Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Všimli jste si také, že od počátku roku 2007 se v jádře (nejen tam) dějí docela zásadní změny? Vetšina z nich snad směřuje k lepšímu, tedy alespoň doufám.. jak je to doopravdy?
Kernel 2.6.22 se už mezi uživateli trochu ohřál, údajně má ten nový, úžasný Completely Fair Scheduler (teď mě napadlo, že nemůžu najít v 2.6.21.5 tu podnabídku s volbou CPU scheduleru, která tam tuším ve 2.6.17.13 byla), který má být lepší než ten starý Anticipatory I/O scheduler.. zajímají mě hlavně praktické zkušenosti vás, uživatelů, kteří na něm jedete - nemyslím odpovědi typu "je super, určitě ber", nechci vyvolat flame, chci pokud možno fakta z praxe na individuálních strojích, četl jsem o CFS i něco málo navíc, než vychází tady v Jaderných novinách[1], ale pořád mám pocit nedostatečné informovanosti, jaké jsou hlavní přínosy CFS? Zmizí preemptive kernel? Jedu pořád na 2.6.19.1 vanilla kernelu kompilovaném na Slackware, přehozeném do Gentoo a už měsíce si slibuji, že se dokopu ke kompilaci novějšího jádra a s patchi od Gentoo... poslední měsíc čekám, jak dopadne CFS v praxi mezi uživateli "běžných" distribucí - jaký je váš názor na CFS? Jít do toho už teď na 2.6.22.1-x nebo si počkat na 2.6.23 či případně ještě déle na Group scheduling a vylepšení podpory 3D her?
Vlastním pCMCIA kartu s chipsetem Atheros 5213 a dosud jsem používal (a používám) madwifi s "uzavřeným" HALem - dříve pouze ze svn, od verze 0.9.3 updatuju z portage. Hlavní nevýhodou celého tohoto systému je fakt, že je jaksi snížena cistlivost/vysílací výkon karty, protože se nepřipojím na AP kvůli slabému signálu, kdežto s ovladači pro Win to jde "na 60%" docela v pohodě.. (zkusil jsem si hrát i s iwpriv, nepomohlo)
Jednu dobu jsem vkládal naděje do projektu ar5k, který již ale nevypadá aktivní - poslední novinka z 2.1.2003 (nebo mám špatnou page?). Asi si ještě pockám na ovladač pro Atheros používající max80211 stack nějakou dobu, jak to tak vypadá.. nebo máte nějaké nápady na vylepšení mé situace?
Dále bych se chtěl zeptat, jak pokročil vývoj ovládání nastavení wifi karet, resp. náhrady za Wireless tools na mac80211, tzv. cfg80211 (viz. ublog), zda jsou nějaké podrobnosti a zavedení ve 2.6.22(.1)..
Informativní hodnota tohoto zápisku pro návštěvníky asi není moc velká, přesto doufám, že se něco dozvím (dozvíme) v diskuzi..
[1] ...které jsou mimochodem opravdu povedené, moc díky Robertovi za ně, jen mi vrtá už rok hlavou, proč jsou trochu "opožděné" - je to featura?:)
Tiskni
Sdílej:
iwconfig
znám snad nazpaměť, tam, kde to nevyhodilo chybu, to prozměnu nic nedělalo... snad to s novým stackem (i ovladačem) bude lepší.. alespoň už snad nebudu muset mít šílené scripty na ovládání wifi karty...