Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
OT: Víte, že nemusíte mít bleskosvod? Opravdu. Postavíte si dům, a může být jakkoliv vysoký a nemusí mít ochranu proti blesku.a co na to pojišťovna?
Kdyz tady zakopavali nejaky ty kabely, zakopali je prez 2m hluboko... hluboka orba nema ani 0,5m...ehm, zapomínáš na jednu věc - že něco zakopeš 2 m pod zem ještě neznamená, že i po několika letech nad tím budou dva metry zeminy - zvlášť na poli ....
Vis jak v IT vypada prepracovanost? Kdyz pri soulozi premejslis jaky porty si sakra otevrel....To je moc hezká patička.
to se udělá jen rýha v zemiA de das hlinu , a kde je chodnicek pro delniky a to nemluvim o tom, ze tu hlinu musis roztridit, at nedavas urodnou povorchovou hlinu s jilem dokupy? Nakonec ma ta ryha sirku nekolik metru.
Navíc ta pokládka kabelu jde asi o dost rychleji, takže se to dá stihnout mimo vegetační období.To budes vsude zavadet dva nezavisle privody elektriny ? Nebo nechas nejaky uzel bez elektriny pul roku ?
Pred par lety tady u nas vytahl bagr optokabel podel zeleznicniho koridoru a dve hodiny po trati Kralupy-Roudnice neprojela ani drezinaTo je divný - pokud se to teda neopravovalo z kojejiště. Na železnici AFAIK stále existuje varianta "pevný grafikon", kdy vlaky jedou pevně podle určeného pořadí. Přeci jenom nebylo by to poprvé, kdy by se musela železnice obejít bez komunikace.
1) to kam se davaj v zemi kabely je nekde napsanynemusí nutně být
2) jsou pomerne hlubokoTaky nemusí být. Pokud je tedy 0,5 m "poměrně hluboko".
3) jsou zezhora zasypany kvuli oznaceni piskemTo by moc nepomohlo.
1) to kam se davaj v zemi kabely je nekde napsanyNa to se nemůžeš spolehnout. Při výstavě koridoru Praha - Č.Budějovice v říčanech "našli" bagrem vysokotlaký plynový potrubí. Popř. se stal případ, kdy kopáč našel rozvod 22kV krumpáčem. V obou případech byl ten rozvod v plánu nakreslenej úplně jinde.
Hmm.Tím myslím 22kV a 220V, vyšší napětí už do země nedáte.Ale dáte Kabel mezi Polskem a Svédskem SS napětí 450 kV,600 MW, 240 km. Dálší info zde
Jinak blesky tady často lítají asi 10 m odemne (jsem teď v tom obytném přívěsu) do hromosvodu chaty. Z takové "blízky" ten úder blesku nezní jako dunivý výbuch tak jak to jde slyšet z dálky, ale spíše jako velmy hlasité až nepříjemné praskání jako když někdo láme dřevo nebo něco podobného. Po bouřce se většinou jen zapnou jističe které blesky vyhodily v chatě a vše naštěstí zatím funguje.
Ale dáte Kabel mezi Polskem a Svédskem SS napětí 450 kV,600 MW, 240 km. Dálší info zde
Wau, díky. Každopádně jsou to dva kabely dost daleko od sebe. A ještě SS, to chce zase měnič. Tohle ve městě uděláte jen těžko: Kabely jsou zakopány do mořského dna v hloubce asi 1 m ve vzájemné vzdálenosti 5 m (v některých místech se s ohledem na profil mořského dna vzdalují až na 26 m).
Taky jsem slyšel, že když třeba přívod od antény ohneš do pravého úhluto pak ten privod bude mit bombasticky VF vlastnosti
Tiskni
Sdílej: