Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Ad 1. - Nebral bych to automaticky jako chybu. V dnešní době 7 GB nic není.
Ad 2. - Opět to není chyba. Volná RAM se využívá jako disková cache.
Nebral bych to automaticky jako chybu. V dnešní době 7 GB nic není.Když to není smysluplně využité, tak je to chyba vždy.
Ad 1. - Nebral bych to automaticky jako chybu. V dnešní době 7 GB nic není.No ja teda 7GB na holy system (bez aplikaci) povazuji za hodne. Na argumenty, ze tam jsou 3D prostredi a janevimcojeste mam protiargument - zbytecne pi.oviny, na ktere se me ma pri instalaci zeptat, jestli je chci. A ja bych mu odpovedel, ze v zadnem pripade.
Ad 2. - Opět to není chyba. Volná RAM se využívá jako disková cache.Otazka zni, zda Visty tu pamet opravdu pouzivaji jako diskovou cache.
No ja teda 7GB na holy system (bez aplikaci) povazuji za hodne. Na argumenty, ze tam jsou 3D prostredi a janevimcojeste mam protiargument - zbytecne pi.oviny, na ktere se me ma pri instalaci zeptat, jestli je chci. A ja bych mu odpovedel, ze v zadnem pripade.
To je věc názoru. Když si vzpomenu na staré Windows 95, kdy bylo nutné kvůli kdejaké blbosti (např. instalaci TCP/IP protokolu) cpát do mechaniky instalační CD, tak mi toto přijde docela OK. Za situace, kdy se běžná velikost HDD pohybuje od 250 GB výše, mě 7 GB opravdu nevytrhne.
Otazka zni, zda Visty tu pamet opravdu pouzivaji jako diskovou cache.
Řekl bych, že ano. Při 2 GB RAM si systém po nastartování vezme 1 GB, po upgrade na 4 GB si bere asi 2 GB. Je to logické a správné - nemá smysl nechat ležet volnou RAM ladem.
To je věc názoru. Když si vzpomenu na staré Windows 95, kdy bylo nutné kvůli kdejaké blbosti (např. instalaci TCP/IP protokolu) cpát do mechaniky instalační CD, tak mi toto přijde docela OK.To jo, jenže ten Win95 pak většinou zkopíroval všechny soubory, co už měl nainstalované, znova.
Když si vzpomenu na staré Windows 95, kdy bylo nutné kvůli kdejaké blbosti (např. instalaci TCP/IP protokolu) cpát do mechaniky instalační CD, tak mi toto přijde docela OK.Z tohoto hlediska ano, tech 7GB je odpovidajicich. A samozrejme jak jsi spravne podotkl, je to vec nazoru.
Je to logickéJiste. ovsem co je u MS logicke?
A, tak to už jsem doma. Widle si totiž pamatují zvolenou klávesnici u jednotlivých programů. Přišlo mi to tak přirozený, že mě to v tuhle chvíli ani nenapadlo. Mea culpa, ale to není bug.Ne vždy se ale ta klávesnice změní zpátky.
Nelze nainstalovat Service Pack 1. Pro instalaci Service Packu 1 potrebujete alespon 7 GB volneho mista na disku.
Nechapu, proc 650MB service pack potrebuje 7 (slovy sedm) GB volnyho mista na disku - to ty zaplaty hodla kompilovat nebo co?ln -s vim emacs
BTW.:Ta plocha na screenshotu má černé pozadí nebo tak krásně "zčernala"?
jen tak z prdele přehodil vaši jasně definovanou QWERTY na QWERTZ aniž by se zeptal, nebo to nějak indikoval.Neřekl bych, že to je jen tak z prdele, ale spíš proto, že jsi mu to (omylem) nařídil. Jestli totiž v asta-la-vista funguje přepínání klávesových map jazyka jako v XP (výchozí zkratka Ctrl+Shift), tak člověk přepne mezi QWERTZ a QWERTY ani neví jak. (<flame>Ve skutečnosti Visty ví, co je správné a tak ti přepínají pitomé qwerty na správné qwertz</flame>)
6) tcmd si, pokud vím, ukládá .ini do adresáře \Windows. No tam pochopitelně nemá co dělat. Tohle je chyba těch programů. V linuxu také jako user nezapíšeš do /usr/.je to chyba admina, co neumi cist instalacni dialogy a jen odklika x krat next
akoze ja sice mam 2gb ram, obcas chvilu cakamROFL, teda, na pocitaci s 256MB, kde sem taky obcas chvilki cekal (jak na linux tak na XP).
Nabizi se zasadni otazka, co maji Visty tolik navic ze potrebuji 8x vice pameti???Kupodivu tam, na rozdil od XP, funguje vyhledavani, mozna proto...
kolko to zere to mi je jedno ale neznasam kokotov ktori si to davaju na stare vredy s 512MB ramPočítač s 512MB RAM mi připadá jako solidní desktopový systém. Mám to tady na jednom z desktopů a kus si žere ještě sdílená grafika. S výkonem tam není na Linuxu s KDE jakýkoliv problém.
S výkonem tam není na Linuxu s KDE jakýkoliv problémTak si zkus v GIMPU otevřít třeba 800MB mnohavrstvý TIFF, vyexportovaný z Huginu
Tak si zkus v GIMPU otevřít třeba 800MB mnohavrstvý TIFF, vyexportovaný z HuginuAno, to je opravdu zcela běžná věc, kterou člověk na normálním desktopu dělá minimálně alespoň 3x denně :-P
BTW, když už na to narážím, je škoda, že GIMP nepracuje s pamětí tak jak Photoshop (netuším, jak to Photoshop dělá, ale není problém v něm otevřít na počítači s 256 MB RAM naráz třeba 50 fotek)Mam pocit, ze tvurci Photoshopu, znechuceni kvalitou spravy pameti ve Windows, si delaji vlastni virtualni pamet svepomoci. Ta je samozdrejme o rad lepsi nez ta defaultni (alespon ten v XP a starsich), hlavne proto, ze vi, co ktera data jsou, ktera musi v pameti udrzet a ktere muze z pameti vyhodit bez velkeho dopadu na vykon. Kdezto GIMP, stejne jako vsechny unixove programy, spoleha plne na spravu pameti operacniho systemu, ktery neni specialne navrzen a vytunen na praci s velkymi obrazky a nevi, co maji jednotliva data za vyznam, tazke jeho vykon je v tomhle ohledu mnohem horsi.
Tiskni
Sdílej: