Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Všimli jste si také, že od počátku roku 2007 se v jádře (nejen tam) dějí docela zásadní změny? Vetšina z nich snad směřuje k lepšímu, tedy alespoň doufám.. jak je to doopravdy?
Kernel 2.6.22 se už mezi uživateli trochu ohřál, údajně má ten nový, úžasný Completely Fair Scheduler (teď mě napadlo, že nemůžu najít v 2.6.21.5 tu podnabídku s volbou CPU scheduleru, která tam tuším ve 2.6.17.13 byla), který má být lepší než ten starý Anticipatory I/O scheduler.. zajímají mě hlavně praktické zkušenosti vás, uživatelů, kteří na něm jedete - nemyslím odpovědi typu "je super, určitě ber", nechci vyvolat flame, chci pokud možno fakta z praxe na individuálních strojích, četl jsem o CFS i něco málo navíc, než vychází tady v Jaderných novinách[1], ale pořád mám pocit nedostatečné informovanosti, jaké jsou hlavní přínosy CFS? Zmizí preemptive kernel? Jedu pořád na 2.6.19.1 vanilla kernelu kompilovaném na Slackware, přehozeném do Gentoo a už měsíce si slibuji, že se dokopu ke kompilaci novějšího jádra a s patchi od Gentoo... poslední měsíc čekám, jak dopadne CFS v praxi mezi uživateli "běžných" distribucí - jaký je váš názor na CFS? Jít do toho už teď na 2.6.22.1-x nebo si počkat na 2.6.23 či případně ještě déle na Group scheduling a vylepšení podpory 3D her?
Vlastním pCMCIA kartu s chipsetem Atheros 5213 a dosud jsem používal (a používám) madwifi s "uzavřeným" HALem - dříve pouze ze svn, od verze 0.9.3 updatuju z portage. Hlavní nevýhodou celého tohoto systému je fakt, že je jaksi snížena cistlivost/vysílací výkon karty, protože se nepřipojím na AP kvůli slabému signálu, kdežto s ovladači pro Win to jde "na 60%" docela v pohodě.. (zkusil jsem si hrát i s iwpriv, nepomohlo)
Jednu dobu jsem vkládal naděje do projektu ar5k, který již ale nevypadá aktivní - poslední novinka z 2.1.2003 (nebo mám špatnou page?). Asi si ještě pockám na ovladač pro Atheros používající max80211 stack nějakou dobu, jak to tak vypadá.. nebo máte nějaké nápady na vylepšení mé situace?
Dále bych se chtěl zeptat, jak pokročil vývoj ovládání nastavení wifi karet, resp. náhrady za Wireless tools na mac80211, tzv. cfg80211 (viz. ublog), zda jsou nějaké podrobnosti a zavedení ve 2.6.22(.1)..
Informativní hodnota tohoto zápisku pro návštěvníky asi není moc velká, přesto doufám, že se něco dozvím (dozvíme) v diskuzi..
[1] ...které jsou mimochodem opravdu povedené, moc díky Robertovi za ně, jen mi vrtá už rok hlavou, proč jsou trochu "opožděné" - je to featura?:)
Tiskni
Sdílej:
iwconfig
znám snad nazpaměť, tam, kde to nevyhodilo chybu, to prozměnu nic nedělalo... snad to s novým stackem (i ovladačem) bude lepší.. alespoň už snad nebudu muset mít šílené scripty na ovládání wifi karty...