V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Všimli jste si také, že od počátku roku 2007 se v jádře (nejen tam) dějí docela zásadní změny? Vetšina z nich snad směřuje k lepšímu, tedy alespoň doufám.. jak je to doopravdy?
Kernel 2.6.22 se už mezi uživateli trochu ohřál, údajně má ten nový, úžasný Completely Fair Scheduler (teď mě napadlo, že nemůžu najít v 2.6.21.5 tu podnabídku s volbou CPU scheduleru, která tam tuším ve 2.6.17.13 byla), který má být lepší než ten starý Anticipatory I/O scheduler.. zajímají mě hlavně praktické zkušenosti vás, uživatelů, kteří na něm jedete - nemyslím odpovědi typu "je super, určitě ber", nechci vyvolat flame, chci pokud možno fakta z praxe na individuálních strojích, četl jsem o CFS i něco málo navíc, než vychází tady v Jaderných novinách[1], ale pořád mám pocit nedostatečné informovanosti, jaké jsou hlavní přínosy CFS? Zmizí preemptive kernel? Jedu pořád na 2.6.19.1 vanilla kernelu kompilovaném na Slackware, přehozeném do Gentoo a už měsíce si slibuji, že se dokopu ke kompilaci novějšího jádra a s patchi od Gentoo... poslední měsíc čekám, jak dopadne CFS v praxi mezi uživateli "běžných" distribucí - jaký je váš názor na CFS? Jít do toho už teď na 2.6.22.1-x nebo si počkat na 2.6.23 či případně ještě déle na Group scheduling a vylepšení podpory 3D her?
Vlastním pCMCIA kartu s chipsetem Atheros 5213 a dosud jsem používal (a používám) madwifi s "uzavřeným" HALem - dříve pouze ze svn, od verze 0.9.3 updatuju z portage. Hlavní nevýhodou celého tohoto systému je fakt, že je jaksi snížena cistlivost/vysílací výkon karty, protože se nepřipojím na AP kvůli slabému signálu, kdežto s ovladači pro Win to jde "na 60%" docela v pohodě.. (zkusil jsem si hrát i s iwpriv, nepomohlo)
Jednu dobu jsem vkládal naděje do projektu ar5k, který již ale nevypadá aktivní - poslední novinka z 2.1.2003 (nebo mám špatnou page?). Asi si ještě pockám na ovladač pro Atheros používající max80211 stack nějakou dobu, jak to tak vypadá.. nebo máte nějaké nápady na vylepšení mé situace?
Dále bych se chtěl zeptat, jak pokročil vývoj ovládání nastavení wifi karet, resp. náhrady za Wireless tools na mac80211, tzv. cfg80211 (viz. ublog), zda jsou nějaké podrobnosti a zavedení ve 2.6.22(.1)..
Informativní hodnota tohoto zápisku pro návštěvníky asi není moc velká, přesto doufám, že se něco dozvím (dozvíme) v diskuzi..
[1] ...které jsou mimochodem opravdu povedené, moc díky Robertovi za ně, jen mi vrtá už rok hlavou, proč jsou trochu "opožděné" - je to featura?:)
Tiskni
Sdílej:
iwconfig
znám snad nazpaměť, tam, kde to nevyhodilo chybu, to prozměnu nic nedělalo... snad to s novým stackem (i ovladačem) bude lepší.. alespoň už snad nebudu muset mít šílené scripty na ovládání wifi karty...