Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V nejbližších dnech mě čeká reinstalace dvou počítačů s tím, že na oba počítače půjdou WinXP a Mandriva2007. Všude na serverech o PC se čte o recenzích WinVista a podobné. Mimo abclinuxu.cz linuxsoft.cz a root.cz se o recenzi linuxu nedočtete. Já bych to chtěl změnit.
Podle odkazu o blog níže nejmenovaný autor Reflexu dokonce linux pohřbil svojí debilitou. Když bych sepsal článek porovnání Win a Mandriva, od instalace po pár hodin používání. Napsal objektivní věci (čas instalace, čas bootu, co je potřeba doinstalovat a jak dlouho jsem s tím strávil,...) poté subjektivní pocit. Článek upravil do nějaké čitelné formy a poslal redaktorům všemožných serverů: technet.cz cdr.cz novinky.cz reflex.cz (šéfredaktorovi s vysvětlením že jeho zaměstnanec úmyslně poškozuje komunitu) ddworld.cz pctuning.cz czc.cz a další včetně linuxových serverů. Myslíte že je šance že alespoň někde by mne neposlali do p....e a článek zveřejnili?
Ptám se teď než začnu něco dělat. Samozřejmně aby měl článek nějakou hodnotu tak bych potřeboval poté opravit chyby a podobné. Případně byl by někdo ochotný mě podpořit?
Tiskni
Sdílej:
Napsal objektivní věci (čas instalace, čas bootu, co je potřeba doinstalovat a jak dlouho jsem s tím strávil,...)
A zmínit i cenu win (cca 4000, nero, antivir, firewall, plus další)Zpomnel jsi na ten photoshop
... Když na felu zapnu linux na přednášce tak se mne kamarádi ptají co to je a že je to hezký...ale to snad ne, FELaky nejak podcenujes ne? u nas ve studijni skupine mame asi 7lidi co nosi notebook, z toho 5 ma linux (bud jen linux, nebo dualboot)
Ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, spousta lidí o Linuxu vůbec netuší.Přesně tak. Mně v šíření informovanosti o linuxu v mém okolí paradoxně pomáhá proprietární icq: vysvětluju neustále lidem, že soubory si posílat nebudeme, xtraz nehraju, ale zato mám u každého kontaktu jeho nastavení, zprávy si můžu přeposílat přes bluetooth do mobilu a když servery v icq naši společnou ip adresu načas bloknou, tak se připojím přes jabber transport a divím se, jakto že jim jejich super icqLite nešlape, když mě ten linuxovej icq jo.