Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Všimli jste si také, že od počátku roku 2007 se v jádře (nejen tam) dějí docela zásadní změny? Vetšina z nich snad směřuje k lepšímu, tedy alespoň doufám.. jak je to doopravdy?
Kernel 2.6.22 se už mezi uživateli trochu ohřál, údajně má ten nový, úžasný Completely Fair Scheduler (teď mě napadlo, že nemůžu najít v 2.6.21.5 tu podnabídku s volbou CPU scheduleru, která tam tuším ve 2.6.17.13 byla), který má být lepší než ten starý Anticipatory I/O scheduler.. zajímají mě hlavně praktické zkušenosti vás, uživatelů, kteří na něm jedete - nemyslím odpovědi typu "je super, určitě ber", nechci vyvolat flame, chci pokud možno fakta z praxe na individuálních strojích, četl jsem o CFS i něco málo navíc, než vychází tady v Jaderných novinách[1], ale pořád mám pocit nedostatečné informovanosti, jaké jsou hlavní přínosy CFS? Zmizí preemptive kernel? Jedu pořád na 2.6.19.1 vanilla kernelu kompilovaném na Slackware, přehozeném do Gentoo a už měsíce si slibuji, že se dokopu ke kompilaci novějšího jádra a s patchi od Gentoo... poslední měsíc čekám, jak dopadne CFS v praxi mezi uživateli "běžných" distribucí - jaký je váš názor na CFS? Jít do toho už teď na 2.6.22.1-x nebo si počkat na 2.6.23 či případně ještě déle na Group scheduling a vylepšení podpory 3D her?
Vlastním pCMCIA kartu s chipsetem Atheros 5213 a dosud jsem používal (a používám) madwifi s "uzavřeným" HALem - dříve pouze ze svn, od verze 0.9.3 updatuju z portage. Hlavní nevýhodou celého tohoto systému je fakt, že je jaksi snížena cistlivost/vysílací výkon karty, protože se nepřipojím na AP kvůli slabému signálu, kdežto s ovladači pro Win to jde "na 60%" docela v pohodě.. (zkusil jsem si hrát i s iwpriv, nepomohlo)
Jednu dobu jsem vkládal naděje do projektu ar5k, který již ale nevypadá aktivní - poslední novinka z 2.1.2003 (nebo mám špatnou page?). Asi si ještě pockám na ovladač pro Atheros používající max80211 stack nějakou dobu, jak to tak vypadá.. nebo máte nějaké nápady na vylepšení mé situace?
Dále bych se chtěl zeptat, jak pokročil vývoj ovládání nastavení wifi karet, resp. náhrady za Wireless tools na mac80211, tzv. cfg80211 (viz. ublog), zda jsou nějaké podrobnosti a zavedení ve 2.6.22(.1)..
Informativní hodnota tohoto zápisku pro návštěvníky asi není moc velká, přesto doufám, že se něco dozvím (dozvíme) v diskuzi..
[1] ...které jsou mimochodem opravdu povedené, moc díky Robertovi za ně, jen mi vrtá už rok hlavou, proč jsou trochu "opožděné" - je to featura?:)
Tiskni
Sdílej:
iwconfig
znám snad nazpaměť, tam, kde to nevyhodilo chybu, to prozměnu nic nedělalo... snad to s novým stackem (i ovladačem) bude lepší.. alespoň už snad nebudu muset mít šílené scripty na ovládání wifi karty...