové spoďáry nasadit a jdeme na to!
Dnes se podíváme na některé praktické stránky používání operačního systému. Nebojte se, život mě ještě neomrzel, takže do hodnocení zda je lepší konqueror, nautilus či explorer se pouštět nebudu. Raději se budu věnovat alespoň trochu racionálně a objektivně hodnotitelným funkcím.
Slíbil jsem, že půjdeme více pod pokličku, tak se do toho pustíme. Řeknu vám, že někdy na té pokličce leží pořádné závaží a dostat se do hrnce je značně obtížne. Dnes se pokusíme zjistit co se v Redmondovic rodince kuchti v hrnci s nápisem paměť procesu a také v malém rendlíku s nápisem csrss.exe.
Systém je nainstalovaný, záplaty jsou staženy. Nýní už nás čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty. Nebo ne?
Vista byla vypuštěna do světa zhruba před rokem. Období hájení má už tedy dávno za sebou. Rozhodl jsem se dát ji šanci. Srovnání s Linuxem se nebudu vyhýbat, právě naopak. Po každé kapitolce bude hodnocení jako ve škole. Budu se snažit zachovat objektivitu ovšem z pohledu zkušenějšího uživatele. Budu uvádět také váhu, kterou dané kategorii přikládám. To je samozřejmě velmi subjektivní věc. Na konci seriálu bude ke stažení tabulka s možností nastavit si vlastní váhy a upravit je tak, aby váš oblíbený systém zvítězil