Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
OT: Víte, že nemusíte mít bleskosvod? Opravdu. Postavíte si dům, a může být jakkoliv vysoký a nemusí mít ochranu proti blesku.a co na to pojišťovna?
Kdyz tady zakopavali nejaky ty kabely, zakopali je prez 2m hluboko... hluboka orba nema ani 0,5m...ehm, zapomínáš na jednu věc - že něco zakopeš 2 m pod zem ještě neznamená, že i po několika letech nad tím budou dva metry zeminy - zvlášť na poli ....
Vis jak v IT vypada prepracovanost? Kdyz pri soulozi premejslis jaky porty si sakra otevrel....To je moc hezká patička.
to se udělá jen rýha v zemiA de das hlinu , a kde je chodnicek pro delniky a to nemluvim o tom, ze tu hlinu musis roztridit, at nedavas urodnou povorchovou hlinu s jilem dokupy? Nakonec ma ta ryha sirku nekolik metru.
Navíc ta pokládka kabelu jde asi o dost rychleji, takže se to dá stihnout mimo vegetační období.To budes vsude zavadet dva nezavisle privody elektriny ? Nebo nechas nejaky uzel bez elektriny pul roku ?
Pred par lety tady u nas vytahl bagr optokabel podel zeleznicniho koridoru a dve hodiny po trati Kralupy-Roudnice neprojela ani drezinaTo je divný - pokud se to teda neopravovalo z kojejiště. Na železnici AFAIK stále existuje varianta "pevný grafikon", kdy vlaky jedou pevně podle určeného pořadí. Přeci jenom nebylo by to poprvé, kdy by se musela železnice obejít bez komunikace.
1) to kam se davaj v zemi kabely je nekde napsanynemusí nutně být
2) jsou pomerne hlubokoTaky nemusí být. Pokud je tedy 0,5 m "poměrně hluboko".
3) jsou zezhora zasypany kvuli oznaceni piskemTo by moc nepomohlo.
1) to kam se davaj v zemi kabely je nekde napsanyNa to se nemůžeš spolehnout. Při výstavě koridoru Praha - Č.Budějovice v říčanech "našli" bagrem vysokotlaký plynový potrubí. Popř. se stal případ, kdy kopáč našel rozvod 22kV krumpáčem. V obou případech byl ten rozvod v plánu nakreslenej úplně jinde.
Hmm.Tím myslím 22kV a 220V, vyšší napětí už do země nedáte.Ale dáte Kabel mezi Polskem a Svédskem SS napětí 450 kV,600 MW, 240 km. Dálší info zde
Jinak blesky tady často lítají asi 10 m odemne (jsem teď v tom obytném přívěsu) do hromosvodu chaty. Z takové "blízky" ten úder blesku nezní jako dunivý výbuch tak jak to jde slyšet z dálky, ale spíše jako velmy hlasité až nepříjemné praskání jako když někdo láme dřevo nebo něco podobného. Po bouřce se většinou jen zapnou jističe které blesky vyhodily v chatě a vše naštěstí zatím funguje.
Ale dáte Kabel mezi Polskem a Svédskem SS napětí 450 kV,600 MW, 240 km. Dálší info zde
Wau, díky. Každopádně jsou to dva kabely dost daleko od sebe. A ještě SS, to chce zase měnič. Tohle ve městě uděláte jen těžko: Kabely jsou zakopány do mořského dna v hloubce asi 1 m ve vzájemné vzdálenosti 5 m (v některých místech se s ohledem na profil mořského dna vzdalují až na 26 m).
Taky jsem slyšel, že když třeba přívod od antény ohneš do pravého úhluto pak ten privod bude mit bombasticky VF vlastnosti
Tiskni
Sdílej: